Marek Ossowski - Rachunek kosztów.pdf
-
Alan Campbell -
Aleksander Kondratow -
Aleksandra Ruda -
Alexandra Adornetto -
Apulejusz -
Arthur Powell -
Barbara Marciniak -
Blake Charlton -
Carlos Castaneda -
Catharose de Petri, Jan van Rijckenborgh -
Czasy najnowsze -
Czasy nowożytne -
DLA DOROSŁYCH -
Gustav Meyrink -
Henryk Panas -
Henryk Sienkiewicz -
Ilja Ilf, Jewgienij Pietrow -
Informatyka -
Italo Calvino -
Jan Pająk -
Jan van Helsing -
Język chiński -
Joe Abercrombie -
Johannes von Buttlar -
Joseph Campbell -
Karla Turner -
Kate Mosse -
Kazimierz Bzowski -
Krzysztof Boruń -
Léon Denis -
Liliana Bodoc -
Literatura naukowa -
Literatura popularnonaukowa -
Lyssa Royal -
Michael Newton -
Mircea Eliade -
Ogólnie -
Oliver Bowden -
Patrick Geryl -
Pitigrilli -
Poradniki -
Publicystyka literacka i eseje -
Raymond A. Moody -
seria Rodowody Cywilizacji -
Starożytność -
Sztuka -
Średniowiecze -
Thorwald Dethlefsen -
Zbigniew Nienacki -
Zecharia Sitchin
W książce szczegółowo wyjaśniono zagadnienia rachunkowo-podatkowe związane z majątkiem trwałym stosowanym w przedsiębiorstwie. W publikacji przedstawiono rachunkowe problemy majątku trwałego z uwzględnieniem stanu prawnego obowiązującego do 31.12..2001 r., jak i obowiązującego od 1.1.2002 r.Omówiono m.in.:Składniki majątku trwałego,Problem dokumentacji operacjiSposób inwentaryzowania majątku trwałegoProblemy wyceny majątku trwałego zarówno w układzie prawa bilansowego, jak i podatkowegoZagadnienia amortyzacjiSposoby ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, inwestycji rzeczowych oraz środków trwałych Sposoby ewidencji finansowego majątku trwałego, należności długoterminowych oraz długoterminowych rozliczeń międzyokresowychLiczne tabele, schematy, wzory, przykłady ułatwiają zrozumienie przedstawianych informacji.Książka jest przeznaczona dla szerokiego kręgu osób związanych z działalnością gospodarczą, a w szczególności pracowników działów techniczno-inwestycyjnych, ekonomicznych i księgowych przedsiębiorstw, biur rachunkowych i podatkowych, a także uczniów i studentów szkół o profilu finansowo-księgowym.
Aby ułatwić czytelnikom zrozumienie istoty rachunkowości zarządczej, Autorzy podręcznika podzielili go na trzy części poświęcono kolejno: rachunkowi kosztów jako źródłu informacji zarządczej, modelom rachunku kosztów w rachunkowości zarządczej oraz wykorzystaniu rachunkowości zarządczej w procesie podejmowania decyzji. Z myślą o studentach, zwłaszcza studiów zaocznych, którzy pragną poznać tę problematykę od podstaw, przygotowano w książce pytania testowe, rozwiązane przykłady oraz zadania do samodzielnego rozwiązania.
Intensywny intelektualnie rozwój rachunkowości w ostatnich latach oraz harmonizacja i standaryzacja regulacji prawnych zdecydowanie wzmocniły jej rolę w dziedzinie zarządzania działalnością gospodarczą przedsiębiorstwa. Rachunkowość staje się międzynarodowym językiem biznesu w sensie dosłownym. Odpowiedzią na obserwowane ostatnio w skali globalnej zmiany w dziedzinie rachunkowości jest Encyklopedia rachunkowości - pierwsza od ponad 30 lat tego typu publikacja, stanowiąca przewodnik po zagadnieniach teorii i praktyki rachunkowości. Globalizacja rynków finansowych, tworzenie korporacji o zasięgu międzynarodowym i światowym, olbrzymie potrzeby kapitałowe gospodarki itp. czynniki powodują, że rośnie krąg odbiorców informacji księgowych. Czynniki te wpłynęły zdecydowanie na dobór haseł i ich treść w Encyklopedii, która została ukształtowana zarówno przez opinie pracowników katedr rachunkowości ze wszystkich krajowych ośrodków akademickich, jak i przez wybitnych polskich praktyków w tej dziedzinie. Encyklopedia stanowi kompendium wiedzy wzbogacone o zagadnienia z dziedziny szeroko rozumianych finansów, prawa, rynków finansowych, procesów harmonizacji i standaryzacji sprawozdawczości finansowej oraz wielu innych obszarów, które tworzą właściwy kontekst rozumienia problematyki współczesnej rachunkowości. Publikacja ta jest ważnym żródłem informacji o rachunkowości zarówno dla praktyków życia gospodarczego dostarczając im zwięzłych i naukowo poprawnych wiadomości z zakresu ich pracy zawodowej, jak i dla studiujących nauki ekonomiczne ułatwiając im poznanie idei obserwowania rzeczywistości gospodarczej przez pryzmat zasad rachunkowości.
