-
964 -
160 -
26032 -
2391
30933 plików
79,83 GB
W roku 105 na cesarskim dworze w Chinach, strażnik dworski Ts'ai Lun zrobił pierwszy papier z roślinnego włókna. Papier wykonany z roślin miał wkrótce zastąpić pergamin jako mniej kosztowne i bardziej dostępne źródło materiału piśmiennego na Wschodzie. Do czasu pojawienia się papieru w XII wieku w Europie, człowiek pisał na papirusie wykonanym z wysuszonych liści roślin, a później na pergaminie.
Jak wiele rzeczy zrodzonych z potrzeby, pergamin został wynaleziony w tureckim mieście Bergama (po łacinie: Pergamum), kiedy ludzie zmuszeni byli szukać alternatywy dla papirusu ponieważ lokalne wojny uniemożliwiały import jego surowych składników. Odkryli oni, że specjalnie spreparowane skóry świni oraz antylopy były świetnym rozwiązaniem wobec niedostatku papirusu. Ten nowy materiał został nazwany particaminum – skąd wywodzi się słowo “pergamin”.
W czternastym i piętnastym wieku w Europie pergamin był stopniowo zastępowany przez papier, jako że produkcja papieru stawała się coraz bardziej powszechna. Wynalezienie czcionki drukarskiej przez Jana Gutenberga było przełomem w przemyśle drukarskim. Pergamin był wówczas używany tylko do malowania małych świętych obrazków. A ponieważ popyt na te obrazki stale rósł, pergamin został całkowicie zastąpiony przez papier.
Sztuka pergaminowa pojawiła się ponownie i obecnie cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Współczesny papier pergaminowy nie jest wytwarzany ze skóry, lecz jest oparty na drewnie, jak inne rodzaje papieru. Jest on specjalnie impregnowany w celu uzyskania pięknej faktury i wyglądu. Jest wyjątkowy, ponieważ woda go uszkodzi, lecz jest wystarczająco mocny, aby mógł być zdobiony wytłoczonym wzorem i pocięty w koronkowe desenie. Sztuka "koronkowego" pergaminu, pochodzi z Południowej Afryki i nazywa się Pergamano. Są również inne rodzaje sztuki pergaminowej, lecz jedynie pergamano wygląda, jak koronka.
Technika pergamano w Polsce rozwija się od października 2005 roku. Pierwsze polskie prace z tamtego okresu, jeszcze bardzo proste i nieudolne, można zobaczyć w Galerii Pergamano Polska oraz w Galerii Vernisaż.
Od kwietnia 2006 roku polskie pergamano twórczo rozwija się na serwisie dedykowanym tej szczególnej technice - http://pergamano.p
- sortuj według:
-
3 -
41 -
0 -
0
44 plików
7,48 MB