Klasyki literatury kobiecej 03 - Magnat - Rodziewiczowna Maria.pdf
-
Alexander Meg -
Ashley Anne -
Bewarly Elizabeth -
Bogate panny -
BoonsBoro -
Bracia R -
Buchanan -
Burrowes Grace -
Burrows Annie -
Campbell Anna -
Child Maureen -
Coffman Elain -
Córki księcia Windham -
CYKL - BRACIA KANE -
CYKL - BRACIA KANE(1) -
Cykl Córki księcia Windham -
Cykl Westmoreland(1) -
Davidson Donna -
Deveraux Jude -
Dickson Helen -
Dynastia Dilhorne'ów -
Dzieci szczęścia Fortune -
Dżentelmeni po przejściach -
Eames Anne -
Gier Krestin -
Gordon Lucy -
Heath Lorraine -
Joyce Brenda -
Jude Deveraux - Saga rodu Montgomerych -
KING -
King Rebecca -
King Susan -
Królowe Wikingów -
Lonergan -
MacKinnon -
Major Ann -
Marzenia -
Miłość i sensacja -
Miranda Jarrett -
Morgan Raye -
Przyjaciele -
Rodzina Stanisławskich -
Sims Suzanne -
Szklarski Przygody Tomka -
Upadłe Anioły -
W łóżku z szefem -
WhiteFeather Sheri -
Williams Bronwyn -
Woodiwiss Kathleen E -
Zaczarowana noc
"Gniazdo Białozora" to nigdy dotychczas nie wznawiana, ostatnia książka, jaką napisała Maria Rodziewiczówna. Akcja powieści toczy się na Polesiu: po odzyskaniu niepodległości mieszkańcy zubożałych kresowych dworków stawiają czoło idącej od wschodu fali bolszewizmu. Walcząc o zachowanie polskości i tradycyjnych wartości moralnych - łączą swe wysiłki w dążeniu do wspólnego celu. Pracowita, zrównoważona Ida i buńczuczny, na pozór lekkomyślny Antoni - czynią ofiarę ze swego szczęścia osobistego i rozstają się na długie lata. Zawarcie upragnionego związku uniemożliwia im nie intryga czy nierówne pochodzenie, lecz obowiązki rodzinne i... kryzys ekonomiczny. Antoni Jelec, szlachcic z dziada pradziada, właściciel obdłużonej Łuczy, wyjeżdża w świat, by pracować jako prosty parobek przy dojeniu krów. Ida zostaje w ojcowskiej Nietroni i codzienną, niestrudzoną pracą daje dowód stałości uczuć. I właśnie szlachetność, stałość uczuć, wierność w przyjaźni i w miłości, silne więzy rodzinne – to wszystko osładza narzeczonym rozłąkę i pozwala przetrwać próbę czasu.
"Jaskółczym szlakiem" to przepiękna opowieść o losach polskiego ziemiaństwa pod koniec XIX wieku. Pod zaborami, a szczególnie w zaborze rosyjskim, tak zwanej Kongresówce, możliwość zrobienia kariery przez Polaka była dość ograniczona. Nic więc dziwnego, że wielu energicznych ludzi szukało szczęścia za granicą. Jednak nostalgia za Polską bywała przeogromna. Rodziewiczówna odmalowuje losy jednej z takich rozdzielonych rodzin, w momencie odwiedzin w dawno niewidzianej Polsce. Oczami przybyszów pokazuje nam, niczym w kalejdoskopie, złożony obraz polskiego ziemiaństwa i wsi. Na tym tle rozgrywają się miłosne perypetie głównego bohatera, który przyjeżdża z Algieru, między innymi po to, by znaleźć w Polsce żonę.
Przystojny Jan Stankar ma duszę artysty i głowę pełną marzeń o wielkiej miłości. Gdy poznaje piękną Tolę, natychmiast się w niej zakochuje. Zasypuje namiętnymi listami, czci jak boginię i pewne jest, że nie odpuści, nim nie pojmie jej za żonę. Opętana miłością dziewczyna nie zważa na swobodę, z jaką Jan zaciąga kolejne długi. Dopiero kiedy kończą się jej posag, w związek wkrada się proza życia. Stankar nie zważając na spokój nowo narodzonego dziecka, coraz częściej wpada w złość i nie szczędzi żonie przykrych słów i razów. W końcu ją porzuca. Tola musi rozpocząć walkę o życie swoje i dziecka.
Popularna powieść obyczajowa znanej pisarki, umiejscowiona w końcu XIX wieku na Kresach. Tytułowe Czahary to majątek, stanowiący część spadku, o który spierają się dzieci starego Janickiego. Dwaj zaborczy bracia nie chcą wziąć pod uwagę tego, co należy się trzeciemu, Wacławowi, uznanemu za zaginionego. Ich siostra Kasia upiera się jednak przy sprawiedliwym podziale dóbr: tylko ona wie, że Wacław żyje... Opowieść o triumfie szlachetności, prawości i kobiecej odwadze na tle wspaniałych, kresowych krajobrazów.