Cynkowi chłopcy.zip
-
1 -
2 -
3 -
Archipelag Gułag -
Audioksiążki - Rosja -
Audycje radiowe - Rosja -
Bracia Karamazow -
CD -
Edgar - dla zabieganych -
Edgar - leksyka -
Edgar - nie gryzie -
Edgar - niezbędne zwroty -
Edgar 1000 słów -
Edgar -dla początkujących -
ESKK -
Feliks Koneczny - Dzieje Rosji -
Filmy -
Fiszki. Rosyjski 2 -
Intensywny kus -
J. rosyjski -
Jacek Hugo-Bader - Biala goraczka -
Jeden dzień Iwana Denisowicza -
język rosyjski radio euro -
język rosyjski radio lublin -
Kapuściński Ryszard Postscriptum - Imperium -
Konwersacje -
ksiazka ruski -
Książki -
Kurs mp3 poliglota -
Ładna rosyjska muzyka -
Metro 2033 (dariush20) -
MP3 -
Od A do Я -
Pantaeva Irina - Syberyjski sen -
Paweł Wieczorkiewicz - Historia ZSRR -
Pawlikowska Beata - Rosyjski -
Przez Syberię na Gapę -
Przyrodnicze -
Rosyjski - repetytorium 4 -
Rosyjski dla bystrzaków -
Rosyjski w tłumaczeniach -
Rosyjskie rozmówki -
start.ru -
Super Memo - Rozmówki -
Superkurs -
Szałamow - Opowiadania kołymskie -
Taras Bulba - Mikołaj Gogol -
W podróży -
Wpadło ziarno między żarna -
Zychowicz Sowieci
"Nie ma innej Rosji" to metodyczna wiwisekcja rosyjskiego społeczeństwa i rosyjskiej polityki. Zrobiona z przywołaniem rosyjskich (to ważne!) myślicieli przed setek lat. Maciej Pieczyński pokazuje, że Rosja nie stała się okrutna i wroga w 2022 roku, a zawsze taka by-ła. Tłumaczy, dlaczego w Rosji demokracja się nie przyjęła, a komunizm i carski imperializm mogą się ze sobą łączyć.
Poruszające wspomnienia z syberyjskiego zesłania Wyjątkowy powrót po 70 latach na miejsce zsyłki. "Ta historia towarzyszyła mi od zawsze, z nią dorastałam i szłam przez życie (…). Nigdy nie była moją własną historią, lecz historią przeżyć mojej rodziny z lat 1940-1946 i dziejów syberyjskiego zesłania moich dziadków. Po latach wyrywkowego obcowania z nią przyszedł czas, żeby wszystko uporządkować, zapisać, przekazać dalej." W ten sposób powstał unikatowy zapis wspomnień dwojga żyjących uczestników tamtych wydarzeń – Danuty i Bogusława. Ich przeplatające się wypowiedzi malują całościowy obraz najpierw przedwojennego rodzinnego życia w Hajnówce, potem tragedię wywózki, dramat syberyjskiej tułaczki, powrót do Polski, a wreszcie podjętą po dziesięcioleciach próbę odtworzenia trasy dawnej tułaczki i odwiedzenia miejsc zesłania.
Maciej Pieczyński
Jak nas piszą cyrylicąBiałorusini, Rosjanie i Ukraińcy o Polakach
ZIP ♦ MOBI, PDF
Lubimy patrzeć na Wschód z polonocentrycznego punktu widzenia. Oczekujemy, wymagamy, oburzamy się, choć nie zawsze rozumiemy. Ukrainę albo kochamy, albo nienawidzimy, Białoruś jest nam obojętna, a na Rosję patrzymy z wybuchową mieszanką strachu i pogardy. A może by zapytać, co oni o nas myślą i dlaczego? Polska publicystyka miota się pomiędzy uwielbieniem Wschodu (bo Giedroyć, bo bufor od strony Rosji ), a zrozumiałą nieufnością za nierozliczone zbrodnie II wojny światowej. Po latach, kiedy każdy posiadacz świadectwa maturalnego potrafił jako tako zrozumieć co do nas mówią sąsiedzi ze Wschodu, nadeszło pokolenie anglojęzycznych, mentalnie odwróconych na Zachód. I mało który publicysta zadaje sobie trud by czytać cyrylicą…
Jacek Hugo-Bader
W rajskiej dolinie wśród zielska
ZIP ♦ MOBI, PDF
Rajską doliną jest były Związek Radziecki wspominany przez bohaterów reportaży Jacka Hugo-Badera jako kraina mlekiem i miodem płynąca. Mleko było wprawdzie chudziutkie, a miód rzucano do sklepów tylko z okazji świąt państwowych. Nostalgia jednak pozostała i wyłazi wszystkimi szparami betonowych bloków na prowincji i eleganckich domów z cegły w miasteczku kosmonautów pod Moskwą. "Rosyjska dusza jest jak spaniel, nawet jak mu jest wesoło, ma mordę rozpaczliwie smutną" - pisze autor. I maluje obrazki z byłego imperium tak plastycznie, że niemal czuje się dym biełomorów, najtańszych papierochów, przez które kolejni dwaj mężowie Sofii Pietrowny z Workuty zmarli na raka, i smród wódki 'Stolicznej' od rosyjskiego generała w Czeczenii.
Paweł Semmler
KrymZnikający półwysep
♦ MOBI
Krym do niedawna był turystyczną perłą Euroazji. Jednak ostatnie cztery lata ponuro zaznaczyły się w historii tego regionu. Dopełnia się tragedia półwyspu tratowanego kiedyś przez kopyta koni mongolskich koczowników, buciory carskich sołdatów, hitlerowskich najeźdźców i sowieckich bezpieczniaków. Krym na naszych oczach traci swoją wielokulturową tożsamość, staje się znikającym półwyspem. Czy Rosjanie zatrzymają zaanektowany teren? Czy Ukraińcy zdobędą się na wysiłek aby go odzyskać? Co stanie się ze społecznością tatarską i co na to wszystko opinia międzynarodowa? Najbliższe lata rozstrzygną o przyszłości Krymu. Książka podsumowuje i rzetelnie oddaje całą skomplikowaną rzeczywistość regionu. Współczesną narrację świetnie uzupełnia rys historyczny. Całość wzbogacają rozmowy przeprowadzane przez autora ze świadkami wydarzeń.