-
35 -
18 -
172 -
363
602 plików
1,66 GB
Przyjmując sprawność kotłów na paliwa stałe na poziomie 70-80 proc. i wartość opałową paliwa podawaną przez ich dostawców, okazuje się, że za ciepło dostarczane przez kocioł na węgiel lub drewno płacimy obecnie 0,15-0,2 zł/kWh. Problemem jest tylko uzyskanie wysokiej sprawności tych urządzeń. Wszelkie zanieczyszczenia odkładające się w komorze paleniskowej lub nieudolna obsługa skutkują znacznym jej obniżeniem. Nierzadko rzeczywisty stopień wykorzystania energii paliwa spada poniżej 50 proc. Wówczas koszt wytwarzania ciepła z węgla kamiennego rośnie do ponad 0,25 zł/kWh i wydatki na ogrzewanie domu zbliżają się do tych ponoszonych przez nowoczesny kocioł kondensacyjny na gaz ziemny.
Ci, którzy mają możliwość podłączenia się do sieci gazowej, zwykle się na to decydują, żeby móc ogrzewać dom bez problemów, jakie wiążą się z koniecznością obsługi kotłów na paliwa stałe. Nawet jeśli koszt ogrzewania jest wyższy, rekompensuje to wygoda wynikająca z w pełni zautomatyzowanego działania kotłów gazowych i czystsze spaliny.
OGRZEWANIE DOMU GAZEM
Korzystanie z ogrzewania gazowego jest bardzo wygodne, bo bezobsługowe. Po uruchomieniu instalacji praktycznie nie musisz się nią zajmować, oprócz corocznych przeglądów kotła. Pracę urządzenia można zaprogramować, stosując automatykę c.o. Kotły gazowe mogą pracować nie tylko na potrzeby ogrzewania, ale także przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Także do podgrzewania wody do mycia nie musisz mieć osobnego urządzenia.
Kotły gazowe to nowoczesne, wysokosprawne i oszczędne urządzenia grzewcze. Wśród nich na uwagę zasługują urządzenia kondensacyjne, których konstrukcja umożliwia osiąganie bardzo wysokiej sprawności - odniesiona do wartości opałowej paliwa (wielkości, w której nie uwzględnia się obecności pary wodnej) wynosi ponad 100%. Dzięki temu z jednej porcji paliwa można uzyskać więcej ciepła niż w przypadku kotłów niekondensacyjnych. Przekłada się to na płacenie niższych rachunków za ogrzewanie.
Nowoczesne kotły gazowe mają jeszcze inne zalety – są czyste w porównaniu z kotłami na węgiel lub drewno i nie zajmują dużo miejsca. Jeśli masz miejsce i ustawisz je w kotłowni, nic nie stoi na przeszkodzie, by pełniła ona również funkcję piwnicy czy schowka. Nie ma, jak w przypadku urządzeń na paliwa stałe, brudzącego pyłu z węgla czy drewna.
Jeśli zdecydujesz się na kocioł kondensacyjny o mocy nie większej niż 30 kW, nie masz obowiązku umieszczenia kotła w kotłowni – można go ustawić w kuchni, łazience, przedpokoju. Jest to istotne w przypadku niewielkich domów, gdzie ciężko jest wygospodarować na kotłownię osobne pomieszczenie spełniające określone wymagania.
W przypadku gazu ziemnego nie potrzeba miejsca na składowanie opału, jak ma to miejsce w przypadku węgla, drewna.
CZYM OGRZEWAĆ DOM - MIT TANIEGO OGRZEWANIA WĘGLEM
Ten, kto pali węglem tradycyjnie (dosypując i dymiąc), płaci za ciepło więcej, niż gdyby ogrzewał gazem! Gdyby go zapytać, co o tym sądzi, pewnie odpowiedziałby, że oszczędza, a na gaz go nie stać
KOPCENIE WĘGLEM JEST DROŻSZE NIŻ GRZANIE GAZEM
ZMIENIŁEM PIEC NA GAZOWY
Za gaz zapłaciłem mniej niż za węgiel. Rachunki za prąd spadły, gdyż latem ogrzewałem wodę prądem.
ABC KOCIOŁ KONDENSACYJNY
PORÓWNANIE KOSZTÓW OGRZEWANIA
CZYM OGRZEWAĆ DOM
Technologie grzewcze. Czym najlepiej ogrzewać dom?
Rodzaje ogrzewania domu
- sortuj według:
-
0 -
4 -
0 -
0
4 plików
0,81 MB