Adam Ronikier - Pamietniki 1939-1945.pdf
-
2020 -
abp Grzegorz Ryś -
Adam Bahdaj - Wakacje z duchami -
Agnieszka Knyt -
Akcja V -
Alberto Moravia - Rzymianka -
Antal Szerb -
Arto Paasilinna -
Czesław Halicz -
Edward H. Gryf -
Ernst Wiechert -
Fiodor Dostojewski - IDIOTA -
Fragmenty spektakli archiwalnych -
Greg Baxter -
Herbert George Wells - Wyspa doktora Moreau -
Honore de Balzac- Eugenia Grandet -
Icchok Lejb Perec -
Irena Morawska -
Jan Stoberski -
Janusz Przymanowski - Fortele Jonatana Koota -
Jerzy Eisler -
Josef Kafka -
Julia Fiedorczuk -
Juliusz Verne - Kapitan Nemo, władca mórz -
Khaled Hosseini -
Krzysztof Kakolewski -
Lucia Berlin -
Max Jacob -
O'Shea Stephen -
Przemysław Urbańczyk -
Radka Třeštíková -
Raymond Chandler -
Raymond Radiguet -
Robert Hughes -
Roman Polański -
Serge Grafteaux -
Seria - Wszystko o -
Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich -
Seria RTV -
Seweryna Szmaglewska -
Stawka większa niż życie -
Stefanie Zweig -
Tadeusz Konwicki - KOMPLEKS POLSKI -
Tadeusz Konwicki - SENNIK WSPÓŁCZESNY -
Tove Jansson -
Urszula Borkowska -
Walery Briusow -
Wawel. Królestwo odkryte -
Wiktor Hugo - Katedra Marii Panny w Paryżu -
Zofia Kucówna

Dziennik znanej rosyjskiej reporterki - jej ostatnia książka - obejmuje okres prawie dwuletni: od 7 grudnia 2003 roku do końca sierpnia 2005. Zaczyna się wyborami do Dumy Państwowej, w których partie demokratyczne poniosły dotkliwą porażkę. Konsekwencją tej porażki był pewny wybór Władimira Putina na drugą kadencję prezydencką. Autorka z ogromnym przejęciem śledzi kulisy władzy: tajemnicze zamachy terrorystyczne, niewyjaśnione zabójstwa i porwania, okrucieństwa w armii. Z bólem obserwuje bierność społeczeństwa, które, zajęte przede wszystkim narastającymi problemami bytowymi, z obojętnością godzi się na ograniczanie swobód obywatelskich i podporządkowywanie sobie przez prezydenta parlamentu i sądów. Emocje Politkowskiej mogą się wydawać czasem przesadne, czytając jednak opisywane przesz nią historie, czytelnik przeżywa prawdziwy szok i zaczyna rozumieć autorkę.

Peter Wright (ur. 9 sierpnia 1916, zm. 27 kwietnia 1995), pracownik brytyjskich służb specjalnych (MI5, MI6), autor znanej pracy "Spycatcher" (Łowca szpiegów), która wywołała wiele kontrowersji. Po wybuchu II wojny światowej dostał pracę w Laboratorium Badań Admiralicji; po wojnie pracował jako naukowiec w Marconi Company. W 1953, gdy już pracował w Sekcji badań specjalnych poczty i zewnętrzny doradca naukowy MI5, pomagał pracownikom Centralnej Agencji Wywiadowczej rozpracować bardzo zaawansowaną technologicznie (jak na tamte czasy) pluskwę, umieszczoną przez agentów radzieckich służb specjalnych w ambasadzie amerykańskiej w Moskwie.





Dzielnica milionerów jest opowieścią o części Pruszkowa, z którą Autora szczególnie silnie złączyły losy. Jest opowieścią o ludziach, ich życiu i zmianach. O dzieciństwie i dorastaniu w okresie dwudziestolecia międzywojennego stając się zarazem pięknym portretem miasta Pruszkowa, jakiego dziś już nie ma. Jest też czymś znacznie więcej. Spoza opisów zabaw i przeżyć dziecięcych oraz lat młodzieńczych wyłania się codzienność rodzącego się miasta i odradzającej się po 123 latach zaborów Polski. Zza podwórkowego gołębnika, przy którym zbiera się pruszkowska młodzież, wychyla się pogmatwana przeszłość narodu polskiego, ukazywana poprzez losy przyjaciół i ich rodziców. Doskonałej pamięci Henryka Krzyczkowskiego zawdzięczamy możliwość wniknięcia w codzienność domów pruszkowian, obserwowanie emocji towarzyszących wszelkim problemom, z jakimi borykała się odradzająca ojczyzna oraz ważkim wydarzeniom politycznym. Widzimy bezrobocie i biedę, trudności systemu szkolnictwa, stopniową poprawę sytuacji. Poznajemy niepokój towarzyszący wojnie polsko – bolszewickiej, reformie Grabskiego, przewrotowi majowemu, Wielkiemu Kryzysowi i dojściu Hitlera do władzy. Pojawia się zagadnienie asymilacji Żydów. Pojawiają się też problemy polskich Kresów Wschodnich i wrogi stosunek ludności ukraińskiej do Polski i Polaków. Wraz z Autorem odwiedzamy przedwojenną Warszawę, Gdynię i Lwów. Możemy też z bliska przyjrzeć się ówczesnym konfliktom na tle politycznym, szczególnie podczas manifestacji 1 maja, ale nie tylko. A tuż obok tych opiewanych w podręcznikach historii wydarzeń pojawiają się inne, zdawałoby się mniej doniosłe, a jednak jakże ważne w życiu ludzi. To pojawienie się kina, radia, elektryfikacja, poprawa warunków sanitarnych. Poznajemy ogromny wpływ na życie mieszkańców Pruszkowa bibliotek, amatorskich zespołów sportowych, teatralnych, muzycznych. To wszystko sprawia, że sięgając po starannie napisaną i wydaną, opatrzoną zdjęciami Dzielnicę milionerów autorstwa Henryka Krzyczkowskiego dostajemy do ręki coś niezwykłego – kawałek dawnej Polski, której już nie ma. http://stacjakultura.pl/1,1,13469,Dzielnica_milionerow_recenzja_ksiazki,artykul.html