Elektronika cyfrowa.pdf
-
• Wielka baza układów scalonych -
1 Układy Scalone -
1996 -
1997 -
1998 -
1999 -
2000 -
2001 -
2002 -
2003 -
2004 -
2005 -
2009 -
audio SCHEMATY -
AVT.KIT.LADOWARKI.INNE -
Diody -
Dynaudio -
Elektronarzędzia Celmy -
Elektronika -
Fotki elementów -
FUJITSU SIEMENS -
Głosniki -
Katalogi elementów elektronicznych -
Katalogi rdzeni ferrytowych -
KIT Nowy ELEKTRONIK -
KIT.JABEL -
Komputerowe -
ksiazki elektronika -
LAMPY elektronowe(1) -
Modele -
ODPOW,UKŁAD, SCAL, TRANZ, ROSYJSKICH -
Peerless -
PÓŁPRZEWODNIKI(1) -
Schematy pralek instrukcje -
schematy serwisowe -
Serwis Elektroniki 2001 -
Serwis Elektroniki 2008 -
Serwis_elektroniki -
Slot AGP -
Spawarki -
Szkołą konstruktorów -
Tranzystorowe -
UPS -
Wielka baza układów scalonych -
Wtyczki, gniazda -
Wtyki,gniazda,wyprowadzenia -
WYKRYWACZE METALI ( PDF ) -
Wzmacniacze -
Zasilacz PC opis wyprowadzen napiecia -
Zasilacze
DSP (Digital Signal Processing) jest jedną z najbardziej tajemniczych dziedzin współczesnej elektroniki. Wszyscy się z nią na co dzień spotykamy (choćby w odbiornikach GPS czy odtwarzaczach MP3, DVD i CD), ale grono specjalistów dokładnie wiedzących "co i jak w DSP piszczy" jest stosunkowo wąskie. Lekarstwem na braki w wiedzy o DSP jest ta właśnie książka. Jej autor, renomowany konstruktor zaawansowanych, komercyjnych systemów opartych na DSP, a także wykładowca uczelniany i wieloletni szef zespołów badawczych w różnych firmach, znając problemy, na jakie napotykali jego studenci i współpracownicy, napisał książkę niemal od razu uznaną na świecie za Biblię DSP. Jej pierwsze wydanie ukazało się nakładem firmy Analog Devices, a pierwsze wydanie komercyjne – w 1997 roku. Od tamtej pory Digital Signal Processing – A Practical Guide for Engineers and Scientists jest światowym bestsellerem z zakresu DSP. Dodatkowym potwierdzeniem uznania, jakim cieszy się książka są jej przekłady na inne języki, a także lokalne wydania anglojęzyczne m.in. w Indiach i Chinach.
Książka jest kompleksowym przewodnikiem po tajnikach wewnętrznej budowy, możliwościach aplikacyjnych i wyposażeniu mikrokontrolerów z rodziny TMS320C2xxxx firmy Texas Instruments. Szczególnie dużą uwagę poświęcono układom z niezwykle popularnej na świecie podrodziny Piccolo, która pozwoliła wejść w świat cyfrowej obróbki sygnałów (DSP) elektronikom obawiającym się trudnych do uniknięcia wysokich kosztów startowych, jakie trzeba było dotychczas ponosić aplikując rozwiązania starszych generacji. Książka może spełniać rolę podręcznika wprowadzającego w DSP od strony aplikacyjnej. Jest przeznaczona zarówno dla konstruktorów i studentów uczelni technicznych, jak i dla hobbystów zainteresowanych DSP i nowoczesnymi rodzinami 32-bitowych mikrokontrolerów.
Książka wprowadza Czytelnika w tajniki budowy i programowania mikrokontrolera 8051. Zakres omawianego materiału obejmuje wykorzystanie elementów zawartych w mikrokontrolerze oraz sterowanie różnorodnych elementów zewnętrznych. Każdy temat poparty jest przykładami programów, które mogą być uruchamiane w Dydaktycznym Systemie Mikroprocesorowym DSM-51. DSM-51 jest uniwersalnym sterownikiem mikroprocesorowym przeznaczonym do celów dydaktycznych. System może pracować samodzielnie lub pod kontrolą komputera. Dołączona do książki płyta CD-ROM zawiera oprogramowanie systemu DSM-51: - makroasembler mikrokontrolera 8051 wraz z opisem; - program pozwalający na uruchomienie i monitorowanie programów w systemie DSM-51; - wszystkie przykłady z książki; - przykładowe programy obsługi modeli urządzeń sterowanych przez DSM-51. Całość oprogramowania może być bezpłatnie wykorzystywana do celów niekomercyjnych.
Programowanie mikrokontrolerów, pomimo stosunkowo łatwej dostępności kompilatorów różnych języków wysokiego poziomu, jest nadal “sztuką”. Dotyczy to zwłaszcza programów pisanych w języku C, który sprawia sporo problemów początkującym. Inwestowanie w naukę tego języka jest coraz bardziej uzasadnione, ponieważ różnorodność mikrokontrolerów i mikroprocesorów dostępnych na rynku powoduje, że nie jest możliwe poznanie asemblerów każdej z dostępnych rodzin, a programy napisane w C (zwłaszcza ANSI C) są stosunkowo łatwo przenośne. Prezentowana książka powstała z myślą o studentach Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej jako pomoc do przedmiotu “Podstawy mikroprocesorów”. Krótki wstęp poświęcony przybliżeniu architektury mikrokontrolerów '51 (ze szczególnym uwzględnieniem T89C51RD2 firmy Atmel) oraz jego programowaniu (łącznie z obsługą kompilatora), a także prezentacja prostego zestawu ewaluacyjnego, przygotowują mniej wprawnych czytelników do zaznajomienia się z dalszą częścią książki. Poświęcono ją w całości (cztery ostatnie rozdziały) przedstawieniu przykładów programowania mikrokontrolera, a zwłaszcza programowej obsługi typowych peryferii wbudowanych w mikrokontrolery '51 oraz wybranych peryferii zewnętrznych. Książka jest niezbyt gruba (nieco poniżej 150 stron) i - niestety - klejona, co powoduje, że nie nadaje się do czytania “w wannie”. Do książki jest dołączany CD-ROM zawierający przykładowe programy, oprogramowanie narzędziowe (w tym kompilator Keil 6.2), dokumentacje najpopularniejszych mikrokontrolerów i inne materiały przydatne podczas realizacji ćwiczeń opisanych w książce. Mikołaj Andrus