NADZIEJA UMIERA OSTATNIA.1992.TVRip-XViD - FILM POLSKI.avi
-
● Tysiąc i jedna noc -
✿ AD Biblii.ciag.dalszy -
003 - FILMY_RELIGIJNE(1) -
01. Chrzest -
02. Sakrament Pojednania -
19.Tureckie -
1979-Syberiada -
Awantura o Basię -
BAJKI RELIGIJNE -
Biblijna lekcja religii -
Biblijna lekcja religii - Nowy Testament -
Biografie sławnych ludzi -
DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ -
Dokumentalne -
DZIKA AFRYKA-animal -
Encyklopedia Kościelna -
Ewolucja-dobre Filmy -
FILMY O CIEKAWYCH MIEJSCACH ZA GRANICĄ -
FILMY z TV Trwam -
Historia i cywilizacja Bizancjum -
ikona -
Krótkie filmy -
Krzyżowcy -
Lalka -
Latający dom -
Najpiekniesze baśnie braci Grimm -
Najpiękniejsze baśnie braci Grimm(1) -
NAUKOWE O INNYCH RELIGIACH -
O S Z T U C E -
Oblicza historii -
Paweł Orkisz-Oto jestem -
RELIGIE i KOŚCIOŁY w POLSCE [28(1) -
Religijne -
różne inne -
Savoir vivre -
sezon 1 -
Składanka bajek Rosyjskich Nr.1 -
Składanka bajek Rosyjskich Nr.2 -
Składanka bajek Rosyjskich Nr.3 -
TALIANKA -
TRWAM -
Trwam FILMY -
W pustyni i w puszczy -
Wielkie Rowy Afrykańskie -
Wielkie Rowy Afrykańskie(1) -
Wyprawy krzyżowe (I II III) -
Z TV-TRWAM -
Żydzi i muzułmanie -
ŻYDZI i POGANIE [2] -
ŻYDZI i POGANIE [2](1)
Gatunek: Reportaż Produkcja: Polska
POD PRĄD Spotkanie z reżyserem Grzegorzem Braunem przed projekcją filmu Eugenika. GRZEGORZ BRAUN w oparciu o dokumenty, wywiady z ekspertami i inne materiały archiwalne opisuję historię eugeniki, której zwolennikiem był m.in. Alexander Bell – wynalazca telefonu. Dokument jest także kontrowersyjnym spojrzeniem na działania współczesnych genetyków przez pryzmat ich domniemanych poprzedników – eugeników.
Realizacja: Agnieszka Trojak Prowadzący: Bogdan Rymanowski
Historie z karty - Kołyma z 2007 roku. Program telewizyjny Discovery Historia przygotowany we współpracy z Ośrodkiem Karta. W programie udział wzięli polscy więźniowie Kołymy: Stanisław Czuruk oraz Jan Kłak, Waldemar Pomaski i Antoni Skrędo.
