baklażan z kurczakiem.mp4
-
- - Spis Świąt -
= = ● S T Y L E - NOWE 022 -
= = H-SYLWESTER- 2020-21 -
= HITY 2023 -
= Uliczna -
-= versje PORTABLE -
● GWIAZDKI-Migotki2 -
● GWIAZDKI-Migotki3 -
● INSPIRACJE 1 -
Aleksander Fredro. Bajki -
Amazing Slow Downer -
Ambient Design ArtRage -
Arie operetkowe -
Benedetta Caretta -
CCleaner.Professional -
Dieta -Dwie różne diety -
ESET Endpoint -
FAS -
Happy Birthday3 -
Happy Valentiness -
HAUSNER -
HUMOR5 -
Il VOLO -
Imbir -
InPixio Photo Studio -
IObit Uninstaller -
JESIEŃ 3 -
K-Lite Codec -
Kraje świata -
Na MIKOLAJA -
Na Wigilię2 -
New 2021 Year -
New Year Slideshow -
Nowy 2022 -
Nowy Rok2013 -
PODBRODEK -
PODKLADY BEZ GŁOSU -
RZezba -
Serca -
Style Textowe -
swieta -
TUTORIAL -
Ultra Adware Killer -
v.2024 -
v.24.0.0 -
Video efekty z maskami -
Video.Downloader -
Wedding SlideShow -
Wrocław do 2022 -
ZNANI 2
Porady nie od parady - warzywa
Zwykle stawiamy sobie to pytanie, gdy przygotowuje¬my dania z bakłażanów lub cukini. Niektóre przepisy zalecają, obieranie, inne po¬zostawienie skóry, a trafiają się i takie, które tę kwestię pomijają. Obierać więc czy nie? Zasada jest prosta: młode i świeże bakłażany i cukinie przyrządzamy ze skórą, starsze i powiędnięte - obieramy. Znakiem roz¬poznawczym jest wielkość tych warzyw. Długość mło¬dych okazów na ogół nie przekracza 15 cm. Dodatko¬wym i niezawodnym wy¬różnikiem w wypadku mło¬dych cukini jest też kwiat lub jego resztka na czubku, a w wypadku młodych ba¬kłażanów - waga nie przekraczająca 50 dag.
Pomidory pełne smaku
Nowe odmiany pomidorów - bardzo plenne i odporne na choroby - nie dorównują, niestety, smakiem i aro¬matem tym, które pamiętamy sprzed lat. Wiele do życzenia pozostawia¬ją zwłaszcza te sprzedawane późną jesienią i zimą, dojrzewające w szklarniach. Możemy jednak polepszyć ich smak, stosując prosty zabieg. Na kwadrans przed podaniem kroimy pomidory,
oprószamy odrobiną miałkiego cukru i skrapiamy niewielką ilością soku z cytryny. Świetny efekt daje też skropienie ich octem balsamicznym. Niestety, sposobu na wzmocnienie aromatu pomidorów nie znamy.
Jak długo gotować kalafior
Egzemplarze średniej wielkości gotuje się za¬zwyczaj około 15 min, na sałatkę i do zapiekania - 2-3 minuty krócej. Na wszelki wypadek zacznij¬cie sprawdzać warzywo po 12 min. W jaki sposób? Spróbujcie wbić w nie wi¬delec lub patyczek - po¬winien wchodzić z lekkim oporem, ale nie na siłę. Jeśli przegapiliście właściwy moment i kalafior się rozgotował, zróbcie z nie¬go zupę krem lub piure.
Zachowają jędrność i kolor
Według standardów no¬woczesnej kuchni światowej dobrze ugotowa¬ne, uduszone, usmażone bądź upieczone warzywa po¬winny stracić surowość, ale zachować jędrność. Tak przy¬rządzone nie tylko ładniej wyglądają i mają więcej wartości odżywczych, ale też lepiej smakują niż bardzo miękkie jarzyny, do których przyzwyczaiła nas tradycyjna kuchnia naszych babć i mam. Polubiliśmy już ma¬karon ugotowany al dente, na pewno polubimy też nie rozgotowane warzywa.
• Zielone warzywa szpinak, szczaw, brokuły, fasolka szparagowa zachowają żywą barwę, jeśli będziemy je gotować bez przykrycia.
• Marchew i pomidory utrzymają naturalny kolor jeżeli dodamy do gotowa¬nia lub duszenia trochę
tłuszczu.
• Warzywa gotowane na parze solimy dopiero wtedy, gdy zdejmiemy je z ognia. Posolone
wcześniej tracą soczystość i znaczną część wartości odżywczych.