-
200 -
7960 -
1627 -
1121
11293 plików
6523,15 GB
* Serial tv - Blisko, coraz bliżej - Produkcja - Polska
* Rok produkcji: 1982-1986
* Premiera: 23.10.1983 r. * Język: polski, niemiecki
* Dane techniczne: Barwny. * odcinki : 19
* Reżyseria: Zbigniew Chmielewski
* Scenariusz: Albin Siekierski
* Zdjęcia: Jan Janczewski
* Muzyka: Piotr Marczewski
* Produkcja: Centralna Wytwórnia Programów i Filmów Telewizyjnych Poltel (Warszawa)
Wprowadzenie:
Wielu krytyków porównywało "Blisko, coraz bliżej" z "Najdłuższą wojną nowoczesnej Europy".
Oba seriale były skonstruowane na podobnej zasadzie, oba też opowiadały o walce Polaków z niemieckim zaborcą. O ile jednak akcja "Najdłuższej wojny..." toczyła się w Wielkopolsce, o tyle fabuła "Blisko, coraz bliżej" dotyczy Śląska.
Opis - Treśc :
Opowieść rozciąga się na lata 1863 - 1922.
Jej głównymi bohaterami są przedstawiciele rodziny Pasterników, mieszkający w fikcyjnej wsi Wielowice pod Pszczyną. Rejon ten, zwany "trójkątem trzech cesarzy" leżał na styku trzech zaborów. Protagonistą pierwszych trzech odcinków jest Franciszek Pasternik (w tej roli Franciszek Pieczka), dalsze części opowiadają o losach jego licznych dzieci i jeszcze liczniejszych wnuków. Widz
śledzi ich dzieje na tle wielkich przemian i wydarzeń historycznych, wpływających na życie śląskich Polaków. Jest zatem Kulturkampf, rugi pruskie, rewolucja 1905 roku, I wojna światowa i powstania śląskie. Jednym z pragnień reżysera Zbigniewa Chmielewskiego (znany m.in. z seriali "Dyrektorzy" i "Daleko od szosy") było możliwie wierne oddanie językowych przemian na Śląsku na przełomie XIX i XX stulecia. Z pieczołowitością ukazał więc, jak oryginalna śląska gwara stopniowo nasiąka germanizmami, aż do momentu, gdy niemiecki staje się obowiązujący w szkołach, kościołach, urzędach.
Część dialogów prowadzona jest też po francusku, a to z tego powodu, że żołnierze z kontyngentu francuskiego wchodzili w skład Komisji Międzysojuszniczej, nadzorującej przebieg plebiscytu na Śląsku. W serialu celowo zabrakło zdjęć dokumentalnych. Całość jest inscenizowana. Specjalnie na potrzeby cyklu zbudowano wieś z okresu powstania styczniowego. Każdy odcinek niósł za sobą konieczność wykreowania nowej epoki - innej architektury, mody, otoczenia. By sprostać temu zadaniu poniesiono znaczne nakłady finansowe.
W skompletowaniu setek kostiumów pomogła też "DEFA" - Wytwórnia Filmowa z ówczesnej NRD. Do napisania scenariusza zaangażowano Albina Siekierskiego - znanego pisarza, specjalistę od spraw
Śląska. Miał on wówczas za sobą m.in. współpracę z Kazimierzem Kutzem ("Paciorki jednego różańca") oraz liczne sztuki teatralne i scenariusze, w większości związane z tematyką śląską.
Pisząc scenariusz sagi o Pasternikach obficie czerpał z własnej autobiografii, a także z barwnych opowieści swych krewnych - rodowitych Ślązaków.
Obsada aktorska (napewno grają) :
Tadeusz Madeja (dziadek Pasternik, ojciec Franciszka),
Franciszek Pieczka (Franciszek Pasternik),
Anna Ciepielewska (Agnieszka Pasternik, żona Franciszka),
Andrzej Grabarczyk (Tadeusz Pasternik, syn Franciszka),
Sławomira Łozińska (Anna Pasternik-Borucka, córka Franciszka),
Tadeusz Borowski (Kazimierz Borucki, mąż Anny),
Włodzimierz Bednarski (dowódca oddziału powstańczego),
Mieczysław Całka, Andrzej Grabowski (powstaniec),
Jan (Janusz) Klemens, Wojciech Leśniak, Juliusz Lisowski,
Dorota Matejczyk, Stefan Miennicki, Aleksander Sokołowski,
Bogusław Sochnacki (wachmistrz), Leszek Staroń, Andrzej Szenajch (dyrektor gimnazjum),
Szymon Szurmiej (karczmarz Kleinpeter), Edward Waniek, Janina Widuchowska,
Ewa Żylanka (ciotka Zefka, siostra Agnieszki Pasternik)
i inni.
Nie ma plików w tym folderze
-
0 -
0 -
0 -
0
0 plików
0 KB