Islandzkie inspiracje_Z Loftsstadir do Akranes.avi
-
! Pod Mocnym Aniołem - Jerzy Pilch ! -
! Pod Mocnym Aniołem ! -
1 Padwa,Florencja,Asyż -
1 Taorminy,Etna,Agrigento -
1 Wenecja ,Bolonia,Ravenna -
1 Wschodnie wybrzeże -
2 Palermo,Trapani -
2 Rzym,Watykan.Anzio -
2 Środkowa część i Zachodnia -
3 Rimini,Pesaro.San Giavanni Rotondo -
3 Monte Casino.Neapol -
3 Sycylia -
4 Alberobello i Brindisi -
4 Nevers,Lyon -
4 Wezuwiusz,Pompeja,Sorento -
5 Avignon,Lourdes -
5 Capri i Anacapri -
6 Carcassone,Cauterets -
7 Grasse,Nicea -
8 Cannes -
Akwarystyka -
angielski słówka MP3 -
Angielski Słówka 2 MP3 -
Italia -
Jerzy Pilch- Pod Mocnym Aniołem -
KOLOSEUM -
Mam przepis na pielgrzymowanie -
Na Królewskim Trakcie -
Na Poznańskim Szlaku Królewskim -
Nie ma jak Polska -
Ola w trasie -
Pałace i dworki Podkarpacia -
Popa Chubby -
Rzym -
Rzym nieznany -
San Marino -
Sekrety Watykanu -
Seria I -
Seria III -
Seria II-Ola na wakacjach -
Seria IV -
Sezon 1 -
Sezon 2 -
Tajemnice Watykanu -
Telewizja objazdowa -
Ukryte światy - podziemny Rzym -
Watykan -
Wenecja nieznana -
Wkoło Wisły -
Wokół Sycylii
Niewiele osób w Polsce zdaje sobie sprawę z wydarzeń, jakie miały miejsce w tym kraju, gdy władza decydowała o wszystkim a socrealizm miał być naszą dumą i drogą do potęgi. Na początku lat '50 z ogarniętej wojną "bratniej" Korei Północnej przybywają do Polski sieroty. Na prośbę Kim Ir Sena Polska miała zapewnić im dom, szkołę i opiekę w czasie konfliktu w ich ojczyźnie. Poufna decyzja, koordynowana na najwyższych szczeblach władzy. Olbrzymia grupa ponad 1200 koreańskich dzieci, w wieku przedszkolnym i nieco starszych, zamieszkała w Państwowym Ośrodku Wychowawczym w Płakowicach koło Lwówka Śląskiego. Opiekę nad nimi sprawowali polscy wychowawcy oraz nieliczne osoby z Korei Północnej. Gościnne władze zrobiły wszystko, aby życie w ośrodku było bogate i ciekawe; wspaniała kuchnia, produkty spożywcze -tak trudne do zdobycia w tamtych czasach dla zwykłych obywateli, interesujące wycieczki, spotkania z dziećmi z innych państw socjalistycznych, nauka polskiego, zajęcia sportowe. W takich oto przytulnych warunkach, otoczone opieką i wielką sympatią polskich pedagogów, dzieci koreańskie spędziły w Polsce 8 lat... Nagle władza w Korei upomniała się o swe sieroty, w ciągu kilku dni dzieci zostały odesłane, ku wielkiej rozpaczy przywiązanych do nich opiekunów. Zaś i one same, mimo wszystko wrośnięte w polską kulturę, wracały do domu z wielkim strachem, niepewnością. Do domu, gdzie nie czekali na nich rodzice. Jolanta Krysowata przedstawia dokument, będący współczesną opowieścią o tamtych latach. Jest to dobitne zestawienie mentalności ówczesnej władzy polskiej i koreańskiej z mentalnością zwykłych ludzi, pedagogów, lekarzy, osób, które z wielkim poświeceniem otoczyły sieroty opieką. Film obfituje we wzruszające rozmowy z opiekunami, ich wspomnienia, często pojawiające się na ich twarzach łzy oraz liczne materiały archiwalne Polskiej Kroniki Filmowej ukazujące pobyt koreańskich sierot.
Holenderski reżyser PIETER FLEURY dokonał rzeczy niełatwej. Jako jeden z nielicznych otrzymał zgodę na realizację filmu w Korei Północnej. Wiązało się to jednak z koniecznością akceptacji nakręconego materiału przez władze państwowe. To dlatego dokument jest pozornie obiektywną rejestracją zwykłego dnia jednej z koreańskich rodzin. Ale tylko pozornie, bo choć brak tu narracji, widzowie sami mogą ocenić, jakie absurdy niesie ze sobą niejednokrotnie życie w kraju Kim Dzong Ila. W fabryce odzieży, w której pracuje główna bohaterka, z głośników sączy się patriotyczna muzyka. Córka pani Hong uczy się w przedszkolu, że tak jak kwiatom potrzeba słońca, by rosły, tak dzieciom potrzebna jest miłość Wielkiego Wodza. Syn państwa Hong uczy się w szkole o abstrakcyjnym dla niego internecie. Wszędzie szaleją antyamerykańskie i antykapitalistyczne nastroje. Ludzie winią Zachód za wszelkie zło. Wieczorem cała rodzina rozmawia przy kolacji, opowiadając sobie o minionym dniu. Wydają się nie zdawać sobie sprawy z wszechogarniającej ich propagandy i tego, że żyją w kraju z powieści Orwella.
