Czy chcesz zobaczyć zawartość tego folderu?
-
17093 -
596962 -
395389 -
27021
1065783 plików
304446,93 GB
Historyk Niall Ferguson, profesor Oxfordu i Uniwersytetu Harvarda, analizuje przyczyny sukcesu ekonomicznego Chin. Szuka odpowiedzi na pytanie, jak to możliwe, że kraj o ustroju komunistycznym rozwinął najprężniejszą gospodarkę kapitalistyczną na świecie.
Niall Ferguson, profesor Oxfordu i Harvardu, analizuje przyczyny niebywałego sukcesu ekonomicznego Chin, które stają się prawdziwą potęgą z najprężniej rozwijającą się gospodarką kapitalistyczną na świecie. Jedna piąta ludzkości globu, żyjąca w ustroju komunistycznym, dokonała ekonomicznego cudu. Jednak sukces jest podszyty strachem. Naukowiec szuka w historii wyjaśnienia tego fenomenu. Dyscyplinę społeczną pozwala utrzymać system władzy autorytarnej, stworzony już przez pierwszego cesarza. Obecnie Komunistyczna Partia Chin skutecznie tłumi wszelkie przejawy niezadowolenia i zapobiega chaosowi. Swobody znane społeczeństwom Zachodu nie znajdują zastosowania w państwie liczącym ponad miliard obywateli.
Kłopot ze zrozumieniem Chin wynika stąd, że niewiele wiemy o tym kraju. Zagadką jest, dlaczego pod rządami komunistów rozwija się tak prężna gospodarka. Twórcy serii uważają, że jej rozwiązania należy szukać w najmroczniejszym okresie dziejów Państwa Środka, czyli w czasach Mao Tse-tunga. Według nich był on spadkobiercą liczącej dwa tysiące lat tradycji rządów autorytarnych. Jednocześnie zapobiegł grożącemu Chinom chaosowi. By to osiągnąć, posłużył się drastycznymi metodami. Jednak to za jego czasów centralnie sterowane państwo dokonało skoku cywilizacyjnego. Choć koszty społeczne rewolucji gospodarczej i kulturalnej były gigantyczne, postać Mao Tse-tunga nadal otacza kult, określany mianem maostalgii. Prof. Niall Ferguson, angielski historyk, analizuje stosowaną przez chiński aparat państwowy zasadę wybielania przeszłości. Zastanawia się też, czy Chiny jako największa potęga gospodarcza świata mogłyby nim rządzić.
Chiny rozwijają się niebywale szybko. W rekordowym tempie powstają tam drogi, zakłady przemysłowe, lotniska, drapacze chmur i miasta, a chińskie towary zalewają świat. W 2016 roku Chiny prześcigną Stany Zjednoczone pod względem rozwoju gospodarczego. Profesor Niall Ferguson, znawca Kraju Środka, twierdzi, że receptą na utrzymanie sukcesu jest ekspansja na rynki zagraniczne. Jeśli Chińczycy zdominują gospodarkę światową, będą jednak oczekiwać od wszystkich ciężkiej pracy. Zagrożeniem dla chińskiej ekspansji jest jednak odradzający się wśród młodzieży nacjonalizm. Profesor Ferguson dociera do wspierających ten nurt "narodowych hakerów", walczących z niekorzystnym obrazem Chin w mediach Zachodu. Liu Ćing jest założycielem Przymierza Czerwonych Hakerów. Uważa on, że najlepszą obroną jest atak. Według wywiadu brytyjskiego hakerzy z Chin przenikają do komputerów brytyjskiej energetyki, telekomunikacji i zakładów przemysłowych, kradnąc własność intelektualną.
- sortuj według:
-
0 -
0 -
3 -
0
3 plików
4,04 GB