Niniejsza praca ma na celu dostarczenie możliwie wszechstronnych informacji o rachunkowości finansowej, podstawach rachunku kosztów i seminariów z zakresu rachunkowości. Książka jest adresowana głównie do praktyków rachunkowości, którzy chcą doskonalić i rozwijać swoją wiedzę w tym zakresie. Autorzy przyjęli założenie, że Czytelnik książki dysponuje już wiedzą z zakresu tzw. podstaw rachunkowości. Książka polecana do II stopnia ścieżki certyfikacji zawodowej SKwP.
Książka ta przeznaczona jest dla studentów. którzy stykają się z tą problematyką po raz pierwszy lecz mogą z niej także korzystać menedżerowie. Większość zawartego w niej materiału została napisana z intencją wyjaśnienia zagadnienia od podstaw. Każdy rozdział zamyka bibliografia załącznikowa zawierająca wybrane pozycje literatury polskiej i obcej. Utrwaleniu materiału służą wykazy podstawowych pojęć, pytania testowe oraz zadania obejmujące problemy poruszane w poszczególnych rozdziałach. Zgodnie z sugestiami studentówa (a w szczególnie słuchaczy studiów podyplomowych) książka zawiera również rozwiązania zadań zamieszczonych na końcu każdego rozdziału. Głównym celem książki jest dostarczenie studentom i menedżerom podstawowej wiedzy związanej z wykorzystaniem rachunkowości w celu podejmowaniu decyzji ekonomicznych.
Książka jest podręcznikiem przeznaczonym głownie do praktycznej nauki zasad rachunkowości bankowej dla studentów uczelni ekonomicznych oraz uzupełniania wiedzy fachowej przez pracowników banków komercyjnych. Przekazywana do rąk nauczycieli akademickich, studentów i pracowników banków książka wypełnia lukę na rynku księgarskim w zakresie ćwiczeń praktycznych z rachunkowości bankowej, bowiem wydawnictw poświęconych temu zagadnieniu jest niewiele. Do jej podstawowych zalet należy zaliczyć przede wszystkim to, że uwzględnia zmiany w przepisach prawnych, jakie nastąpiły w związku z dostosowywaniem polskiej bankowości i rachunkowości do standardów unijnych i międzynarodowych oraz przedstawia w sposób kompleksowy problematykę rachunkowości bankowej.
Przygotowanie, przebieg i rozliczenie inwentaryzacji Dokumentowanie czynności inwentaryzacyjnych Przykładowa instrukcja inwentaryzacyjna
Podręcznik przeznaczony jest dla studentów kierunków ekonomicznych (licencjackich, magisterskich i podyplomowych). Może być przydatny również osobom prowadzącym działalność gospodarczą i chcących lepiej poznać narzędzia controllingowe, by można je bardziej skutecznie wykorzystywać w praktyce zarządzania organizacjami gospodarczymi.
Zmiany jakie zaszły w polskiej gospodarce, wywarły także wpływ na istotę i funkcję rachunkowości. W złożonych warunkach zarządzania sama rachunkowość finansowa stała się niewystarczająca, ponieważ jest ona w głównej mierze nastawiona na ewidencjonowanie zaszłości gospodarczych. Dla potrzeb przedsiębiorstwa w gospodarce rynkowej konieczna stała się rachunkowość menedżerska (zarządcza). Zagadnienia omawiane w podręczniku odnoszą się do każdego podmiotu gospodarczego, bez względu na jego formę prawną. W równej mierze dotyczą przedsiębiorstw państwowych, jak i spółek prawa handlowego czy cywilnego. Liczne przykłady, zadania do samodzielnego rozwiązania oraz pytania sprawdzające pozwalają na pogłębienie i poszerzenie wiadomości oraz ułatwiają opanowanie zdobytej wiedzy.
Książka zawiera wiadomości niezbędne do ustalenia strategii i prowadzenia polityki finansowej w przedsiębiorstwie w warunkach gospodarki wolnorynkowej w sposób umożliwiający maksymalizowanie efektywności ekonomicznej działalności i rozwój przyszłościowy firmy. Najważniejsze zagadnienia omówione w publikacji: - kalkulacja ceny pieniądza; - ocena sytuacji finansowej przedsiębiorstwa; - planowanie finansowe; - pozyskiwanie kapitałów i kształtowanie ich struktury; - zarządzanie majątkiem obrotowym; - preliminowanie inwestycji; - leasing; - finansowanie obrotów z zagranicą.