Gatunek: Reportaż Produkcja: Polska
Pierwsze łagry zaczęły powstawać na Kołymie na początku lat 30. ubiegłego wieku. Wiązało się to z potrzebą zapewnienia powstającym tam kopalniom taniej i licznej siły roboczej. Obozy pracy przymusowej funkcjonowały w ZSRR do połowy lat 50. W tym czasie na samej Kołymie zginęły co najmniej 3 miliony ludzi. Owych wysp osławionego Archipelagu Gułag było tu około 150. Reportaż jest zapisem podróży ekipy filmowej do tamtych miejsc
"Czy warto było tak żyć" Film dokumentalny: Polska z roku 2007 Scenariusz i reżyseria: Alina Czerniakowska
1.Debata z zaproszonymi gośćmi dotyczy władców polskich, czasów ich panowania i związanych z nimi historycznymi wydarzeniami. Przedstawienie działalności Konspiracyjnego Wojska Polskiego - polskiej organizacji niepodległościowej działającej od kwietnia 1945 r. , głównie na terenie województwa łódzkiego, ale także śląskiego, poznańskiego i kieleckiego oraz głównodowodzącego KWP kapitana. Stanisława Sojczyńskiego ps "Warszyc". Szeregi KWP zasiliło wielu byłych AK-owców, którzy nie złożyli broni. W szczytowym okresie KWP liczyło ok. 3.5 tys. członków..Stanisław Sojczynski był niezwykłą postacią: przedwojenny nauczyciel, żołnierz kampanii wrześniowej, żołnierz AK, kawaler orderu Virtuti Militari. Niestety, został skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne, które dodatkowo w trakcje procesu nazwały go najgroźniejszym ze zbrodniarzy. 2.Filmowa opowieść Aliny Czerniakowskiej o Stanisławie Sojczyńskim "Warszycu" - dowódcy i twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego - największego ugrupowania wojskowego po wojnie do walki z komunistycznym zniewoleniem. Sojczyński do końca pozostał nieprzejednany i wierny wyznawanym ideałom. Po okrutnym śledztwie został skazany przez Sąd Wojskowy w Łodzi na karę śmierci. Wyrok wykonano w lutym 1947 r. Sojczyński miał wówczas zaledwie 37 lat. Nie wiadomo nawet, gdzie został pochowany.
Gatunek: Dokumentalny Produkcja: Polska
Bezpośrednią przyczyna wybuchu fali strajków w grudniu 1970 roku była decyzja władz o podniesieniu cen detalicznych artykułów mięsnych, przetworów mięsnych oraz innych artykułów spożywczych. Póżnym wieczorem 12 grudnia za pośrednictwem radia poinformowano społeczeństwo o podwyżkach cen żywności głównych artykułów, średnio o 17%. Reakcją na te podwyżki były wydarzenia w Gdańsku. W chwilę pożniej dołączył Szczecin. Około godz. 9.30 doszło do wiecu przed budynkiem dyrekcji stoczni szczecińskiej, wtedy im. Adolfa Warskiego. Robotnicy domagali się wyjaśnień w sprawie podwyżki cen i wydarzeń w Trójmieście.
Gatunek: Dokumentalny Produkcja: Polska
W czasie II wojny światowej w Polsce pod okupacją hitlerowską za ukrywanie Żydów groziła śmierć. Mimo wielkiego ryzyka, Polacy nie odmawiali pomocy. Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej dzięki temu poświęceniu uratowanych zostało od 50 do 100 tys. Żydów. Film pokazuje miejsca, gdzie rozstrzelano i spalono setki Polaków, którzy pomagali Żydom. Wypowiadają się świadkowie tamtych wydarzeń.
O filmie i książce - mówi sama dr Wanda Półtawska
„Ten film, który został zrobiony przez pana Zastrzeżyńskiego, Jeden pokój, to jest rejestracja moich kontaktów z pacjentami, którym pokazuję możliwości rozwiązania problemów według nauki Jana Pawła II, według Jego personalizmu. To są konkretne sytuacje i konkretny sposób rozwiązania. Ojciec Święty w każdej sytuacji chciał pokazać ludziom, co o tym mówi Pan Bóg. Chciał ludziom pokazać ich tożsamość — stworzenie na obraz Boga. Więc zasadniczym problemem jest, aby człowiek współczesny, zapędzony, który twierdzi, że nie ma czasu, odnalazł czas na to, żeby pomyśleć, zastanowić się, kim jest