-
1 -
26 -
241 -
694
3236 plików
826,59 GB
Obraz ISO
Obraz ISO to format zapisu danych dysków optycznych. Korzysta on z międzynarodowych standardów ISO. Najpopularniejszym typem obrazów są pliki .iso (Windows, Linux) lub .cdr (Mac OS X). Nazwa ISO została zaczerpnięta z ISO 9660 – standardu zapisu danych na płytach CD. Dzięki niezawodności formatu oraz łatwości jego odtworzenia, Obraz ISO stał się jednym z najpopularniejszych sposobów rozprzestrzeniania informacji przez internet.
Tak jak inne archiwa danych, obrazy ISO zawiera wszystkie dane z archiwizowanej płyty CD/DVD. Są one przechowywane w nieskompresowanym formacie. Do danych są także załączone metadane systemu plików, w tym także kod rozruchowy, struktury oraz atrybuty. Obraz ISO stanowi niezależne archiwum danych (tak jak ZIP lub RAR) – łączy pliki w jeden spójny format.
Zalety Obrazu ISO
- Plik obrazu można przechowywać na dysku twardym i emulować napęd z dana płytą, uzyskując identyczną funkcjonalność jak przy używaniu fizycznego nośnika. Jest to przydatne, gdy płyty używa się często, zmniejsza to zużycie napędu oraz płyt.
- Pliki obrazu ułatwiają wymianę plików w sieci. W ten sposób na przykład rozprowadzane jest wiele dystrybucji systemu operacyjnego Linux
- Łatwość zastosowania sektora rozruchowego
Przykłady obrazów płyt
ISO (ImgBurn) CUE/BIN (CDRWIN), MDS/MDF, MDX (Media Descriptor) NRG (Nero Burning ROM),
CCD/IMG/SUB (CloneCD), DVD (CloneDVD) PDI (Instant CD/DVD), BWT (Blindread),
B5T, B6T (BlindWrite), CDI (DiscJuggler), DAA (Power ISO) ISZ (Ultra ISO), SAV (Daemon Tools).
Opisane poniżej pliki ISO to płyty live (działające bez instalacji) lub obrazy płyt instalacyjne, są też obrazy ISO dystrybucji UNIXA np. FreeBSD i inne.
Linux
Linux – rodzina uniksopodobnych systemów operacyjnych opartych na jądrze Linux. Linux jest jednym z przykładów wolnego i otwartego oprogramowania (FLOSS): jego kod źródłowy może być dowolnie wykorzystywany, modyfikowany i rozpowszechniany. Najbardziej znanym zastosowaniem Linux są środowiska serwerowe, dla których komercyjne wsparcie oferują również duże firmy komputerowe jak IBM, Sun Microsystems, Dell, Hewlett-Packard, Red Hat i Novell. Linux działa na szerokiej gamie sprzętu komputerowego, wliczając komputery biurkowe, superkomputery i systemy wbudowane, takie jak telefony komórkowe i routery.
Mimo że Linux jest uważany za system dla komputerowych zapaleńców, to tak naprawdę zdominował on kilka dziedzin informatyki. Jedną z najważniejszych są serwery. Duża część pracujących serwerów działa dzisiaj pod kontrolą systemu Linux. Bardzo często jest to Debian („ojciec” Ubuntu), który dzięki swojej ogromnej stabilności znakomicie nadaje się do tego typu zastosowań. Serwery www najczęściej działają w oparciu o Apache – „dziecko” filozofii Richarda Stallmana (nawet jeżeli działa na innym niż Linux systemie). Dziedziną, która została całkowicie zdominowana przez Linuksa to tzw. superkomputery.
Ponad 95% maszyn z listy TOP500 działa właśnie z tym systemem, który bardzo szybko wyparł z nich Uniksa. Jeszcze jednym polem, na którym Linux ma bardzo dobrą pozycję, jest rynek urządzeń mobilnych. Android, stworzony na bazie GNU/Linuksa, to system zainstalowany na prawie 40% wszystkich działających telefonów i tabletów.
Richard Stallman (dzięki jego osobie narodził się system GNU, to pierwsza taka inicjatywa w historii systemów operacyjnych), pokazał, że grupa ludzi, połączonych wspólną pasją i potrzebą posiadania jakiegoś narzędzia, potrafi zorganizować się i dokonać rzeczy, która wydaje się nie do zrealizowania. Dzięki jego idei możemy dzisiaj korzystać z bardzo dobrego, w pełni odpowiadającego naszym potrzebom i wymaganiom systemu operacyjnego, a także pokaźnego zestawu programów pomocnych w pracy i rozrywce.
Zastosowanie Linuksa
Linux stosowany jest jako podstawowy system operacyjny serwerów (w tym WWW, FTP, pocztowych, baz danych), zapór sieciowych, routerów, a także w systemach osadzonych oraz w niektórych odtwarzaczach DVD i tunerach DVB. Ze względu na powstanie i rozwój dystrybucji o łatwej instalacji i dużych zasobach oprogramowania, Linux znajduje również zastosowanie na rynku komputerów biurowych i domowych. Rządy kilku państw europejskich prowadzą wdrożenia Linux na komputerach administracji państwowej. Ponadto, ze względu na
bezpieczeństwo, stabilność, możliwość audytu i łatwość modyfikacji kodu źródłowego, z Linux korzystają agencje wywiadowcze, kontrwywiad i wojsko. Linux wykorzystywany jest przez niektóre banki i instytucje finansowe. Przykładowo, system notowań Wall Street oparty jest na tym systemie operacyjnym, jak i również Londyńska Giełda. Linux jest używany w większości superkomputerów z listy TOP500. Znalazł również zastosowanie w przemyśle filmowym – zarówno na serwerach jak i stacjach roboczych.
Linux jest najpopularniejszym systemem na komputerach wykorzystywanym do tworzenia animacji i efektów specjalnych. Z jego możliwości korzystają między innymi studia Dreamworks, Pixar czy Industrial Light amp, Magic. Również aparatura medyczna, np. tomografy komputerowe firmy GE, korzysta z systemu operacyjnego Linux. Popularne punkty dostępu sygnału Wi-Fi również opierają się na uproszczonym jądrze Linux i procesorach ARM, coraz częściej pojawiają się też telefony komórkowe z tym systemem.
Absolute Linux | Alpine Linux | gparted |
Hackin9 | LParted | parted magic |
Parted Magic Live CD | Ultimate Boot cd | unetbootin-linux z USB |
- sortuj według:
-
0 -
0 -
0 -
0
1 plików
4,86 MB