-
16961 -
8056 -
178684 -
68929
296293 plików
3716,62 GB
Niektóre gatunki dostarczają mirry – gumożywicy stosowanej w lecznictwie, do wyrobu perfum, dawniej jako pachnidło i do balsamowania zwłok. Balsam mekka (opobalsam) z balsamowca właściwego stosowany jest w produkcji lakierów, kosmetyków i w przemyśle spożywczym.
Z rośliny samoistnie wydziela się wonna żywica zwana mirrą, po nacięciu kory wyciek żywicy zwiększa się. Dawniej mirra była używana do balsamowania i namaszczania zwłok, jako środek leczniczy i przeciwbólowy i jako składnik kadzidła. W Starym Testamencie była również składnikiem oleju świętego do namaszczań (Wj 30, 23,25). Według badaczy roślin biblijnych źródłem mirry wymienionej w kilku miejscach w Biblii był balsamowiec mirra. Obecnie mirra nadal jest wykorzystywana w lecznictwie i do wytwarzania kadzidła, ponadto w przemyśle kosmetycznym jako składnik perfum, past do zębów i płynów do płukania ust.
PostHeaderIcon Balsamowiec mirra
Balsamowiec mirra (Commiphora habessinica)
Jest to gatunek rośliny z rodziny osoczynowatych. Pochodzi z Półwyspu Arabskiego (Oman, Jemen) i północno-wschodniej Afryki (Dżibuti, Etiopia, Somalia, Kenia).
Jest to duży kolczasty krzew albo niewielkie, także kolczaste drzewko. Liście ma podzielone, trójlistkowe, kwiaty są niedekoracyjne, małe, jedno- albo obupłciowe. Owoce tej rośliny są małe (wielkości grochu), kuliste, pękają na szwie.
Znaczenie lecznicze posiada wonna mirra, która pozyskiwana jest poprzez nacięcie kory i wyciek żywicy. Wyciekający żywiczny sok po jakimś czasie twardnieje i daje mirrę. Zawiera ona m.in.: żywice, olejki eteryczne, aldehydy, ketony. Barwa mirry może być różna – od żółtej do brunatnej.
Wykorzystuje się ją w przemyśle kosmetycznym, jako kadzidło i w medycynie. Mirrę po rozpuszczeniu w spirytusie, wykorzystuje się do leczenia wysypek, jako środek przeciwzapalny (w dermatologii) i jako środek dezynfekujący, oraz gojącego rany. Mirra ma również zastosowanie jako surowiec do produkcji perfum i jako ważny składnik kadzidła w obrzędach liturgicznych. W Starożytnym Egipcie służyła do balsamowania zwłok.
- sortuj według:
-
0 -
5 -
0 -
0
5 plików
366 KB