DSC06913.jpg
-
© GALERIA © -
Gdańsk -
Kraków -
Krynica Zdrój -
Łysa Góra w Puszczy Jodłowej -
Militaria -
Motory i skutery -
Muzeum Kolejnictwa -
Ogród botaniczny w Powsinie -
Olsztyn zima 2010 -
Opatów -
Piknik lotniczy Góraszka 2008 -
Przyroda wokół nas -
Rajd Św. Krzysztofa 2011 -
Rejs po kanale Elbląskim -
Ruiny zamku Biskupów w Iłży -
Ruiny zamku KrzyżTopór -
Ruiny zamku w Bodzantynie -
Ruiny zamku w Janowcu -
Sandomierz -
Spływ kajakowy Krutynią -
Sterdyń latem -
Twierdza Modlin -
Twierdza w kolarach złota -
Warszawa -
Warszawa RedBul Righters -
Wschód słońca -
Wyjazd integracyjny luty 2007 -
Z pulpitu -
Zamek Golub Dobrzyń -
Zima Sterdyń luty 2009 -
Żurawie_Warmia i Mazury
W przeszłości Kraków odgrywał rolę administracyjnej stolicy państwa i siedziby władców Polski. Kraków jest stolicą województwa małopolskiego oraz historycznej Małopolski, a także centralnym ośrodkiem metropolitalnym aglomeracji krakowskiej.
Autorem pierwszego źródła piśmiennego, w którym w 966 pojawia się Kraków jest Ibrahim ibn Jakub. W dokumentach łacińskich w 973 występuje w formie Cracoua. Językoznawca Jerzy Nalepa twierdzi, że rdzeń krak oznacza odgałęzienie rzeczne, którego ciężko doszukać się na mapie miasta.
Według legendy zapisanej w końcu XII wieku przez Wincentego Kadłubka nazwa Krakowa pochodzi od imienia księcia Kraka, natomiast w legendach czeskich występuje postać księcia Kroka.
Najstarszy ośrodek osadniczy znajdował się m.in. na obronnym Wzgórzu Wawelskim i był jednym z ważniejszych grodów w plemiennym państwie Wiślan. Ziemie Wiślan mogły znajdować się przez pewien czas pod władaniem Państwa Wielkomorawskiego. W X w. (najprawdopodobniej w latach ok. 960 – ok. 986) Kraków wszedł w zależność od państwa pierwszych Przemyślidów. Była to zależność luźna, natury trybutarnej i nie pozostawiła wyraźniejszych śladów w tradycji historycznej, a niektórzy historycy kwestionują w ogóle panowanie czeskie nad Krakowem w tym okresie. Około roku 990 gród znalazł się w granicach państwa piastowskiego, a próby dokładnego ustalenia czasu wcielenia do państwa Piastów oscylują pomiędzy 987 a 989 r. Pierwsza wiarygodna pisemna wzmianka o Krakowie pochodzi z dokumentu Dagome iudex z ok. 992 roku. Nad Wisłą obok Wawelu, na niewielkim wzgórzu z jurajskiego białego kamienia, według legendy stała niegdyś świątynia pogańska, na miejscu której zbudowano następnie kościół romański pw. św. Michała Archanioła. Co najmniej od 1000 w Krakowie znajdowała się siedziba biskupstwa, a za panowania Kazimierza Odnowiciela Kraków stał się główną siedzibą książęcą.