-
313 -
330 -
90 -
44
858 plików
128,11 GB
Wreszcie długo zapowiadany i oczekiwany film o biologii gadów i płazów Davida Attenborough ujrzał światło dzienne. „Life in Cold Blood” składa się z 5 około 50-cio minutowych odcinków zrealizowanych tradycyjnie przez BBC, tym razem we współpracy z Animal Planet. Produkcja trwała 2 lata.
Część pierwsza „The Cold Blooded Truth” obejmuje zagadnienia związane z termoregulacją i opieką rodzicielską. Zaczyna się wizytą na wyspach Galapagos, gdzie David Attenborough prezentuje w jaki sposób legwany morskie ogrzewają się przed wyruszeniem na podwodne pastwiska. W tym odcinku zobaczymy także jakie relacje łączą występującą na Minorce Podarcis lilfordi z Helicodiceros muscivorus, rośliną z rodziny obrazkowatych, odwiedzimy rezerwat przyrody na wyspie Dassen (ok. 4 na 2,5 km) powierzchni u wybrzeży RPA, gdzie znajduje się prawdopodobnie największe zagęszczenie żółwi lądowych na świecie i gdzie zobaczymy walki samców Chersina angulata, bo to ten gatunek żółwia zasiedla wyspę. Zobaczymy jak działa układ krwionośny frynosomy i jak szyszkowce (Cordylus sp.) bronią się przed niebezpieczeństwem. Jeśli o temperaturze mowa to nie mogło zabraknąć eublefarów, gatunku u którego odkryto po raz pierwszy determinację płci zależną od temperatury inkubacji. Zagadnienia termoregulacji u krokodyli ilustrowane są wspaniałymi zdjęciami wylęgu gawiali. Żmija sykliwa (Bitis arietans) i jej obyczaje żywieniowe służą za przykład znacznie niższego poziomu metabolizmu gadów niż ssaków, a żółwiki malowane (Chrysemys picta) obrazują wytrzymałość niektórych gadów na niskie temperatury. Sporo miejsca w filmie zajmuje kwestia stałocieplności dinozaurów, a jej mechanizm jest wyjaśniany na przykładzie jedynego dziś gada zdolnego do utrzymywania okresowo temperatury znacznie wyższej niż temperatura otoczenia czyli żółwia skórzastego (Dermochelys coriacea).
Część druga - „Land invaders” to opowieść o płazach, zaczynająca się od rozważaniach o przodkach tej grupy kręgowców. W filmie oglądamy m.in. walki japońskiej salamandry olbrzymiej (Andrias japonicus), obyczaje godowe jednego z gatunków ambystomy, Ambystoma opacum. Niezwykłe zdjęcia pokazują młode płazów beznogich żywiących się skórą matki. Znaczną cześć filmu zajmują ujęcia ciekawych form rozrodu płazów bezogonowych.
Trzecia część - „Dragon of the Dry” opowiada o jaszczurkach, ich niezwykłej różnorodności, zachowaniach socjalnych. Zobaczymy m.in. walkę kameleonów Mellera, zmiany barw i działanie języka u różnych gatunków kameleonów, badania nad monogamią u scynka krótkoogonowego, walki samców helodermy i australijskie warany.
Cześć czwarta - "Sophisticated Serpents" opowiada o wężach, ich ewolucji i zróżnicowaniu. Polowanie grzechotnika, wizyta na wyspie Carnac u wybrzeży zachodniej Australii, gdzie żyje duża populacja węża tygrysiego (Notechis sp.) pozbawionego wzroku i żywiącego się pisklętami ptaków, kobra plująca, walki kobr królewskich czy zdjęcia węża morskiego żywiącego się jajami ryb to tylko niektóre epizody tego filmu.
Piąta część - „Armoured Giants” obejmuje krokodyle i żółwie. Na Galapagos Attenborough objaśnia jak mogło dojść do powstania tak niezwykłej struktury jak pancerz żółwi. Poznajemy m.in. niezwykłości rozmnażania żółwia dwupazurzastego, u którego do wylęgu młodych konieczne jest zatopienie jaj w wodzie, systemy komunikacji głosowej u aligatora amerykańskiego i i rolę dźwięków u kajmanów.
Każdy z odcinków kończy „Under the skin” – czyli obrazki z realizacji filmu, rozmowy z naukowcami, realizatorami, trudności w filmowaniu.
82-letni sir David Attenborough zapowiedział niedawno, że to ostatnia jego produkcja realizowana w warunkach terenowych.
tu są krótkie, szybko wchodzące najciekawsze fragmenty na stronie BBC
- sortuj według:
-
0 -
1 -
3 -
0
4 plików
593,64 MB