-
2852 -
1217 -
37922 -
424
43249 plików
1957,27 GB
Seria stanowi rodzaj archeologicznej wyprawy przez cały kraj w poszukiwaniu zaginionego dziedzictwa faraonów. Jest także próbą zupełnie nowego spojrzenia na kluczowe wydarzenia z ponad 5000-letniej historii Egiptu.
Podobno tylko 30% skarbów starożytnego Egiptu zostało odkrytych, a pozostałe 70% leży głęboko pod ziemią. Seria jest archeologiczną wyprawą przez cały kraj w poszukiwaniu zaginionego dziedzictwa faraonów i zarazem nowym spojrzeniem na kluczowe wydarzenia z ponad 5000-letniej historii Egiptu.
EGIPT W 8 ODSŁONACH
EGYPT UNWRAPPED
01 Mystery of the Screaming Man - Tajemnica krzyczącej mumii
02 The Scorpion King - Król Skorpion
03 Secrets of the Sphinx - Tajemnica Sfinksa
04 The Real Cleopatra - Prawdziwa twarz Kleopatry
05 The Pyramids Code - Kod piramid
06 Secrets of the Valley of the King - Tajemnice Doliny Królów
07 The Real Ramses - Prawdziwy Ramzes
08 Aleksander The Great's Lost Tomb - Zaginiony grób Aleksandra Wielkiego
Bohaterem odcinka pierwszego jest znaleziona w 1886 roku nieznana mumia, która leżała wśród mumii największych przywódców Egiptu. Ręce i nogi mężczyzny były związane, a ówcześni mu pominęli wszystkie elementy tradycyjnego pochówku. Naukowcy nie mają wątpliwości, że należał do rodu królewskiego, lecz dlaczego okazano mu tak mało szacunku? Czyżby był księciem Hittite, który pozostawał w nielegalnym związku z wdową po Tutanchamonie czy synem Ramzesa III, zaangażowanym w spisek przeciwko ojcu i straconym?
Drugi odcinek mówi o świecie przed rządami faraonów, gdy egipskie społeczeństwo było wycieńczone wojnami, głodem i zmianami klimatycznymi. Pod piaskami pustyni archeolodzy odkryli malowidła i rzeźby, które mogą symbolizować mitycznego i gwałtownego Króla Skorpiona. Czy był on przywódcą, który zjednoczył miasta Egiptu?
Tematem odcinka trzeciego jest Sfinks - największa wolnostojąca rzeźba z jednego kawałka. Przedstawia lwa z twarzą faraona, mierzy 65 stóp wysokości i 260 stóp długości. Do tej pory nie wiadomo, kto go wyrzeźbił i dlaczego. Dziś naukowcy przypuszczają, że Sfinks powstał jeszcze przed piramidami, a analiza pigmentu udowadnia, że były dwie fazy jego budowy. Technika komputerowa pokazuje zaś, jak wyglądał pierwotnie.
Odcinek czwarty poświęcono Kleopatrze, najsławniejszej i najbardziej tajemniczej władczyni Egiptu, kobiety, której inteligencja dorównywała niebywałej urodzie. Od ponad 2 000 lat mit głosi, że została otruta, lecz współcześni archeolodzy, powołując się na egipskie źródła, nie rzymskie, odkryli zupełnie inną historię Kleopatry. Może prawdziwą.
W odcinku piątym twórcy zgłębiają tajemnice budowy i przeznaczenie piramid - od pierwszej kamiennej piramidy z Saggary, liczącej 5 000 lat do najbardziej tajemniczej i "nowoczesnej" piramidy Cheopsa w Gizie, której powstanie przypada na okres niebywałego rozwoju Egiptu.
Dolina Królów to najsławniejsze miejsce pochówku władców. W odcinku szóstym twórcy eksplorują wyszukanie ozdobione tunele i komnaty oraz zadają pytanie, czy królowa Hatszepsut była pierwszą tu pochowaną. Ostatnie naukowe badania sugerują, że to odległe i odosobnione miejsce zostało wybrane nie tylko ze względu na skuteczniejszą ochronę grobowców przed złodziejami, ale z powodu radykalnego zwrotu w wierzeniach religijnych.
Odcinek siódmy przedstawia faraona najwspanialszego ze wszystkich - Ramzesa II, wielkiego wojownika i polityka, który mówił o sobie jako o żyjącym bogu. Wiele fortec zostało zbudowanych za jego panowania, lecz wiele z nich znajduje się obecnie pod piaskami Egiptu. Pokazują to zdjęcia satelitarne wykonane dzięki najnowszym osiągnięciom technologicznym NASA. Dopiero dziś naukowcy są w stanie zrozumieć, w jaki sposób konstrukcje w Karnaku z kamiennymi filarami o wysokości 80 stóp były zbudowane.
W odcinku ósmym jest mowa o tym, że w 333 roku p.n.e. Egipt został podbity przez Aleksandra Wielkiego, wybitnego macedońskiego stratega wojskowego, którego okrzyknięto faraonem. Miejsce jego spoczynku do dziś pozostaje jedną z największych tajemnic starożytnego świata. Tropy prowadzą do Memphis, dawnej egipskiej stolicy, gdzie prawdopodobnie po raz pierwszy został pochowany. Jedne badania mówią, że po kilku latach jego ciało przeniesiono do oazy Siwa, inne, że do rodzinnego miasta Aleksandrii, gdzie znajduje się tajemniczy alabastrowy grobowiec.
- sortuj według:
-
0 -
1 -
3 -
0
4 plików
2,17 GB