-
16961 -
8056 -
178684 -
68929
296293 plików
3716,62 GB
Do celów leczniczych wykorzystuje się korę wierzbową .
Glukozydy fenolowe w ilości ok. 2,5—3%,(m. in. salikortyna, salicyna), które po hydrolizie uwalniają alkohol salicylowy, flawonoidy (m. in. glukozyd naryngeniny, hiperozyd) oraz do 10% garbników stanowiących mieszaninę pochodnych katechinowych i galotanin. Kora wierzby purpurowej (S. purpurea) zawiera do 11,1% glukozydów fenolowych i flawonoidowych, a wierzby wiciowej 6,8%.
Ze Względu na synergetyczne działanie substancji czynnych surowiec jest wartościowym lekiem roślinnym. Do niedawna jeszcze główne jego znaczenie upatrywano w obecności glukozydów fenolowych, które rozpadając się w kwaśnym środowisku żołądka uwalniają alkohol salicylowy, a ten: z kolei utlenia się do kwasu salicylowego. Ponieważ ten związek działa przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowe i antyseptycznie. Kora wierzbowa była stosowana powszechnie w postaci odwarów w licznych schorzeniach w których obecnie podaje się syntetycznie otrzymywany kwas. acetylosalicylowy. Badania wykazały, że aktualna wartość surowca, polega na skojarzonym działaniu wszystkich związków, a więc nie tylko salicylanów, lecz również flawonoidów i garbników. Flawonoidy kory wierzbowej zwiększają .wydalanie moczu, prawdopodobnie wskutek wzmagania przesączania w kłębkach nerkowych przy równoczesnym działaniu rozkurczającym na naczynia nerkowe i mięśniówkę kanalików nerkowych. Garbniki działają m. in. przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, a niektóre z produktów hydrolizy (np. katechiny) mają właściwości witaminy P (patrz Citrus aurantium).
Lek pomocniczy w chorobie reumatyczne w podostrym i przewlekłym gośćcu stawowym lub mięśniowym, również w niektórych schorzeniach gorączkowych, stanach nieżytowych żołądka i jelit, łagodnej biegunce, zapaleniu błon śluzowych przewodu pokarmowego, nerwobólach. Również w pobudzeniu nerwowym i utrudnionym zasypianiu na tle wymienionych chorób. Zewnętrznie w postaci okładów na rany, ropnie, czyraki, a w postaci kąpieli przy nadmiernym poceniu się.
- sortuj według:
-
1 -
0 -
0 -
0
1 plików
351 KB