01. Szałamow - Opowiadania kołymskie.mp3
-
1 -
2 -
3 -
Archipelag Gułag -
Audioksiążki - Rosja -
Audycje radiowe - Rosja -
Bracia Karamazow -
CD -
Edgar - dla zabieganych -
Edgar - leksyka -
Edgar - nie gryzie -
Edgar - niezbędne zwroty -
Edgar 1000 słów -
Edgar -dla początkujących -
ESKK -
Feliks Koneczny - Dzieje Rosji -
Filmy -
Fiszki. Rosyjski 2 -
Intensywny kus -
J. rosyjski -
Jacek Hugo-Bader - Biala goraczka -
Jeden dzień Iwana Denisowicza -
język rosyjski radio euro -
język rosyjski radio lublin -
Kapuściński Ryszard Postscriptum - Imperium -
Konwersacje -
ksiazka ruski -
Książki -
Kurs mp3 poliglota -
Ładna rosyjska muzyka -
Metro 2033 (dariush20) -
MP3 -
Od A do Я -
Pantaeva Irina - Syberyjski sen -
Paweł Wieczorkiewicz - Historia ZSRR -
Pawlikowska Beata - Rosyjski -
Przez Syberię na Gapę -
Przyrodnicze -
Rosyjski - repetytorium 4 -
Rosyjski dla bystrzaków -
Rosyjski w tłumaczeniach -
Rosyjskie rozmówki -
start.ru -
Super Memo - Rozmówki -
Superkurs -
Szałamow - Opowiadania kołymskie -
Taras Bulba - Mikołaj Gogol -
W podróży -
Wpadło ziarno między żarna -
Zychowicz Sowieci
Czas: 12h 47m 7s
Czyta: Ksawery Jasieński
Warłam Tichonowicz Szałamow - poeta i pisarz rosyjski. Urodził się 18 czerwca 1907 roku w Wołogdzie. Studiował prawo na Uniwersytecie Moskiewskim. Represjonowany w latach stalinowskich, spędził 17 lat w więzieniach Moskwy, obozach na Uralu i Kołymie. Po zwolnieniu pracował jako felczer w rejonie Ojmiakonu w Jakucji. Zrehabilitowany w roku 1956, powrócił do Moskwy. W obozach pisał wiersze, które wysyłał do Borysa Pasternaka, dzięki czemu przetrwały. Ukazały się w latach 60. w kolejno wydanych zbiorach poezji: „Krzesiwo” (1961), „Szelest liści” (1964), „Droga i los” (1967). W roku 1978 opublikowano na Zachodzie jego najsłynniejszą książkę Opowiadania kołymskie, zbiór opowiadań, szkiców i wspomnień z łagrów. Szałamow zmarł w Moskwie w 1982 roku. Po jego śmierci w roku 1990 ukazał się zbiór opowiadań „Terapia szokowa”.
Opowiadania kołymskie to zbiór krótkich opowiadań, szkiców, wspomnień Warłama Szałamowa przedstawiający różne aspekty życia w sowieckich łagrach. Autor, który sam spędził kilkanaście lat jako ich więzień, posługuje się lapidarnym, oszczędnym stylem, beznamiętnie opowiada o życiu toczącym się w obozach. Pokazuje zmiany, do jakich dochodzi w psychice człowieka pod wpływem tak surowych, nieludzkich warunków -zwyrodnienie oprawców, degrengoladę moralną i degenerację psychiczną więźniów. Nie dokonuje oceny, przedstawia jedynie fakty. Oszczędna relacja Szałamowa jest jednym z najbardziej dramatycznych, szokujących zapisów o życiu w łagrach, o poniżeniach i cierpieniu człowieka, na jakie naraziły go XX-wieczne totalitaryzmy.
„Kołyma -to bliźniacza siostra hitlerowskich obozów śmierci. Ale i od nich się ona odróżnia. Oczywiście nie tym, że w Oświęcimiu i Treblince likwidowano ludzi w komorach gazowych, a na dalekiej sowieckiej Północy, na biegunie zimna, umieszczano więźniów w brezentowych namiotach. Różnica polega na tym, że w hitlerowskich obozach śmierci ofiary wiedziały, dlaczego są zabijane”.
Michał Heller, z przedmowy do pierwszego polskiego wydania,
Opowiadania kołymskie W. Szałamow, Gdańsk 1991