10- Puer Natus 10.mp3
-
!W Starym Kinie -
● W kręgu Wazów (czyta Bożena Fabiani, 2014) -
1994 Cudowne Miejsce -
1995 Grający Z Talerza -
1998 Historia Kina w Popielawach -
Aleksander Gieysztor - Mitologia Słowian -
ćwiczenia z myślenia -
Das Leben in der BRD CD1 -
Das Leben in der BRD CD2 -
Das vereinte Deutschland -
Deutschland in Truemmern -
Dom zły (2009) -
Droga do Wiednia -
Droga do Wiednia(1) -
Dyrygent 1979 -
Fabiani - W stronę sztuki(1) -
Historia Krakowa -
Ja tu rządzę 1939_1941 - W Starym Kinie -
Jezioro marzen [S01 - wgrane napisy avi] -
Jezioro marzen [S02 - wgrane napisy avi] -
Jezioro marzen [S03 - wgrane napisy avi] -
Jezioro marzen [S04 - wgrane napisy avi] -
Jezioro Marzeń Sezon 5 + Napisy PL -
Jezioro Marzeń Sezon 6 + Napisy PL -
Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego -
Koncerty skrypcowe (Giuliano Carmignola) -
Lata dwudzieste lata trzydzieste 1983 -
Led Zeppelin The song remains the same 1976 -
lekcje muzyki Piotra Orawskiego(4) -
lekcje muzyki Piotra Orawskiego(5) -
Mauerfall und Wiedervereinigung -
Moje córki krowy 2016 -
natalie cole - holly and ivy -
Piotr Orawski -
Piotr Orawski od Virtutisa -
Piotr Orawski od Virtutisa(1) -
Piotr Orawski(1) -
Powidoki 2016 -
Przemówienia PRL -
Radio Kielce - Moc historii(1) -
Sarah_Vaughan-The_Jazz_Sides-1994(1) -
Serce, serduszko 2014 -
Stary Gdańsk+ -
Tatarak 2009 -
Tiroler Lieder,Tiroler Klänge 1996 -
Tomasz Mann - Wybraniec -
Trzy kolory Czerwony 1994 -
Trzy kolory Niebieski 1993 -
Virginia Woolf- Orlando -
Virginia Woolf- To the lighthouse
Chorał pozostawał dominującym nurtem muzyki kościelnej także przez kolejne mijające stulecia, podczas których dał początek różnym jej modyfikacjom. Coraz większą popularność zdobywały niespotykane dotąd techniki wykonywania utworów, w których pojawiały się nowe melodie do nowych tekstów. Inną popularną praktyką było przedłużanie pieśni poprzez przekształcanie je w Organum. Nawet muzyka polifoniczna, która powstała z dostojnych, starych pieśni stanowiących część Organum skomponowanych przez Leonina i Perotina w Paryżu (1160-1240) ostatecznie przyjęła formę monofonicznej pieśni. W późniejszych tradycjach nowe style kompozycji stosowano w zestawieniu (lub luźnym związku) z pieśnią monofoniczną. Tak było również za życia Francoisa Couperina. Jego Msze Organowe miały być wykonywane na przemian z homofonicznym chorałem. Chociaż po okresie Baroku niemalże zarzucono wykonywanie chorału, w XIX wieku przeżył on swoisty renesans w Kościele rzymskokatolickim i anglokatolickim skrzydle Wspólnoty Anglikańskiej.
Chorały gregoriańskie oparte są na ośmiu skalach modalnych. Do typowych cech melodycznych chorałów gregoriańskich należą: incipit oraz kadencja, zastosowanie tonów recytacyjnych, wokół których skoncentrowane są inne dźwięki melodii, a także przeplatające się w procesie centonizacji teksty słowne motywów muzycznych tworzące grupy podobnych chorałów.
Mimo tego, że współczesne skale durowe oraz molowe są silnie związane z dwiema skalami kościelnymi, współczesna skala ośmiotonowa jest oparta na innych zasadach harmonii, i skomponowana inaczej od skal kościelnych. Te z kolei oparte są na skalach sześciotonowych zwanych heksatonicznymi. Najważniejszymi stopniami w skali heksatonicznej są: finalis (dźwięk końcowy) i tonus dominant (dźwięk dominujący). W zależności od tego, gdzie w sekwencji heksatonicznej pada dźwięk końcowy, skala jest autentyczna lub plagalna. Skale o takim samym dźwięku końcowym mają określone cechy, i łatwo jest pomiędzy nimi modulować, dlatego istnieje jeszcze podział na cztery większe grupy, do których osiem skal zaklasyfikowanych jest ze względu na swój dźwięk końcowy.
Melodie gregoriańskie zapisuje się stosując neumy, wczesną formę notacji muzycznej, która w XVI wieku dała początek współczesnej pięciolinii. Chorał gregoriański odegrał kluczową rolę w rozwoju polifonii.
Tradycyjnie śpiewały go chóry mężczyzn i chłopców w kościołach, a także kobiety i mężczyźni ze zgromadzeń zakonnych w kaplicach. Jest to muzyka rytu rzymskiego, wykonywana podczas Mszy oraz godzin kanonicznych (łac. oficjum) w klasztorach. Chorał gregoriański, który zyskał miano oficjalnej muzyki liturgii chrześcijańskiej, przyczynił się do marginalizacji, a czasami nawet całkowitego wyparcia innych lokalnych tradycyjnych pieśni chrześcijańskiego Zachodu. Mimo to, w Mediolanie nadal wykonywano chorał ambrozjański, który wraz z chorałem mozarabskim z chrześcijańskiej Hiszpanii stanowiły przedmiot zainteresowania muzykologów. Chociaż wykonywanie chorału gregoriańskiego nie jest w dalszym ciągu obowiązkowe, Kościół Rzymskokatolicki nadal oficjalnie uznaje go za muzykę najbardziej odpowiednią dla kultu religijnego. W XX wieku chorał gregoriański powrócił do łask zarówno w środowisku muzykologów, jak i ludzi świeckich.