-
1718 -
56202 -
9489 -
5619
82030 plików
17841,65 GB
Cykl przedstawiający największe kataklizmy w dziejach Ziemi: od kosmicznych rozbłysków zabójczego promieniowania gamma, które zniszczyło powłokę ozonową i wywołało pierwsze masowe wymieranie zwierząt, po uderzenie asteroidy wielkości Mount Everestu w pobliżu Jukatanu. Program śledzi procesy rozwoju oraz etapy wymierania prehistorycznych stworzeń, m.in. ogromnych drapieżnych łodzików, zażartych tyranozaurów oraz gigantycznych mastodontów.
Zwierzęcy Armagedon: Odcinek 1
(ang. Animal Armagedon: Death Rays)
Wybuch supernowej sprawił, że atmosferę Ziemi zaczęło bombardować potężne kosmiczne promieniowanie gamma, niszczące aż 30% warstwy ozonowej planety. Rozwijające się w oceanach ryby, skorupiaki, plankton i rafy koralowe zaczęły masowo wymierać z powodu zniszczenia ochronnej warstwy atmosfery. Na Ziemi rozpoczęła się epoka lodowcowa, czas niskich temperatur, gwałtownych burz i huraganów. Dotychczasowe wielkie drapieżniki z braku pokarmu skarlały, a ich ofiary przybrały na rozmiarach i od tego momentu zaczęły polować na swoich niedawnych prześladowców.
Odcinek 2: Piekło na Ziemi
(ang. Animal Armageddon: Hell on Earth)
Dewon był jedną z najbardziej burzliwych epok w historii Ziemi. O ile jej powierzchnię zdążyły już zasiedlić wytwarzające tlen lasy, a w oceanach tętniło morskie życie, tak wszystko w jednej chwili przekreśliła ogromna i nagła erupcja podwodnego wulkanu, który skaził toksyczną lawą wody planety. Aby przetrwać, ryby przestały składać ikrę i zaczęły wytwarzać wewnątrz swoich ciał embriony młodych. Kolejne gatunki zmieniały budowę,: ich organizmy wytwarzały nie tylko kończyny, ale także udoskonalone płuca i żebra. Po 1,5 mln lat wulkany wreszcie wygasły, a Ziemia – mimo ogromnego spustoszenia – zaczęła powoli wracać do życia.
Odcinek 3: Sądny dzień
(ang. Animal Armageddon: Doomsday)
150 milionów lat trwało panowanie dinozaurów na Ziemi. Za sprawą uderzenia 65 milionów lat temu ogromnego meteorytu w powierzchnię planety niemal w jednej chwili wielkie gady przestały istnieć, a Ziemia zamieniła się na długie lata w zimny, nękany ciągłymi trzęsieniami ziemi, tsunami i innymi kataklizmami, pokryty chmurą dymu glob. W takich warunkach zarówno roślinożerne, jak i mięsożerne dinozaury nie miały szans, by przeżyć. Jednak ten trudny czas dla Ziemi okazał się szansą dla rozwoju małych ssaków, które dzięki posiadaniu futra i umiejętności hibernowania przetrwały tę wielką katastrofę.
Odcinek 4: Panika na niebie
(ang. Animal Armageddon: Panic in the Sky)
Uderzenie w Ziemię meteorytu spowodowało potężne załamanie klimatu. Kwaśne deszcze, pożary, trzęsienia ziemi, ciemność i burze śnieżne – oto zjawiska, które przyczyniły się do wymierania dinozaurów. W ciągu pierwszych 24 godzin od uderzenia rozpętały się ogromne pożary, które strawiły wielkie połacie terenu dzisiejszych USA i Zatoki Meksykańskiej. Trujące deszcze niszczyły życie, a przez 4 miesiące, wskutek wzbitych w powietrze podczas uderzenia pyłów, trwały nieprzeniknione ciemności. Wymarła cała roślinność, a gdy ciemności ustąpiły, na Ziemi zapanowały silne mrozy. Po roku od uderzenia nasza planeta przypomina wyjałowioną, pozbawioną życia mroźną pustynię…
Odcinek 5: Wielkie umieranie
(ang. Animal Armagedon: The Great Dying)
250 milionów lat temu znajdujący się na Syberii skalisty rejon wulkaniczny przerodził się w aktywny wulkan. Jego potężny wybuch spowodował ogromne zniszczenia nie tylko w euroazjatyckim ekosystemie, ale również poważnie wpłynął na zmianę klimatu na całej planecie i zmienił skład chemiczny atmosfery.
Odcinek 6: Uduszone
(ang. Animal Armageddon: Strangled)
Kolejne masowe wymieranie na Ziemi miało miejsce 200 milionów lat temu. Zaczęło się od Yellowstone, gdzie wielki krater zaczął wyrzucać ogromne ilości trującego gazu i pyłów. Następnie uaktywniło się wiele wulkanów na Pangei. Gorąca lawa, wysoka temperatura i toksyczne gazy sprawiły, że przyszłość rozwijającego się na naszej planecie życia stanęła pod znakiem zapytania.
Odcinek 7: Ogień i lód
(ang. Animal Armageddon: Fire and Ice)
Próba zgłębienia przyczyn oraz skutków potężnej erupcji wulkanicznej na indonezyjskim Jeziorze Toba sprzed 74 tysięcy lat temu. Katastrofa ta zabiła większość wielkich ssaków zamieszkujących tereny prehistorycznej Eurazji. Ich los prawie podzielili pierwsi stąpający wówczas po Ziemi ludzie.
Odcinek 8: Kolejne wymieranie
(ang. Animal Armageddon: The Next Extinction)
Ostatni odcinek serii przybliża hipotezy na temat masowej zagłady ludzi, jaka mogłaby się wydarzyć w przyszłości. Jeśli wielka asteroida – podobna do tej, która zniszczyła niegdyś świat dinozaurów – uderzyłaby w Nowy Jork, ludzie, aby przetrwać, byliby zmuszeni zamieszkać w podziemiach lub sięgających w głąb ziemi jaskiniach. Czy udałoby się nam mimo wszystko przeżyć taki armagedon?
Nie ma plików w tym folderze
-
0 -
0 -
0 -
0
0 plików
0 KB