Czy chcesz zobaczyć zawartość tego folderu?
-
17093 -
596962 -
395389 -
27021
1065783 plików
304446,93 GB
Tworzył dzieła tak wielkie i tak piękne, że trudno uwierzyć, iż wyszły spod ręki zwykłego śmiertelnika. Co najmniej trzy z nich to niekwestionowane cuda świata: posąg Dawida - najsłynniejsza rzeźba w historii, zapierający dech w piersiach fresk na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej oraz kopuła bazyliki Św. Piotra - klejnot architektury.
Autorzy filmu dokumentalnego zrealizowanego przez telewizję BBC postawili sobie zadanie
ukazania prawdziwego, "ludzkiego" oblicza Michała Anioła ukrytego przez wieki za legendą geniusza. Wykorzystali w tym celu bogatą ikonografię oraz sekwencje inscenizowane. Ekipa historyków odsłania prawdę o jego drodze do sławy i bogactwa, rozwiewając jednocześnie wiele mitów narosłych wokół Michała Anioła. Grupa inżynierów bada z kolei na potrzeby filmu jego umiejętności wynalazcy, budując m.in. rusztowanie, którego artysta potrzebował przy malowaniu sklepienia Kaplicy Sykstyńskiej.
Urodzony w 1475 r. Michał Anioł miał nieszczęśliwe, ubogie, a od szóstego roku życia, po śmierci matki, również na pół sieroce dzieciństwo. Dorastał pod okiem ojca, który zupełnie nie pojmował jego zamiłowania do sztuki i biciem próbował wyperswadować synowi zawód artysty. Ale miał przynajmniej szczęście mieszkać w mieście, które było kolebką renesansu - we Florencji. Przed Michałem Aniołem otwierało ono niezwykłe perspektywy. Było też idealnym miejscem do nauki - w pracowniach architektury, rzeźby i malarstwa młody geniusz opanował te wszystkie dziedziny.
Widząc upór syna, ojciec wreszcie się ugiął i pozwolił mu zostać czeladnikiem. Michał Anioł rozpoczął pracę u cenionego malarza Domenico de Ghirlandaio. Nauczył się tam podstaw malarskiego rzemiosła. Jego obsesją była jednak doskonałość w każdej dziedzinie, chciał znacznie przewyższyć swego nauczyciela. Dlatego m.in. tak bolał nad swym nosem złamanym w młodzieńczej bójce: im bardziej dręczyła go własna brzydota, tym bardziej starał się uczynić nieskończenie pięknymi swoje dzieła.
Nie ma plików w tym folderze
-
0 -
0 -
0 -
0
0 plików
0 KB