http://film.onet.pl/seriale/katalog/czterej-pancerni-i-pies-serial,9736,odcinki.html
http://www.google.pl/images?client=opera&rls=pl&q=czterej+pancerni+i+pies&oe=utf-8&channel=suggest&um=1&ie=UTF-8&source=univ&sa=X&ei=MWdrTZTGFMTtOeShiJAL&ved=0CEoQsAQ
http://peb.pl/obyczajowo-sensacyjne/123078-rapidshare-czterej-pancerni-i-pies-1966-a-4.html
http://ajo.pl/forum/seriale-serials/6831-czterej-pancerni-i-pies-1966-1970a-3.html#post2021464
http://www.tvp.pl/seriale/archiwalne/czterej-pancerni-i-pies/galerie/na-linii-frontu/1147304/janek-i-gustlik-nawet-w-najtrudniejszych-momentach-nie-tracili-dobrego-humoru-fot-tvp/1147352
Czterej Pancerni i pies - 21 odcinków "tu znajdziesz wszystkie odcinki" Czterej pancerni i pies to tytuł serialu telewizyjnego według scenariusza Janusza Przymanowskiego, na podstawie jego książki o tym samym tytule. Fabuła przedstawia wojenne losy załogi czołgu "Rudy" i psa Szarika. Serial emitowano też w NRD pt. Vier Panzersoldaten und ein Hund, w CSSR pt. Čtyři z tanku a pes. Na terenach byłego ZSRR film nosił tytuł Четыре танкиста и собака, potocznie czasem mówiono o nim Три Поляка, Грузин и собака (Trzech Polaków, Gruzin i pies) i jest jednym z bardziej znanych polskich seriali. Zamiana kolejności słów w tytule na Trzech Polaków, pies i Gruzin była popularnym grubiańskim żartem z tego okresu, efektem niechęci części rodowitych Rosjan do mieszkańców Kaukazu, która miała podłoże historyczne jak i ekonomiczne. Film niezmiennie plasuje się wysoko we wszystkich plebiscytach na najlepszy polski serial wszech czasów; jest też (obok Stawki większej niż życie) jednym z najchętniej kupowanych polskich seriali przez dystrybutorów zagranicznych. Telewizja Polska planowała odnowienie i rekonstrukcje wszystkich odcinków serialu z myślą o kolejnej reemisji, jednakże kontrowersje wokół filmu sprawiły, iż realizacja pomysłu została odłożona na czas bliżej nieokreślony.
Spis Odcinków
1. Załoga
2. Radość i gorycz
3. Gdzie my – tam granica
4. Psi pazur
5. "Rudy", miód i krzyże
6. Most
7. Rozstajne drogi
8. Brzeg morza
9. Zamiana
10. Kwadrans po nieparzystej
11. Wojenny siew
12. Fort Olgierd
13. Zakład o śmierć
14. Czerwona seria
15. Wysoka fala
16. Daleki patrol
17. Klin
18. Pierścienie
19. Tiergarten
20. Brama
21. Dom
Postacie i obsada aktorska
Role główne
Olgierd Jarosz, Olgierd (Roman Wilhelmi) – dowódca czołgu, w cywilu meteorolog, najbardziej charyzmatyczna postać serialu, poległ na końcu pierwszej części serialu, na Pomorzu, niedaleko Gdyni.
Gustaw Jeleń, Gustlik (Franciszek Pieczka) – ładowniczy czołgu, najsilniejszy w załodze, wielokrotnie popisujący się swoją niemal nadludzką siłą, a kilka razy ratujący swoją tężyzną życie całej załodze, Ślązak z Ustronia (Śląsk Cieszyński). Przed okresem opisywanym w filmie siłą wcielony do niemieckich wojsk pancernych, skąd uciekł do Rosjan uprowadzając czołg, w którym był, razem z jego załogą. Gdy załoga dostała nowy czołg (5-osobowy), zostaje działonowym.
Jan Kos, Janek (Janusz Gajos) – strzelec-radiotelegrafista, a po śmierci Olgierda dowódca czołgu, gdańszczanin, najmłodszy w załodze, jego ojciec walczył na Westerplatte, Janek przez połowę filmu szuka ojca, odnajdując go w końcu nad samym Bałtykiem.
Grigorij Saakaszwili, Grześ (Włodzimierz Press) – czołgowy kierowca-mechanik, Gruzin z charakterystycznym wąsikiem.
Tomasz Czereśniak, Tomuś, Tomek (Wiesław Gołas) – strzelec-radiotelegrafista czołgu, pochodzi ze wsi Studzianki, dołącza do załogi na Pomorzu, bardzo przywiązany do swojego chłopskiego pochodzenia. Gdy załoga dostała nowy czołg (5-osobowy), zostaje ładowniczym.
Szarik (pol. "kuleczka") – pies Janka, członek załogi czołgu, wielokrotnie pomocny w potrzebie. którego zagrały trzy psy – "Trymer" (główny) oraz "Atak" i "Spik" (dwaj dublerzy).
