Los Rzymu.rar
-
(53) Cyceron - Listy do Attyka (tom I) -
♥ Gayatri Mantra -
♫ WIECZÓR PŁYTOWY 2024 -
♫ WIECZÓR PŁYTOWY 2024 podcast radiowy -
A Phrase a Minute -
A Pocketful of Words -
Ammianus Marcellinus -
Apicjusz - O sztuce kulinarnej -
Apulejusz - Metamorfozy -
Atenajos - Uczta mędrców (wyd.I 2010) -
Buddyzm -
Dictionary Update -
duchowosc -
Funky Phrasals -
Grammar Zone -
Huna -
inne -
Jezus -
Kallimach - Dzieła poetyckie (tom I) -
Kto słucha nie bładzi -
Magia -
Mantra -
MERKABA -
Mity Skandynawskie -
Modal Café -
Nauki dalekiego wschodu -
Networds -
nowa kuchnia polska -
Palladiusz - Traktat o rolnictwie -
POP Grammar -
Priapea (Jerzy Ciechanowski) -
Problem Words -
Programy do czytania -
Radiescezja -
Rok 1939 - historia i literatura -
Skan ksiega w ta -
Skan levi -
Słowianie -
Tacyt - Germania -
Tarot -
Terencjusz - Komedie (tom I) -
Tom I -
Tom II -
TRYBUNAŁ DWÓJKI -
Warron - O gospodarstwie rolnym -
warzywa -
Witruwiusz - O architekturze -
Wordbuilder -
WSP -
Z mego życia, płyt i książek
Alberto Angela
ZIP ♦ MOBI
ImperiumPodróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety
Tym razem Alberto Angela zabiera nas w wyimaginowaną podróż po Cesarstwie Rzymskim w okresie jego największej potęgi i rozwoju terytorialnego, za panowania cesarza Trajana, w latach 115–117 naszej ery. Oprowadza nas po największym imperium świata starożytnego, podążając śladem jednej ówczesnej obiegowej monety – sesterca – która przechodzi z rąk do rąk. Wraz ze swymi kolejnymi właścicielami moneta dociera zarówno do głównych ośrodków cesarstwa, jak i jego prowincjonalnych zakątków – od Brytanii, Hiszpanii i nadreńskiego limesu po Ateny, egipską Aleksandrię oraz azjatycki Efez i Antiochię. Przechodzi przez ręce i legionisty, i właściciela ziemskiego, i bogatego handlarza garum (słynnego sosu rybnego), i chirurga wykonującego niebezpieczną operację, i niewolnika, i kobiety lekkich obyczajów… Wreszcie trafia nawet do samego cesarza, prowadzącego wówczas kampanię wojenną w odległej Mezopotamii. Dzięki temu zabiegowi czytelnicy mogą zetknąć się z różnymi postaciami i grupami społecznymi tamtej epoki. Mogą poznać ich wygląd, otoczenie, domy, zajęcia, ubiory. Przyjrzeć się relacjom społecznym, rozrywkom, sprawowaniu kultów religijnych, a nawet zabiegom magicznym. Taki jest bowiem główny cel autora – w sposób bardzo przystępny, interesujący i zrozumiały pokazać kulturę i życie codzienne ludzi zamieszkujących starożytne Imperium Rzymskie.
Mary Beard
ZIP♦ MOBI
PompejeŻycie rzymskiego miasta
Ruiny Pompejów, pogrzebanych przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku, są najlepszym świadectwem codziennego życia w cesarstwie rzymskim od spraw najbardziej intymnych po publiczne, od kuchni po religię i poziom wykształcenia. Budząc miasto na nowo do życia, autorka burzy wiele mitów. Na całość obrazu światło rzucają wymowne szczegóły porzucone przez malarzy naczynia z farbami, figurka hinduskiej Lakszmi, woskowe tabliczki z zapisami transakcji miejscowego bankiera Poznajemy barwną galerię mieszkańców, między innymi Eumachię, zamożną kapłankę, Numeriusza Ampliaatusa, słynnego trenera gladiatorów, i gwiazdę areny, pożeracza serc niewieścich Celadusa. To zaledwie kilka z wątków, które składają się na niezwykły, pasjonujący portret antycznego miasta, jego życia i jego trwającego wciąż odkrywania.
Adrian Goldsworthy
ZIP ♦ MOBI
Pax RomanaWojna, pokój i podboje w świecie rzymskim
Pax Romana przyniósł niezwykły okres pokoju i stabilności, jaki rzadko zdarzał się wcześniej bądź później. Rzymianie jednak byli przede wszystkim zdobywcami, którzy siłą zajęli rozległe tereny sięgające od Eufratu na wschodzie po wybrzeże Atlantyku na zachodzie. Byli agresywni i bezwzględni, a podczas tworzenia ich imperium miliony straciły życie lub wolność. Czym więc był tak naprawdę ów „pokój rzymski” i co oznaczał dla ludzi, którzy chcąc nie chcąc znaleźli się w zasięgu jego oddziaływania? Ceniony historyk Adrian Goldsworthy opowiada dzieje tworzenia imperium, wyjaśniając, jak i dlaczego Rzymianom udało się opanować tak znaczną część świata, i rozważając, czy pozytywny obraz pax Romana jest prawdziwy.