-
2480 -
52492 -
14773 -
6449
85027 plików
28974,8 GB
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2000, 50 min.
reżyser: Gery Troyna
Film opowiada o współczesnym Moulin Rouge - o spektaklu, tancerkach oraz tych, którzy pracują za kulisami. Okazuje się, że ważną rolę w kabarecie odgrywa kuchnia - każdego wieczora wydawanych jest około 850 dań, a w ciągu roku serwuje się 200 tysięcy butelek szampana.
Mieszczący się w Paryżu kabaret Moulin Rouge został otwarty w 1889 roku, w momencie, kiedy w stolicy Francji szerzyła się kultura popularna i modna była beztroska rozrywka. Właścicielami lokalu byli Joseph Oller i Charles Zidler.
Publiczność przychodziła do Moulin Rouge z ciekawości, aby obejrzeć wielki parkiet do tańca i ogródek ze słoniem. Wkrótce zaczął przyciągać ją także kankan, nowy taniec, który stał się symbolem kabaretu oraz obsada spektakli. Znani z obrazów Toulouse - Lautreca Valentin le Desosse, la Goulue, Jane Avril i Yvette Guilbert stali się najpopularniejszymi tancerzami Moulin Rouge. Przez pierwsze lata swej działalności lokal proponował program łączący w sobie bal, frywolny taneczny spektakl i cyrkowe popisy. Ciekawość budziły występy Josepha Pujola, mistrza w puszczaniu wiatrów.
W czasie przedstawień dochodziło także do skandali obyczajowych. W 1902 roku, nowy dyrektor, Paul-Louis Fleurs, chcąc dodać kabaretowi prestiżu, zamienił go w salę teatralno - koncertową. Jednak po 9 miesiącach Fleurs przestał kierować Moulin Rouge, które odtąd, aż do wybuchu pierwszej wojny światowej, wystawiało głównie "lekkie" operetki.
W latach dwudziestych szefem lokalu został Francis Salabert - raczej biznesmen niż showman. W tym czasie w Moulin Rouge pojawiły się rewie w broadwayowskim stylu, a kankan można było oglądać w sali znajdującej się w podziemiach budynku. Za kostiumy odpowiedzialny był wówczas niejaki Gesmart, którego kreacje stały się symbolem stylu Moulin Rouge.
W kolejnej dekadzie, kiedy amerykański przemysł filmowy zmonopolizował show - biznes, kabaret stracił popularność i przeobraził się w klub nocny. Dla Moulin Rouge nadeszły trudne lata. Niewiele wydarzeń z tamtego okresu zapisało się w jego historii. Wyjątkiem był występ Edith Piaf i Yvesa Montanda.
Kabaret zaczął odzyskiwać publiczność dopiero w latach pięćdziesiątych, kiedy przejął go Georges France. W programie znalazły się nie tylko spektakle, ale także wieczorki taneczne i imprezy charytatywne. Podczas przedstawień można było zamawiać jedzenie w restauracji lokalu. Formuła ta spodobała się publiczności i przyczyniła się do wzrostu popularności Moulin Rouge. Wkrótce na jego scenie zaczęli występować znani piosenkarze: Trenet, Aznavour, Bourvil.
W latach sześćdziesiątych w programie kabaretu znów pojawiły się ekstrawaganckie rewie. Od tamtej pory styl Moulin Rouge nie zmienił się.
Nie ma plików w tym folderze
-
0 -
0 -
0 -
0
0 plików
0 KB