Szulc Marcin - Irlandia albo frytki z octem.pdf
-
Biblia - niewyjaśnione historie -
Bohaterowie służb specjalnych -
Braun Danka -
Brown Dan -
Crichton Michael -
Diuna -
Dobre maniery w przedwojennej Polsc (1442) -
Follet Ken -
Gaskin Catherine -
Gomez Jurado Juan -
gothic voices -1350-1420 -
Gułag -
Harlan Coben -
Herman Leszek -
Higgins Clark Mary -
Historia kultury, społeczeństwa, obyczajów -
Historyczne, popularnonaukowe -
Holden Kim -
Jacek Kaczmarski - 48 CD -
Jackson Lisa -
James Erica -
John Jakes -
Klątwy, sekrety i skandale - Sławomir Koper -
Koper Sławomir -
Kroniki rodziny Cliftonów -
Łysiak Waldemar -
Madeline Martin -
Martin Madeleine -
Mirek Krystyna -
Muzyka dawna -
Nora Roberts -
Odyseja Kosmiczna -
Philipp Vandenberg - Piąta Ewangelia -
Piekiełko nad Wisłą - Sławomir Koper -
Piotrowski Przemysław -
Polscy władcy i królowie -
Polska podczas II Wojny światowej -
Remigiusz Mróz -
Rodzina Fortune -
Słowianie -
Słowianie(1) -
Sołżenicyn Aleksander -
ŚREDNIOWIECZE -
Tokarczuk Olga -
W 80 Ogrodów Dookoła Świata -
Wielkie tajemnice historii -
Wołoszański Bogusław -
Ziemiomorze -
Życie średniowiecznej kobiety - Frances Gies -
Życie w średniowiecznej wsi - Frances Gies
Wśród nielicznych zabytków literatury pamiętnikarskiej z dziedziny sztuki "Wspomnienia" Wojciecha Kossaka wyróżniają się swymi walorami literackimi. Jeden z najbardziej znanych malarzy-batalistów, syn Juliusza i stryj Zofii Kossak-Szatkowskiej, okazał się znakomitym gawędziarzem, równie dobrze władającym piórem, jak pędzlem. Umie opowiadać o swym urozmaiconym życiu, o podróżach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi. "Dobre jedzenie, piękne kobiety, rasowe konie, podobnie jak parady wojskowe czy egzotyczne podróże - wszystko to opisywał Kossak z pasją i temperamentem człowieka, którego życie nie zmęczyło goryczą ani żółcią krwi nie zatruło. I tak jak narzucał jako malarz... swe wyobrażenia historyczne, jako światowiec skupiał na sobie uwagę salonów, a jako mężczyzna zainteresowanie kobiet - tak też we »Wspomnieniach« zespolił te wszystkie elementy, tworząc z obrazu swego życia całość prawdziwie harmonijną". (ze "Wstępu") Obok tej barwnej biografii czytelnik znajdzie we "Wspomnieniach" wiele materiału do poznania epoki z przełomu XIX i XX stulecia, jej atmosfery, niepowtarzalnego klimatu duchowego, ludzi i wydarzeń.
Warszawa, wiosna 1938 roku. Osiemnastoletnia Zuzanna wierzy, że jej życie będzie usłane różami. Pewnego wieczoru zachwyca ją wygrywana na skrzypcach melodia, a kilka dni później poznaje zdolnego muzyka i traci dla niego głowę. Rodzi się pierwsza miłość, pojawiają marzenia i plany, a potem przychodzi wojna. Znaczy kolejne miesiące pasmem strat, cierpienia i bólu… Zuzanna zaczyna pracę na Poczcie Głównej i włącza się w podziemną walkę z okupantem. Zostaje przydzielona do komórki „P” zajmującej się przechwytywaniem anonimowych donosów pisanych przez Polaków do „Szanownego Pana Gestapo”. Jeden z listów rozdziera jej serce. Okazuje się, że działalność konspiracyjna to niebezpieczna gra, w której stawką jest nie tylko życie, ale i miłość. "Listy do Gestapo" to poruszająca do głębi spowiedź kobiety, która stanęła przed dramatycznymi wyborami. Opowieść o życiu brutalnie zmienionym przez wojnę. O ranach, które nigdy się nie goją, winach, które domagają się odkupienia...
