cu_1284.jpg
-
_ Historia. II wojna światowa -
⇒ Encyklopedia II Wojny Światowej (pdf) -
002-06A WOJSKO POLSKIE RÓŻNE DOKUMENTY -
03 1864 - 1948 -
05.Historia 20-lecie międzywojenne -
06.Historia II WŚ -
07.Historia od 1945 r -
1 zjazd -
14.Bellona - Historyczne Bitwy -
1937 ZLP - Oddział Kraków -
1937 ZLP - Oddział Kraków(1) -
2 zjazd -
BITWY, KAMPANIE, DOWÓDCY -
Biuletyn IPN -
Biuletyn IPN(1) -
Dokumenty(2) -
Erich von Däniken - paczka książek [.pdf] PL -
Galicja i Zabór Austriacki -
Historia -
Historia Polski - ponad 7400 książek -
Historia Polski 1918-1939 -
Historia wojskowości -
Historia wojskowości(1) -
Historia XX wieku(1) -
Historia XX wieku(2) -
II Rzeczpospolita Polska -
Kattowitz (Katowice) -
Koper Sławomir -
Kronika Miasta Poznania -
Książki -
Metodologia - doktorat -
Muza -
Pitbull - niebezpieczne kobiety -
Początek XX wieku do I WŚ -
Polski Słownik Biograficzny -
Polski Słownik Biograficzny (PSB) -
Powstanie Warszawskie -
Sabaton - Last stand -
Stare mapy -
Systemy Europy Zachodniej i USA -
Teoria Form Dziennikarskich -
Teoria Polityki -
Traktat Ryski 1921 -
Uniwersytety, szkoły, akademie -
Uzbrojenie -
wojskowe -
WSPOMNIENIA HITLEROWCÓW(3) -
Wspomnienia i pamiętniki -
Wyd. Lampart -
zagłębie dąbrowskie
Według teorii Darwina (a bardziej według jej spopularyzowanej wersji) człowiek pochodzi od małpy, a przynajmniej z małpą ma wiele wspólnego. Nie wiadomo jednak do końca czy miał on racje, gdyż między neandertalczykiem a człowiekiem rozumnym brakuje łączącego ogniwa. Zresztą sprawa pochodzenia człowieka jest wielce sporna, gdyż historycy nie podają jednoznacznej odpowiedzi.
Australopitek
Niewątpliwie jednak najstarszą znaną nam dzisiaj prawdopodobną forma człowieka był australopitek, który pojawił się około czterech milionów lat temu. Ślady jego istnienia znajdują się w północnej Afryce, Azji Mniejszej i Azji południowej. Najstarszy znany szkielet australopiteka wykopano w 1974 roku w Etiopii, nazywany Lucy. Miała ona 120 cm wzrostu, około 30 kg wagi, pochyloną sylwetkę, zwisające ręce. Jej głowa była nie proporcjonalna do reszty ciała; była bardzo mała o małym mózgu. Ciało było obficie pokryte włosami. Na twarzy najbardziej wyrazista była wysunięta szczęka. Australopiteki prowadziły koczowniczy tryb życia, przebywały dużo na drzewach. Były zbieraczami, nie potrafiły gromadzić jedzenia. Jadły padlinę, korę, robaki. Nie skupiały się w gromadach wybierając samotność. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo stosowały kije i kamienie, jednakże nie były w stanie konkurować z dzikimi zwierzętami.
Homo erectus - Człowiek wyprostowany
Żył od około miliona siedmiuset lat temu w Afryce wschodniej, Azji, południowej Europie i na terenach dzisiejszego Bliskiego Wschodu. Osiągał nawet 140 cm wzrostu i 40 kg wagi. Posiadał wyprostowaną sylwetkę. Chodził na dwóch nogach, już głównie tylko po ziemi. Zaczynał tworzyć pierwsze gromady (dowódcą takiej gromady był najodważniejszy i najsilniejszy mężczyzna), chociaż nadal prowadzi koczowniczy tryb życia, ale wykorzystuje naturalne siedliska takie jak szałasy czy jaskinie. Próbuje walczyć ze zwierzętami, przede wszystkim z pomocą łuków, oszczepów, dzid, strzał. Wciąż jest zbieraczem, jednak w przeciwieństwie do australopiteka wytwarza zasobniki na wodę, zboże i owoce. Żywił się owocami leśnymi, korzeniami roślin, ptasimi jajami oraz upolowaną zwierzyną. Porozumiewa się ze współtowarzyszami poprzez dźwięki i gesty. Zaczął także wykorzystywać naturalny ogień, czyli taki powstały na przykład w wyniku uderzenia pioruna czy wybuchu wulkanu.
Neandertalczyk
Pojawił się 150 tysięcy lat temu. Oprócz miejsc występowania australopiteka i homo erectusa, zamieszkiwał również Bałkany i góry Europy. Wzrost jego wynosi 165-170 cm, waga waha się pomiędzy 50-60 kg. Wyglądem bardzo przypominał teraźniejszego człowieka. Prowadzi półkoczowniczy tryb życia. Poluje i przegania w gromadach zwierzęta. Formuje prototyp rodziny, w której każdy ma własne obowiązki. Potrafi budować namioty: drewnianą konstrukcję pokrywał skórą zwierzęcą albo kośćmi mamutów. Chowa zmarłych, którym do grobów daje żywność i narzędzia, więc wierzy w życie pozagrobowe. Czasem ciało pokrywano czerwoną ochrą, aby zmarłemu utrwalić kolory życia (czerwień symbolizuje siłę i życie). Za jego główne osiągnięcie uważa się umiejętność rozniecania ognia za pomocą dwóch kawałków drewna lub łuku ogniowego. I mimo iż był dobrze przystosowany do życia, nagle wyginął z niewiadomego nikomu powodu.