i do czego dąży. W pewnym momencie Ojciec Święty podsumował swoją naukę jednym zdaniem. Powiedział, że wszystkie problemy indywidualne człowieka, problemy rodziny, narodu, rozwiązuje genealogia divina – Boże pochodzenie człowieka. Otóż katechizmowo niby wszyscy wiedzą, że człowiek pochodzi od Boga, ale konkretnie co to znaczy? Nauka Jana Pawła II przeszła w moim pojęciu trochę ponad głowami ludzi, chociaż zafascynowała ich osobowość tego człowieka - tego świętego i genialnego, poety, to jednak za mało zrozumieli z Jego nauczania, Jego koncepcji antropologicznej. I mam osobiście przekonanie, że Polacy za mało znają dokumenty, które On napisał i chciałabym przyswoić ludziom ich treść. On kiedyś się żartował, że ja streszczam Jego dokumenty na język polski - polskie dokumenty. Bo trzeba ludziom pokazać prawdę językiem dla nich zrozumiałym, zwłaszcza ludziom młodym. Wydaje mi się najważniejsze, żeby te treści z filmu i ta książeczka dotarły do młodzieży, ponieważ młodym trzeba pokazać wartości, o których może przedtem nigdy nie słyszeli. Ignorancja dokumentów Papieskich w Polsce wydaje się nieprawdopodobna, a jednak jest prawdziwa. Zawodowo zajmuję się młodzieżą i myślę, że łatwiej przekonać młodych, niż dorosłych, tylko trzeba nawiązać z nimi kontakt. Teraz wydaje mi się, że młodzież nasza jest niejako bezpańska. Jest na ulicy, nie ma się nimi kto zająć. Właśnie Karol Wojtyła zbierał ich, po co? Po to, żeby im przekazać właściwą naukę, bo miał do nich zaufanie. Mówił: Wy jesteście moją nadzieją. Chciał, żeby oni zmienili tę wspólnotę ludzką, tę cywilizację którą nazywał cywilizacją śmierci i nienawiści na cywilizację miłości i życia.” Polecam! Warto!
Gatunek: Dokumentalny Produkcja: Polska
Filmowa opowieść o wyjątkowej kobiecie, znanej nie tylko z niezwykłej przyjaźni z Janem Pawłem II, ale również z wielkiej troski o świętość rodziny i życie dzieci nienarodzonych. „Duśka” to Wanda Półtawska, doktor medycyny, specjalista w dziedzinie psychiatrii. Przeżyła okrutne eksperymenty medyczne w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Została cudownie uzdrowiona przez wstawiennictwo św. Ojca Pio. Kamera towarzyszy Wandzie Półtawskiej w jej ukochanych górach, w Rzymie, w Ravensbrück, zagląda do celi byłego aresztu Gestapo „Pod Zegarem” w Lublinie, gdzie była więziona, jak też do jej krakowskiego mieszkania, pełnego pamiątek po Janie Pawle II. O Duśce mówią jej najbliżsi, koleżanki z obozu, przyjaciele i współpracownicy z Krakowa i Rzymu.
Gatunek: Dokumentalny Produkcja: Polska
Autorka filmu zebrała wspomnienia i wypowiedzi dzieci ofiar katastrofy smoleńskiej: Małgorzaty Wassermann, Diany Merty, Pawła Kurtyki, Jakuba Płażyńskiego i Sebastiana Putry. - Straciliśmy ludzi, którzy całym sobą pracowali dla Polski i mieli również czas dla swoich rodzin – mówiła podczas jednego z pokazów filmu Maria Dłużewska - reżyser, autorka filmu, scenarzystka, aktorka i dziennikarka. Autorka m.in. filmu „Córka”, którego bohaterką jest Marta Kaczyńska. Bohaterowie filmu opowiadają o próbach znalezienia odpowiedzi na pytania dotyczące wydarzeń w Smoleńsku, o walce o prawdę, o kontynuacji prac rozpoczętych przez tragicznie zmarłych rodziców.
Część: Druga Gatunek: Dokumentalny Produkcja: Polska
Dzieje "Tygodnika Powszechnego", pisma katolickiego zajmującego się tematyką społeczno-polityczną, wpisane są w powojenną historię Polski. Historia "Tygodnika Powszechnego". Losy czasopisma poznajemy dzięki listom Jana Pawła II oraz Jerzego Turowicza, wieloletniego redaktora naczelnego pisma. Tygodnik Powszechny po roku 1989 opowiedział się po stronie Unii Demokratycznej. Obraz przedstawia cenę jaką zapłaciło pismo za deklarację polityczną.