-
60 -
517 -
9 -
12
615 plików
262,78 GB
Gatunek: historyczny, młodzieżowy
Kraj produkcji: Polska
Oryginalny język: polski
Produkcja: Zespół Filmowy "Profil"
Reżyseria Hubert Drapella
Scenariusz: Alina Korta, Bohdan Poręba, Hubert Drapella
Muzyka: Maciej Małecki
Zdjęcia: Jerzy Stawicki, Jacek Stachlewski
Scenografia: Wiesław Śniadecki
Czas trwania odcinka: 25 min.
Liczba odcinków: 14
Znak orła – polski, historyczny serial telewizyjny dla młodzieży z 1977 roku.
Scenariusz serialu oparty jest na innym polskim serialu telewizyjnym Gniewko, syn rybaka Bohdana Poręby z 1969 r. Mimo pojawienia się w fabule wielu historycznych postaci (Władysław Łokietek, komtur Henryk von Plauen[1], Kazimierz Wielki) i osnucia jej wokół prawdziwych zdarzeń, serial daleki jest od wierności historycznej prawdzie.
Gniewko, po śmierci wszystkich bliskich, jest wychowywany przez Sulisława, rycerza z polskiej załogi Gdańska. Chłopak chce dorównać swojemu opiekunowi i gdy ten rusza pomagać Łokietkowi w tłumieniu buntu mieszczaństwa w Krakowie, Gniewko wyrusza jego śladem. W drodze do Krakowa po raz pierwszy spotyka podstępnego Hanysza, zabójcę archidiakona z dworu książęcego.
Po kilku latach Gniewko towarzyszy już Sulisławowi w wyprawach. Tropiąc Brandenburczyków, którzy przed laty zamordowali całą jego rodzinę, Gniewko ratuje życie córce kasztelana łęczyckiego. W obozie Łokietka Gniewko otrzymuje "Znak orła", na dowód zaufania którym obdarza go książę oraz specjalną misję do wypełnienia. W obozie ukrywa się Hanysz, który jest szpiegiem Krzyżaków. Gniewko, mimo zasadzki urządzonej przez nieprzyjaciela wypełnia misję.
W kolejnych odcinkach akcja przenosi się do 1331 roku. Gniewko nadal posługuje się "Znakiem orła", wypełniając zadania powierzone mu już przez króla Władysława. W czasie jednej z wypraw spotyka pierwszy raz po latach uratowaną niegdyś Agnieszkę, córkę kasztelana. Gniewko w tajnej misji, ukryty na zamku w Malborku jest świadkiem szantażowania starosty wielkopolskiego przez Krzyżaków. Gniewko rusza na dwór księcia Kazimierza, ostrzec go przed zamachem. Doradcą na dworze księcia jest Hanysz, który donosi Krzyżakom o podsłuchaniu ich planów przez Gniewka.
Hanysz wkrada się w łaski kasztelana Łęczyckiego. Organizuje zasadzkę, w której Krzyżacy zabijają podróżującego kasztelana. Hanysz pozornie ratuje życie córce kasztelana, licząc, że Agnieszka, ukochana Gniewka, doprowadzi go do niego. Złapany przez Krzyżaków Gniewko zostaje poddany okrutnym torturom. W uwolnieniu się pomaga mu starosta Wielkopolski, wciąż szantażowany przez Krzyżaków.
Gniewko dociera w końcu do Łokietka. Wyjawia mu plany zakonu. Król organizuje zasadzkę. W bitwie pod Płowcami ginie Sulisław. Król Władysław przekazuje miecz starego rycerza Gniewkowi i pasuje go do stanu rycerskiego.
Obsada:
Krzysztof Kołbasiuk – Gniewko
Bożena Adamek – Agnieszka, córka kasztelana
Adam Baumann – Hanysz
Ryszard Filipski – Władysław I Łokietek
Wojciech Alaborski – komtur von Plauen
Eliasz Kuziemski – rycerz Sulisław, wychowawca Gniewka
Tadeusz Borowski – starosta Wielkopolski
Bruno O'Ya – rycerz kasztelana łęczyckiego
Aleksander Fogiel – Stańko
Bernard Michalski – kasztelan Paweł
Nie ma plików w tym folderze
-
0 -
0 -
0 -
0
0 plików
0 KB