-
46901 -
10776 -
86882 -
11387
163676 plików
7656,51 GB
Major ma wizję świata, w którym zwierzęta żyją nareszcie wolne od ludzkiego wyzysku, same zarządzają swoimi sprawami i cieszą się pełną swobodą i dobrobytem. Nazywa tę wizję animalizmem i ogłasza jej siedem zasad na drzwiach stodoły. Najważniejsza zasada brzmi: "Wszystkie zwierzęta są równe". Kilka dni później umiera. Zwierzęta organizują się, by wcielić zasady animalizmu w życie. Na ich czele stają dwa prosiaki, uczniowie Majora -Napoleon i Snowball.
Sygnał do rewolucji daje właściciel folwarku pan Jones, który - by odreagować frustrację związaną z kłopotami finansowymi -po pijanemu zaczął zwierzęta okładać batem. Te przeganiają Jonesa i jego parobków. Folwark znalazł się w ich rękach, a raczej łapach, kopytach i racicach -symbolicznie zaznaczyły to, przemalowując tabliczkę z nazwą "Folwark Dworski" na "Folwark Zwierzęcy".
Zwierzęta nie są w stanie pojąć całej filozofii Majora, zadowalają się więc jej uproszczoną wersją sprowadzającą się do hasła: "Cztery nogi dobrze, dwie nogi źle".
Powieść zawiera oczywiste aluzje do dziejów rewolucji bolszewickiej - z Majorem symbolizującym Marksa i Lenina, Napoleonem -Stalinem - i Snowballem -Trockim. Rywalizujący ze sobą sąsiedzi Folwarku Zwierzęcego, pan Pilkington i pan Frederick, to zachodni alianci i Trzecia Rzesza. Spotkanie knura Napoleona z Pilkingtonem po wspólnym pokonaniu Fredericka to alegoria konferencji w Teheranie - obie strony prawią sobie dusery, próbując wykiwać partnera. Bardziej obeznani z historią rewolucji mogą tu rozpoznać inne postacie. Np. klacz Molly, która zrywa z rewolucjonistami, gdy się dowiaduje, że nie będzie mogła nosić ozdobnych wstążek, to odpowiednik Emmy Goldman, "Czerwonej Emmy", anarchistki popierającej bolszewików, która opuściła Rosję radziecką w1923 roku i odtąd stanowczo ją krytykowała. Przypisuje jej się słynne powiedzenie: "Jeśli nie będę mogła tańczyć, to nie chcę waszej rewolucji".
- sortuj według:
-
0 -
0 -
0 -
0
1 plików
337,67 MB