Samantha Brown odbywa podróż życia po Chinach, będących ostatnio mekką turystyki głównie z powodu olimpiady w Pekinie w 2008 roku. Zobaczymy kraj wielokulturowy, gdzie wschód spotyka się z zachodem w bardzo zaskakujący sposób.
W Długim Marszu uczestniczyło 90 tysięcy żołnierzy i 30 tysięcy cywilów. Siły komunistyczne przeszły przez jedenaście prowincji, przebywając 12 tysięcy kilometrów i w październiku 1935 dotarły do prowincji Shaanxi. W czasie stoczonych podczas Długiego Marszu walk ze ścigającymi je siłami Kuomintangu wojska komunistyczne straciły prawie 50% swojego stanu osobowego. Podczas Długiego Marszu, w styczniu 1935 w Zunyi wybrano nowe kierownictwo KPCh, na czele z Mao Zedongiem.Przegrupowanie chińskiej Armii Czerwonej, dowodzonej przez Mao Tse-Tunga. Otoczona przez Kuomintang, w latach 1934-35 przeszła 10 tys. km. W czasie odwrotu narodził się kult Mao.
Samantha Brown odbywa podróż życia po Chinach, będących ostatnio mekką turystyki głównie z powodu olimpiady w Pekinie w 2008 roku. Zobaczymy kraj wielokulturowy, gdzie wschód spotyka się z zachodem w bardzo zaskakujący sposób.
Potajemnie wyprodukowany film oddaje prawdziwe uczucia Tybetańczyków.Tybetańczycy wypowiadają się na temat Tybetu,Chin oraz Olimpiady.
Coraz więcej młodych Chińczyków boi się stałych związków. Ślub w Chinach bierze się częściej ze względów ekonomicznych niż z miłości, a średnio połowa małżeństw kończy się rozwodem. Młoda reporterka Yang Li Na rozmawia z przechodniami na ulicach Pekinu o miłości i seksie w ich kraju. Sama przeżywa kryzys w związku i wiele na ten temat myśli. Zastanawia się, czy jedną z przyczyn obecnej sytuacji nie jest współczesna pogoń za pieniądzem. Ciężkie czasy Rewolucji Kulturalnej zbliżały ludzi do siebie i mimo wszystko było więcej szczęśliwych związków.
Chiny zwane Państwem Środka, którego historia sięga 4 tys. lat p.n.e. to cel naszej filmowej wyprawy. Zaczniemy ją od słynnego Wielkiego Muru, który ciągnie się obecnie przez 2,4 tys. km i jest jedynym dziełem człowieka widzianym z kosmosu. Poznamy wielotysięczną Terakotową Armię, która strzeże Pierwszego Cesarza, w jego pośmiertnych podbojach. Otworzą się przed nami bramy Zakazanego Miasta, zza którego murów kolejni cesarze przez wieki rządzili swoim krajem. Odwiedzimy też Świątynię Nieba i cesarski Pałac Letni. W Pekinie od kuchni poznamy sekret pieczenia wybornej kaczki po pekińsku. Potem spłyniemy Rzeką Perłową (Li) do krainy, w której taoistyczni mędrcy szukali sposobów na nieśmiertelność. Z kolei mnisi z klasztoru Shaolin w górach Song Shan pokażą swoją sztukę walki kung-tu, dzięki której stali się stawni na całym świecie. Następnie przeniesiemy się do Szanghaju miasta, które łączy w sobie stary świat wąskich chińskich uliczek, z sięgającymi nieba wieżowcami w dzielnicy Pudong, w której wyczuwa się już atmosferę XXII wieku. W końcu wybierzemy się na tropikalną wyspę Hajnan, raju dla turystów.
Pochodzący z Wielkiej Brytanii pisarz i historyk William Lindesay postanawia przebyć pieszą wędrówkę po Wielkim Murze Chińskim, aby osobiście przekonać się jak długa i monumentalna jest to konstrukcja. Podczas wyprawy ma okazję przyjrzeć się różnorodnym krajobrazom Chin.
Rozwój cywilizacji na terenie starożytnych Chin doprowadził do pojawienia się wielu wynalazków naukowych i technicznych, o których Europejczycy dowiedzieli się o wiele wieków później. Rzemiosło chińskie posiadało cechę, której nie obserwuje się w innych państwach, a mianowicie zdolność do technicznych innowacji. Oto niektóre z wynalazków naukowych i technicznych opracowanych w starożytnym państwie chińskim.