Kapral Franciszek Wichura (Witold Pyrkosz) – okazjonalnie zastępuje czołgowego mechanika-kierowcę, m.in. w akcji nieopodal Schwarzer Forst, przyprowadza też z bazy pojazdów nowego "Rudego" zakupionego ze środków zebranych na zabawie w zdobytym Gdańsku; choć jest przede wszystkim kierowcą samochodowym, ma ambicje prowadzenia pojazdu bojowego i po śmierci Olgierda wprost mówi o swym wejściu do załogi "Rudego"; gdy załoga dostała nowy czołg (5-osobowy), dołącza do załogi jako strzelec-radiotelegrafista.
Rudy – nazwa czołgu typu T34/76 i T-34/85 (od odc. 16) o numerze taktycznym 102. W serialu obie wersje czołgu "odgrywa" model T-34/85. Różnią się one m.in. liczbą członków załogi. Pierwszy jest 4-osobowy (stąd "Czterej pancerni"), a drugi 5-osobowy (do załogi dochodzi Wichura). Czołg w filmie wchodzi w skład Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, choć często wraz z załogą bierze udział w "indywidualnych" akcjach poza ugrupowaniem macierzystego oddziału. Pojazd, który "zagrał" "Rudego" w serialu, do lat 80. znajdował się w zbiorach muzeum broni pancernej w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu.
Postacie drugoplanowe
Marusia Ogoniok (Pola Raksa) – rosyjska rudowłosa sanitariuszka, narzeczona Janka.
Lidia Wiśniewska, "Lidka" (Małgorzata Niemirska) – radiotelegrafistka w brygadzie, przez całą fabułę kochała się bez wzajemności w Janku, by w końcu poślubić Grigorija (faktycznie flirtowała ze wszystkimi napotkanymi żołnierzami), warszawianka.
Pułkownik (Jan Mierzycan) (Tadeusz Kalinowski) – dowódca brygady pancernej, najczęściej w polowej furażerce na głowie (rogatywkę zakładał tylko przy specjalnych okazjach), w idealnie obciągniętym (bez fałd) mundurze i zawsze ciasno zapięty pod samą szyją, postać wygłaszająca w filmie najbardziej patetyczne i oficjalne kwestie, a do żołnierzy zwracająca się niemal po ojcowsku, przez żołnierzy zaś traktowany z olbrzymim respektem i szacunkiem. W książce ta postać ma stopień generała. Ostatnią część serii "Pancernych" udźwiękowiono częściowo już po śmierci grającego go aktora. Z tego względu w ostatnich odcinkach serialu głosu pułkownikowi użycza inny aktor – Józef Nowak.
Honorata (Barbara Krafftówna) – dziewczyna z Koniakowa w Beskidzie Śląskim, miłość Gustlika.
Inne postacie
Tadeusz Fijewski – Czereśniak, ojciec Tomka
Jadwiga Andrzejewska – Czereśniakowa,matka Tomka
Stanisław Jasiukiewicz – ojciec Janka, porucznik Stanisław "West" Kos
Zdzisław Karczewski – Jefim Siemionowicz
Janusz Kłosiński – starszyna Czernousow
Józef Nalberczak – Fiedia "Jołki-połki"
Tomasz Zaliwski – kapral podchorąży Daniel "Magneto" Łażewski
Marian Opania – kapral podchorąży Marian "Zadra"
Łażewski Wojciech Siemion – kapral Kucharek
Roman Kłosowski – sierżant podchorąży Staśko
Jerzy Turek – Józek Szawełło
Mieczysław Czechowicz – sierżant Konstanty Szawełło
Krzysztof Litwin – chorąży Zenek
Wiesław Michnikowski – chorąży Stanisław Zubryk
Anna Lutosławska – nauczycielka z Lublina
Janusz Paluszkiewicz – kapitan Baranow
Zygmunt Zintel – grabarz
Aleksander Sewruk – radziecki generał
Artur Młodnicki – lekarz
Hanna Skarżanka – Natasza, artystka cyrkowa
Ryszard Kotys – radziecki saper
Zbigniew Koczanowicz – sklepikarz
Mieczysław Stoor – wachmistrz Kalita
Eugeniusz Kamiński – niemiecki spadochroniarz
Krzysztof Chamiec – oficer niemiecki
Franciszek Trzeciak – ułan
Zygmunt Hübner – rotmistrz
Andrzej Herder – chorąży żandarmerii
Stanisław Gronkowski – Obergefreiter Kugel
Roman Sykała – pułkownik
Kazimierz Talarczyk – major
Piotr Wysocki – porucznik Kozub
Joanna Sobieska – lekarka
Zygmunt Kęstowicz – dowódca artylerii
Aleksander Bielawski – kapitan Pawłow
Eugeniusz Priwieziencew- niemiecki spadochroniarz
Jolanta Lothe - Rosjanka kierująca ruchem na moście
Mieczysław Łoza - major w komendzie werbunkowej
Helena Makowska - więźniarka z wyzwolonego obozu
Leon Pietraszkiewicz - stary Niemiec