03.jpg
-
! Pod Mocnym Aniołem - Jerzy Pilch ! -
! Pod Mocnym Aniołem ! -
1 Padwa,Florencja,Asyż -
1 Taorminy,Etna,Agrigento -
1 Wenecja ,Bolonia,Ravenna -
1 Wschodnie wybrzeże -
2 Palermo,Trapani -
2 Rzym,Watykan.Anzio -
2 Środkowa część i Zachodnia -
3 Rimini,Pesaro.San Giavanni Rotondo -
3 Monte Casino.Neapol -
3 Sycylia -
4 Alberobello i Brindisi -
4 Nevers,Lyon -
4 Wezuwiusz,Pompeja,Sorento -
5 Avignon,Lourdes -
5 Capri i Anacapri -
6 Carcassone,Cauterets -
7 Grasse,Nicea -
8 Cannes -
Akwarystyka -
angielski słówka MP3 -
Angielski Słówka 2 MP3 -
Italia -
Jerzy Pilch- Pod Mocnym Aniołem -
KOLOSEUM -
Mam przepis na pielgrzymowanie -
Na Królewskim Trakcie -
Na Poznańskim Szlaku Królewskim -
Nie ma jak Polska -
Ola w trasie -
Pałace i dworki Podkarpacia -
Popa Chubby -
Rzym -
Rzym nieznany -
San Marino -
Sekrety Watykanu -
Seria I -
Seria III -
Seria II-Ola na wakacjach -
Seria IV -
Sezon 1 -
Sezon 2 -
Tajemnice Watykanu -
Telewizja objazdowa -
Ukryte światy - podziemny Rzym -
Watykan -
Wenecja nieznana -
Wkoło Wisły -
Wokół Sycylii
Grasse (prowan. Grassa) to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie.
Od XVIII wieku Grasse słynie na cały świat ze swego przemysłu perfumeryjnego. Jest francuskim i światowym centrum produkcji naturalnych aromatów (la capitale mondiale des parfums). Dochód z tej produkcji wynosi ponad 600 mln € na rok.
W Grasse działają po dziś dzień najsłynniejsze i najstarsze wytwórnie perfum: utworzona w 1747 roku Galimard Parfumeur, powstała w 1849 Molinard Parfumeur oraz Fragonard Parfumeur. Ta ostatnia, której tradycje sięgają XVIII wieku prowadzi produkcję nieprzerwanie od roku 1926, a swoją nazwę przybrała od nazwiska sławnego francuskiego malarza Jeana-Honoré'a Fragonarda. W każdej z tych wytwórni znajduje się muzeum oraz salon sprzedaży, gdzie można kupić produkowane tradycyjnymi metodami wyroby perfumeryjne.
Nicea (fr. Nice, prow. Niça, Nissa) - miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie.
Nicea leży nad Morzem Śródziemnym, na Lazurowym Wybrzeżu. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się bulwar o długości 7 km. Port handlowy, pasażerski i rybacki oraz międzynarodowy port lotniczy (drugi pod względem znaczenia we Francji).
Rozwinięte usługi; przemysł głównie maszynowy, elektrotechniczny i spożywczy (olejarski). Miasto posiada połączenie magistralną linią kolejową i autostradą z Paryżem. W okolicy Nicei rozwinięta uprawa drzew cytrusowych, oliwek, winorośli i kwiatów (plantacje goździków, róż, mimozy). Znajdują się tu uniwersytet, liczne instytuty naukowo-badawcze, opera oraz muzea.
Kolonia grecka Nikaia została założona ok. 300 p.n.e. przez Fokijczyków z Massalii. W czasach rzymskich Nicea była ważnym portem. Od III w. była siedzibą biskupstwa. Od V w. częste najazdy Germanów i Saracenów. W średniowieczu, zagrożona przez Genuę, broniła swojej niezależności w sojuszu z Pizą. W XIII-XIV w. kilkakrotnie pod władzą hrabiów Prowansji. W 1388 r. poddała się książętom Sabaudii, którzy przyczynili się do rozwoju miasta. Podczas wojen Franciszka I z cesarzem Karolem V w 1543 roku Nicea została złupiona po oblężeniu przez połączone wojska francusko-tureckie. W 1626 r. uzyskała znaczne przywileje; za panowania Ludwika XIV wielokrotnie znajdowała się pod okupacją francuską. Odstąpiona Francji przez Królestwo Sardynii w 1860 r.