Download: Michał Arcybaszew_Sprawiedliwość.mp3
Reżyseria: Jan Warenycia
Realizacja: Ewa Szałkowska, Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Obsada: Mariusz Benoit (Prokurator), Marcin Przybylski (Sędzia), Henryk Talar (Burmistrz), Cezary Kwieciński (Chłopak), Andrzej Tomecki (Aptekarz), Beniamin Lewandwoski (Stiopka)
opis red.: Sprawiedliwość to pełna naturalizmu opowieść człowieka, który zwątpił w sens prawa, przerażony okrucieństwem egzekucji, w której przyszło mu wziąć udział. Niesamowitość tego opowiadania pochodzi z realnej rzeczywistości i jest częstokroć bardziej przerażająca, niż koszmary straszące w klasycznych opowiadaniach grozy. Już sto lat temu Arcybaszew opowiedział się zdecydowanie przeciw wykonywaniu kary śmieci, nawet na przestępcach, których wina nie pozostawiała najmniejszych wątpliwości.
Słuchowisko "Sprawiedliwość" pełne jest scen przedstawiających okrucieństwo w swej pierwotnej, atawistycznej wręcz postaci. Wzmaga je dodatkowo szczególny, bardzo dosadny język użyty w opowiadaniu, typowy dla rosyjskiego modernizmu. Mimo przestarzałych już dziś metod pisarskich Arcybaszewa, przesłanie opowiadania pozostaje wciąż aktualne. Są to elementarne pytania o istotę winy i kary. Polecamy to słuchowisko wyłącznie słuchaczom o "stalowych nerwach" .
W postać zgorzkniałego eks-prokuratora wcielił się mistrzowsko Mariusz Benoit, a towarzyszą mu Marcin Przybylski, Henryk Talar i inni.
Adaptacja opowiadania "Bajka starego prokuratora" przygotowana przez Jana Warenycię.
MICHAŁ ARCYBASZEW / 1878-1927/ Prozaik i dramaturg, przedstawiciel rosyjskiego modernizmu. Zmarł w Warszawie dokąd, wyemigrował po Rewolucji Październikowej. Jego sztuki m.in. "Zazdrość" i "Prawo barbarzyńcy" wystawiał w latach dwudziestych krakowski Teatr im. J. Słowackiego. Najbardziej znana z jego powieści: "Sanin", napisana została pod wyraźnym wpływem Stanisława Przybyszewskiego. Twórczość Arcybaszewa łączy w sobie modne wówczas elementy symbolizmu, naturalizmu, ekspresjonizmu, erotyki i nade wszystko psychologizmu graniczącego z patologizmem, rodem z F.Dostojewskiego.