-
738 -
8529 -
230 -
967
13244 plików
3264,47 GB
Mein Kampf - Anatomia hitlerowskiej zbrodni" to dwuczęściowe wydawnictwo, na które składają się dwa doskonałe filmy dokumentalne z lat sześćdziesiątych - "Mein Kampf: prawda o swastyce" oraz "Mein Kampf - werdykt".
Pierwszy z filmów przenosi nas do II Rzeszy Niemieckiej i ukazuje dopiero początki rodzenia się ideologii faszystowskiej. Dokument przybliża sylwetkę Adolfa Hitlera, a także próbuje odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób temu człowiekowi udało się zarazić swoimi chorymi pomysłami praktycznie cały naród. Kolejne sceny to ukazanie najbardziej znanych, ważnych i tragicznych w skutkach wydarzeń - napisanie "Mein Kampf" przez Hitlera, zostanie kanclerzem, nasilanie się propagandy antyżydowskiej, podpisanie paktu Ribentrop-Mołotow, obojętność mocarstw zachodnich na coraz śmielsze poczynania Hitlera, zajęcie Czechosłowacji, kompromitacja Wielkiej Brytanii w Monachium (jak to powiedział Churchil "Wielka Brytania mogła wtedy wybierać między hańbą lub wojną. Wybrała hańbę, więc otrzymała wojnę"). Później w telegraficznym skrócie zapoznajemy się z całą historią II wojny światowej - od początkowych sukcesów armii niemieckiej, przez klęskę pod Stalingradem, aż po zdobycie Berlina przez Armię Czerwoną.
Drugi z umieszczonych w wydawnictwie dokumentów poświęcony jest okresowi rozliczeń ze zbrodniarzami hitlerowskimi. Warto przypomnieć na wstępie, że dla sprawności przebiegu procesu w Norymberdze ogromne znaczenie miała tak zwana formuła Radbrucha, która powstała w oparciu o krytykę przedwojennego pozytywizmu prawniczego w myśl którego nie można byłoby uznawać za przestępstwo czegoś, co nie zostało unormowane prawnie. Dzięki zastosowaniu tej formuły przepisy prawa stanowionego, które są rażąco sprzeczne z zasadami sprawiedliwości, prawa naturalnego powinny zostać uznane za niebyłe. Wykorzystując tę formułę międzynarodowi oskarżyciele przedstawili nazistom zarzuty między innymi o zbrodnie przeciwko pokojowi, przeciwko ludzkości, a także o naruszenie licznych międzynarodowych konwencji, których III Rzesza była sygnatariuszem.
- sortuj według:
-
0 -
0 -
2 -
0
2 plików
1,37 GB