-
4060 -
1692 -
1275 -
69
7122 plików
224,2 GB
Bełza Władysław - Dawni Królowie Tej Ziemi - czyta - Edward Snopek
Władysław Bełza (ur. 17 października 1847 w Warszawie, zm. 29 stycznia 1913 we Lwowie) – polski poeta neoromantyczny, piszący w duchu patriotycznym, nazywany piewcą polskości. Publicysta, animator życia kulturalnego, oświatowego i prasowego. - Wikipedia
Po roku 1945 Wladyslaw Belza nie byl mile widzianym poetą - świadczą o tym choćby slowa zapisane w roku 1956, w książce p.t. Księga Wierszy Polskich 19 Wieku - tom 3 - zebral - Julian Tuwim - opracowal i rostępem opatrzyl - Juliusz W. Gomulicki. A jakiż to byl rostęp poświęcony W. Belzie (bogato opatrzony krytyką, ale za to bardzo ubogi w zaprezentowaniu twórczości poety - zaledwie Fragment i kilka Komunalów Przyslowiowych i to wszystko) proszę posluchać wybranych fragmentów - "Poeta to w ogóle niewielkiego talentu, typowy epigon romantyzmu, nie umiejący się zdobyć na nutę oryginalną ...... Malowankowy patriotyzm (podpierany m. in. wzorami Warneńczyka, Czeczota i królowej Jadwigi oraz symbolami Archaniola i Pogoni) mieszal się w nich z naiwnym solidaryzmem spolecznym ........ Dźwięczalo w nich również wspólczucie dla krzywdzonych i uciskanych, chociaż nie doszla do glosu trzeźwiejsza krytyka spoleczna ...... Nie można też się chyba dziwić, że prawie nic z takiej poezji nie przetrwalo do czasów dzisieszych." - autor owego rostępu mial na myśli pewnie czasy Bierutowsko-Gomulkowskie i socjalistyczno-komunistyczno- liberalną przyszlość pod patronatem czerwonej farby nowego czasu czlowieka bez przeszlości - i faktycznie w tych czasach nie byl mile widziany Wladyslaw Belza - ale piętno spychania Wladyslawa Belzy na margines zapomnienia, jest w moim odczuciu kontynuowany do dnia dzisiejszego - dlatego ostatnio coraz częściej sięgam po dziela Pana Wladyslawa Belzy i nie tylko by go przypomnieć, ale by też zrozumieć - dlaczego?
Ja już wiem - a Wy się domyślcie?
Jeśli nie - to może ten fragment z jego twórczości coś rozjaśni -
"W czyjem sercu miłość tleje,
I nie toczy go zgnilizna,
W tego duszy wciąż jaśnieje:
Bóg, rodzina i ojczyzna!"
W następnym roku, to jest w 2013, będziemy mieli 100 rocznicę śmierci "Narodowego Poety dzieci" - warto zapamiętać, a i przydalo-by się to jakoś uczcić - tak jak kilka lat temu, pewna grupa ludzi uczcila rocznicę śmierci Berka Joselewicza, co można obejrzeć na YouTube.
Dziś chcę Państwu przedstawić pracę Wladyslawa Belzy p.t. Dawni Królowie Tej Ziemi - sluchowisko trwa okolo 30 min.
A oprócz tego wiersze zaśpiewane p.t. Mlodzi Polska i Katechizm Polskiego Dziecka.
ZAPRASZAM
Nie ma plików w tym folderze
-
0 -
0 -
0 -
0
0 plików
0 KB