-
16961 -
8056 -
178684 -
68929
296293 plików
3716,62 GB
Krzewinka lub krzew z rodziny wargowych. Roślina ta osiąga 50–150 cm wysokości; posiada wzniesione pędy i równowąskie, siedzące, skórzaste, pod spodem szaro filcowate, o podwiniętych brzegach liście. Rozmaryn kwitnie od maja do lipca. Drobne, bladoniebieskie lub sinofioletowe kwiaty zebrane są w nibygrona. Owoce mają postać brunatnych, okrągłojajowatych rozłupek.
W Polsce niekiedy uprawiany. Powszechnie wysiewa się go w obszarze Śródziemnomorskim. Rozmaryn uprawiany był już w starożytnym Egipcie.
Rozmaryn lekarski jest rośliną o właściwościach leczniczych. Surowcem zielarskim są liście tej rośliny.
Olejek lotny 1,4-2% (m. in. borneol, cyneol, kamfora, octan bornylu), flawonoidy (m. in. glukozydy, luteoliny i apigeniny), garbniki do 8%,- kwasy polifeholowe (m:in: kwas kawowy, kwas chlorogenowy), trójterpeny (kwas ursolowy, kwas oleanolowy, amiryna), pochodne kwasu karnozowego, alkaloid rozmarynecynę i fitosterole.
Surowiec zmniejsza napięcie mięśni gładkich znajdujących się w stanie skurczu, szczególnie w obrębie dróg żółciowych i moczowych, obwodowych naczyń krwionośnych oraz przewodu pokarmowego. W konsekwencji następuje niewielkie zwiększenie wydalania moczu, słabe obniżenie ciśnienia krwi oraz wzmożenie przepływu żółci. Ponadto liście rozmarynu powodują pobudzenie czynnościowe niektórych narządów, wewnętrznych. W badaniach na zwierzętach wykazano, że napar z surowca, wprowadzony bezpośrednio do dwunastnicy działa żółciotwórczo, a podany doustnie zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Natomiast u ludzi obserwowano zwiększenie sprawności fizycznej i odporności psychicznej, nawet u rekonwalescentów po przebytych poważnych chorobach lub zabiegach chirurgicznych oraz u osób starszych z zaburzeniami krążenia obwodowego i starczymi zmianami w sercu Zewnętrznie wyciągi z liści rozmarynu działają korzystnie w niektórych schorzeniach skórnych (kąpiel ziołowa), ponieważ zawarty w nich olejek lotny drażni łagodnie skórę, rozszerza nieco włosowate naczynia krwionośne, powodując lepsze ukrwienie skóry. O wiele energiczniej działa sam olejek, który nie znajduje się jednak w obrocie.
Wewnętrznie w i stanach skurczowych: jelit, przewodów żółciowych, pęcherzyka żółciowego i zwieracza Oddiego, dróg moczowych. Pomocniczo w kamicy żółciowej lekkich zaburzeniach wydzielniczych wątroby, żołądka ogólnym osłabieniu upośledzeniu krwiobiegu w kończynach (zwłaszcza w nogach), w starczych dolegliwościach serca. Zewnętrznie w postaci kąpieli w bólach mięśniowych, zaburzeniach równowagi nerwowej pomocniczy w zapaleniu opłucnej.
Przetwory
W y c i ą g z l i ś c i
4-6 g liści na szklankę wody pić 0,75 szklanki 3 razy dziennie.
- sortuj według:
-
2 -
7 -
0 -
0
9 plików
470 KB