Edukacja, terapia czy inicjacja. Pedagogika a koncepcje New Age i Next Age Dzisiejsza pedagogika twierdzi z emfazą, że jest coraz częściej nie redukcyjna, ale holistyczna. Co to jednak oznacza? Pedagogika połączona z edukacją zawłaszcza imperialnie formację całego człowieka.
Proponuje ona tzw. holistyczny rozwój człowieka, gdzie jednak określa się swoiście wymiar duchowy człowieka, koryguje terapeutycznie jego niedoskonałości (w tym także choroby), a nawet określa sens jego życia, proponując integralny światopogląd czy całościową ideologię, często rodem z New Age czy Next Age.
Czy jest to właściwe? Jak w tym kontekście wyglądają niektóre praktyki czy techniki pedagogiczno-edukacyjne? Czy nie jest to forma inicjacji w nową duchowość czy religię? Jest to ważne pytanie, tym bardziej, że pedagogika zwana alternatywną, dotyczy dziś nie tylko dzieci i młodzieży, ale i samych nauczycieli. Podejmują oni specjalne kursy, nierzadko z motywacji finansowej, zmieniając jednak często swój obraz świata.
W następstwie stają się bardziej uzdrowicielami i nauczycielami duchowymi (inicjującymi innych w określony światopogląd i kult), niż profesjonalnymi nauczycielami działającymi według jasno określonych i weryfikowalnych kryteriów naukowych, jakich wymagają uczelnie, których dyplomy otrzymali.
W czasie sesji podejmiemy i wyjaśnimy kontrowersje wobec takich koncepcji związanych z pedagogiką i edukacją jak kinezjologia edukacyjna, pedagogika waldorfska, metoda pedagogiczna Montessori, metody relaksacyjno-koncentrujące, techniki autosugestii i autohipnozy, Metoda Silvy dla dzieci, praca z wyobraźnią według C.G. Junga (mandale dla dzieci), superlearning i wiele innych.
Sesja nagrana na żywo w Centrum Duchowości Księży Jezuitów w Częstochowie.
Spis treści audiobooka:
Homilia
Konferencja I: "New Age - Next Age: od Junga do Coehlo. Geneza pozytywnego myślenia"
Konferencja II: "Nowa dogmatyka w humanistyce, psychologii i pedagogice - Psychologizm, Monizm/Panteizm/Holizm, Synkretyzm"
Konferencja III: " 'Psychotechniki' pomiędzy psychologizmem, gnozą a orientalizmem" (cz.1).
C.G. Jung i jego dziedzictwo - od wizualizacji do mandali.
Konferencja IV: "Grzechy ducha, fałszywe inicjacje? - rachunek sumienia".
Homilia
Konferencja V : "'Psychotechniki' pomiędzy psychologizmem, gnozą a orientalizmem (cz. 2).
Steiner, Perls, Murphy, Hellinger, Dennison, Łozanow, Silva, Maharishi, Hubbard.
Podsumowanie: "Pedagogika wobec antropologii filozoficznej i teologicznej".
Odpowiedzi na pytania.
Homilia