Dostojewski Fiodor - Młodzik.pdf
-
2021 -
2022 -
20230302 ch -
Andrzej Batko Akademia Hakerów Umysłu -
eBook 01 -
eBook 02c -
eBook 03 -
eBook 04c -
eBook 05 -
Leczenie Oczu -
Leczenie Oczu c -
Łysiak Waldemar -
MODELARSTWO OKRĘTOWE -
MODELARSTWO OKRĘTOWE - NUMERY SPECJALNE -
Mp3 -
NAJWIEKSZE BITWY XX WIEKU -
OBLICZA HISTORII -
OBLICZA WOJNY -
OBRAZY GROZY -
PLANSZE EUROPY -
RAPORT WTO -
REPORTER WOJENNY -
Retinue to Regiment 1453-1618 -
Różne -
SEKRETY KONSTRUKCJI LOTNICZYCH -
ŚLADAMI POLSKICH GĄSIENIC 1939-1947 -
THE NEW ILLUSTRATED GUIDE TO -
TopDrawings -
Vol. II (46-90) -
Vol. III (91-135) -
Vol. IV (136-180) -
Vol. V (181-225) -
Vol. VI (226-270) -
Vol. VII (271-315) -
Vol. VIII (316-360) -
WIELKA KSIĘGA KAWALERII POLSKIEJ 1918-1939 -
WIELKA KSIĘGA PIECHOTY POLSKIEJ 1918-1939 -
WIELKI LEKSYKON UZBROJENIA -
WIELKI LEKSYKON UZBROJENIA WRZESIEŃ 1939 -
WŁADCY POLSKI -
WOJNY KTÓRE ZMIENIŁY ŚWIAT -
Wojny, które zmieniły świat -
WOJSKO POLSKIE - II WOJNA SWIATOWA -
WYDANIA POJEDYNCZE -
WYDAWNICTWO MILITARIA - BOOKS -
WYDAWNICTWO MILITARIA - MONOGRAFIE SERIES -
WYDAWNICTWO MILITARIA - SERIA MILITARIA -
ZWYCIĘSKIE BITWY POLAKÓW -
ZWYCIĘSTWA I CHWAŁA ORĘŻA POLSKIEGO -
ŻOŁNIERZE WOJEN ŚWIATOWYCH
Jak hartowała się stal, ros. Как закалялась сталь – jedna z najbardziej znanych powieści socrealizmu, autorstwa sowieckiego pisarza Nikołaja Ostrowskiego, w dużym stopniu autobiograficzna. Pierwsza wersja ukazała się w gazecie "Młoda Gwardia", później jako książka, z której usunięto fragmenty dotyczące osobistych problemów bohatera (autora). Tomy 1–2 wydano w latach 1932–34, natomiast pełne wydanie ukazało się w 1936; wydanie polskie w 1941 (Kijów). Nad tekstem pracowały dwie osoby z wydawnictwa.
W krajach socjalistycznych była to lektura szkolna, a główny bohater, Paweł (Pawka) Korczagin, stawiany był za wzór dla młodzieży: uzyskawszy świadomość klasową, Korczagin walczył po stronie bolszewików o różnie rozumiane "wyzwolenie" na Ukrainie oraz w Polsce. Prowadził przy tym stosunkowo ascetyczny tryb życia, ustanawiając dobro proletariackiej ojczyzny jako wartość dla siebie najwyższą.
Powieść trzykrotnie sfilmowano w CCCP, w 1942 roku (reż. Mark Donskoj), w 1956 roku (Paweł Korczagin, reż. Aleksander Alow, Włodzimierz Naumow) i w roku 1975 (Nikołaj Maszczenko).
Aldous Huxley - Kontrapunkt
"Istotą nowego sposobu patrzenia jest różnorodność. Różnorodność oczu i rozmaitość oglądanych widoków. Jeden człowiek ocenia wypadki z punktu widzenia biskupa, drugi pod kątem widzenia ceny flanelowych kaftaników, inny z punktu widzenia wesołej zabawy. Każdy ze swego punktu widzenia dostrzega inną postać zjawiska - odmienny pokład rzeczywistości. Otóż ja chcę patrzeć równocześnie wszystkimi oczami" - mówi jedna z postaci Kontrapunktu, porte-parole autora, pisarz Filip Quarles. Kontrapunkt, jedna z wielu w XX wieku powieści o artystach, jest realizacją program Quarlesa. Jej bohaterowie - malarze, pisarze, dziennikarze, politycy, filozofowie, uczeni, kabotyni i święci, arystokraci i parweniusze, damy i kokoty, matrony i kobiety wyzwolone - choć są nośnikami autorskich idei (intelektualizm jako model życia, szanse cywilizacji, ludzie jako obiekty przyrodnicze, obowiązki artysty), nie tracą wyrazistości psychologicznej i pełni wymiaru.
„W kraju totalitarnym tak już jest, że polityką jest właściwie wszystko, nawet koncert rockowy” – powiedział kiedyś Václav Havel. Polityczna była też moda, szczególnie młodzieżowa, przybyła do krajów socjalistycznych z Zachodu. Nie inaczej było w NRD i w PRL. Władze komunistyczne starały się z nią walczyć, zakazać, czasem zaproponować inny, socjalistyczny wariant. Wszystko bez skutku. Młodzież zafascynowana muzyką, stylem bycia i ubiorem zachodnich rówieśników naśladowała ich styl. Okazuje się, że w tym najbardziej indywidualnym zjawisku, jakim jest ubiór, odzwierciedlają się polityczny dyskurs obu krajów, tradycja,mentalność, a nawet stosunek do własnej historii.
William Wharton: W podróżowaniu fantastyczne jest między innymi to, że człowiek przekonuje się, ilu jest na świecie dobrych, uczynnych ludzi. Książka jest opisem trzytygodniowej podróży po Japonii. Podróży samodzielnie zorganizowanej i odbytej. Cała podróż, druga podróż autorki po przejściu na emeryturę, obejmowała: Australię Północno-Wschodnią, Singapur i Japonię i trwała dwa miesiące.
Charles C. Mann przedstawia wyniki badań archeologicznych ostatnich dziesięcioleci. Wnioski są zaskakujące. W chwili przybycia Kolumba na Hispaniolę w Amerykach żyło więcej ludzi niż w Europie; największe, blisko milionowe miasto Tenochtitlan miało sprawne wodociągi, ogrody botaniczne i nieskazitelnie czyste ulice - czym nie mogła się poszczycić żadna ze stolic Starego Świata; indiańscy rolnicy wyhodowali kukurydzę ze zwykłego chwastu i potrafili prowadzić uprawy w tropikalnej dżungli bez jej niszczenia (sztuka dziś nieosiągalna); matematyka, astronomia i pismo były w Mezoameryce rozwinięte nie gorzej niż u Sumerów. Nowy Świat nie był ostoją pierwotnej przyrody ani pustkowiem, ale w znacznej mierze krajem przeobrażonym przez człowieka. Skąd się zatem wziął ów powszechnie znany obraz konkwistadorów obejmujących w posiadanie wyludnione kontynenty? Dlaczego tak rozwinięte cywilizacje zniknęły bez śladu?