Cztery córki Mikołaja II dorastały niczym cudowne ptaki w złotej klatce, odizolowane od świata w zaciszu carskich rezydencji. Były ikonami stylu, gorącym tematem plotek, najbogatszymi i najbardziej pożądanymi pannami z europejskich rodzin królewskich na progu XX wieku. Za oficjalnym wizerunkiem uroczych małych księżniczek w białych sukniach skrywały się jednak cztery silne osobowości i wyraziste temperamenty. Prywatny świat Wielkich Księżnych Olgi, Tatiany, Marii i Anastazji wychodzi poza krąg nastoletnich miłości, dworskich intryg, dziewczęcych marzeń i aspiracji. To także historia dojrzewania czterech inteligentnych kobiet na tle nieuchronnego schyłku wielkiego imperium i całej epoki. Rewolucyjna zawierucha i dramat całej rodziny Romanowów uczyniły z nich bohaterki drugiego planu. Prawie sto lat po tragicznej śmierci ta opowieść po raz pierwszy wybrzmiewa ich własnym głosem.
Wraz ze śmiercią królowej Elżbiety Rakuszanki, żony Kazimierza Jagiellończyka umiera średniowiecze. To czas kiedy powstaje i nabiera żywych barw nowy Wawel, to czas płodnych umysłów, które potrafią czcić nie tylko rozum, ale i ciało. To Kraków z przełomu wieków, Wrocław, Legnica i biskupia Nysa. To czas kiedy Księstwo Moskiewskie uderza w Wielkie Księstwo Litewskie i bije, głosząc, że jest bite. To czas koronacji Zygmunta Starego, wtedy jeszcze Jagiellończykiem zwanego i jego ożenku z młodziutką Barbarą Zapolyą. Bo Bona była tą drugą… Trzecią…
Założyciel szkoły lotnictwa morskiego Topgun opowiada niezwykłą historię o tym, jak razem z ośmioma śmiałkami zrewolucjonizował sztukę walk powietrznych. Gdy w Wietnamie amerykańskie myśliwce przegrywały pojedynki w nienotowanej dotąd skali, US Navy skorzystała z pomocy młodego komandora podporucznika Dana Pedersena, aby odwrócić losy wojny. Mając małe wsparcie i jeszcze mniejszy budżet, Pedersen wybrał ośmiu znakomitych lotników, aby pokazać nowemu pokoleniu, jak okiełznać samoloty myśliwskie i odświeżyć zapomniane zasady walki manewrowej. Po morderczych ćwiczeniach nowej strategii w pustynnej Kalifornii amerykańscy piloci znaleźli się na rozpalonym wietnamskim niebie i nagle wskaźnik zestrzeleń – wcześniej dwa samoloty wroga przy jednej własnej stracie – wzrósł i wynosił 22:1. Szkoła Topgun okazała się nie tylko ikoną amerykańskiej dominacji wojskowej, uwiecznioną przez Hollywood, ale ważną instytucją, która przez następne dziesięciolecia miała kształtować strategię militarną USA.
Od rewolucji październikowej w 1917 roku Kreml był i pozostaje centrum, ale również symbolem sowieckiego imperium, założonego przez Lenina i Trockiego, powiększonego później przez Stalina. Rządy sprawowali tu Chruszczow i Breżniew, a także Gorbaczow, który doprowadził do upadku ZSRR. Ostatnim lokatorem Kremla jest Putin, który próbuje z lepszym lub gorszym skutkiem przywrócić dawną potęgę. Ileż zagadek, tajemnic, znaków zapytania i sekretów kryją jeszcze te mury? Kto zabił Rasputina? Jak zginął ostatni car? W jaki sposób Stalin doprowadził do zamordowania Trockiego? Dlaczego zawarł sojusz z Hitlerem? Kim naprawdę był Jurij Andropow, a kim zbieg Wiktor Krawczenko i szpieg o pseudonimie „Farewell”?
Mają wszystko, co można kupić za pieniądze, ale żyją w złotej klatce Wynajęty za kilkadziesiąt tysięcy dolarów pokój dla serwisu do herbaty, walizki pełne pieniędzy, niekończące się zakupy w najdroższych butikach i serie operacji plastycznych traktowanych równie lekko, co wizyta u fryzjera – to wszystko zobaczyła autorka tej książki, zatrudniona jako szoferka dla saudyjskich księżniczek i ich świty podczas ich wizyty w Ameryce. Za granicą Allah nie patrzy. Poza swoim krajem Saudyjki mogą się ubierać jak chcą. W dalekiej Ameryce zrzucają hidżaby i ubierają się w minispódniczki z najnowszych kolekcji od drogich projektantów. Mają wszystko, co można kupić za pieniądze, ale żyją w złotej klatce. Czy ubrane w kreacje od Diora i Chanel, ale traktowane jak własność swoich mężów, arabskie księżniczki są szczęśliwe?