-
170 -
27 -
123 -
0
324 plików
7,65 GB
Kapuśniak
Składniki:
- 1 włoszczyzna,
- 1/2 kg mięsa na zupę wybranego rodzaju,
- 1/2 kg ziemniaków,
- 1/2 kg kapusty kiszonej,
- 2 cebule,
- 10 dkg boczku wędzonego,
- 2 łyżki smalcu,
- 3 litry dobrej wody,
- sól, pieprz, liście laurowe,
- 1 grzyb suszony,
- 2 łyżki mąki (nie jest to konieczne),
- zielona pietruszka.
Jak przyrządzić?
1) Jeśli to będzie zupa na mięsie, do garnka z wodą wkładamy kawałek mięsa i gotujemy powoli.
2) Do gotującego się wywaru mięsnego wrzucamy obraną i rozdrobnioną włoszczyznę. Dorzucamy listek laurowy, pieprz - tak z 2 ziarnka, ziele angielskie, suszony grzybek.
3) Kiszoną kapustę płuczemy (lub nie - w zależności od jej kwaśności i naszego smaku) i kroimy na krótsze pasma. Na patelni rozgrzewamy smalec. Wkładamy kapustę i obsmażamy, aż zmięknie i zarumieni się.
4) W tym czasie obieramy ziemniaki, kroimy je drobno i wrzucamy do wywaru mięsno - jarzynowego. Gdy ziemniaki ugotują się (10 - 15 min.) do garnka wrzucamy uduszoną kapustę.
5) Całość gotujemy jeszcze chwilę dobrze wymieszawszy wszystkie składniki. Solimy wg własnego uznania.
6) Na patelnię kładziemy pokrojony drobno boczek, a po wysmażeniu dorzucamy cebulę równie drobno posiekaną. Cebula musi stać się szklista, a nawet lekko rumiana. Na te składniki sypiemy mąkę i mieszamy całość. Gdy mąka lekko się przyrumieni, zawartość patelni wrzucamy do garnka z zupą.
7) Jeśli do dna patelni przywarły składniki - nalewamy nieco zupy, rozprowadzamy ją łyżką, starając się zebrać wszystko z dna i wlewamy do zupy.
8) Ostatni raz mieszamy wszystko i czekamy aż sie zagotuje ponownie. Odstawiamy.
Jak podawać?
Jeśli chcemy postawić ją na stole w dużym naczyniu do rozlewania, to choćby w garnku, w którym się gotowała. Bo do tej zupy nie pasują wytworne wazy.
Uwagi:
Najsmaczniejsza jest na mięsie wieprzowym (np. mała golonka), ale smaczna wychodzi również w wersji bezmięsnej. Choc pozostawiłabym boczek - dla specjalnego smaku, jaki daje całości. Naprawdę pyszna staje się 2-3 godziny po ugotowaniu. Znakomita do przechowywania na następny dzień.
Boeuf Strogonow
Przydrożny bar lub mała restauracyjka ... w menu Boeuf Strogonow, albo po prostu sam Strogonow, przecież każdy wie o co chodzi... zamawiamy .... dostajemy gulasz z odrobiną pieczarek i papryki czasami znajdziemy jeszcze ogórka kiszonego posiekanego w kawałkoplasterki. Taka sytuacja nie powinna nas dziwić, bo taki już los potraw, które stają się w krótkim czasie popularne a nie maja na danym terenie pradawnych korzeni. Z drugiej jednak strony, gdy ta tendencja zaczyna się przenosić na większość lokali zaczynamy się lekko trwożyć. Może za jakiś czas nikt już nie będzie pamiętał jak smakuje Boeuf Strogonow? Najlepiej żebyśmy sami zadbali o własne podniebienia. Przedstawiam, jak zwykle prosty przepis na Strogonowa
Składniki
Żeby Strogonow był Strogonowem potrzeba jednak troszkę więcej składników a niżeli same mięso, pieczarki i trzy kawałki papryki, dlatego może wypiszemy co będzie nam potrzebne i w jakich ilościach. Załóżmy, że gościć będziemy jakieś 8 osób o standardowym apetycie :) W takiej sytuacji potrzebujemy:
• 1 kg mięsa z udźca cielęcego
• 1 pokrojoną w plasterki zielona paprykę
• 2 łyżeczki papryki
• 220 g pieczarek pokrojonych w plasterki
• 1/4 szklanki oleju
• 1 pokrojoną łodygę selera naciowego
• 1 cebulę pokrojoną w plasterki
• 1/3 szklanki mąki
• 1 szklankę wywaru wołowego (bulionik wołowy w kostce jest wystarczający)
• 3/4 szklanki sherry (powiem tak: "raczej nie powinno się o niej zapominać")
• 2 łyżki sosu Worcester (do kupienia w każdym większym supermarkecie - a przy okazji
polecam to jako źródło zakupów większości produktów "egzotycznych" w polskiej kuchni)
• 2 łyżki musztardy
• 1/4 szklanki przecieru pomidorowego
• 1 szklanka kwaśnej śmietany
Jak Przyżądzić Strogonowa
Wszystkie składniki są podane w ilościach "mniej więcej" ,więc nie należy się zbytnio przejmować drobnymi odchyłkami. Jak już wszystko zgromadziliśmy zaczynamy od pokrojenia mięsa w paseczki. i przyrumienienia go na oleju i maśle. Do tego wrzucamy wszystkie warzywa i dusimy je do miękkości. Następnie dodajemy mąkę i mieszamy jakieś 2 minuty. Teraz wlewamy wywar wołowy, sherry, sos Worcaster, musztardę, przecier pomidorowy i przyprawy (papryka, pieprz, sól, tymianek i 1 liść laurowy). Całość przykrywamy pokrywką i gotujemy jakąś godzinę, no może godzinę z ćwiarteczką.
Po tym czasie okazuje się, iż mamy w garnku prawdziwy Boeuf Strogonow, którym zaraz po przygotowaniu polewamy makaron i podajemy wygłodniałym gościom.
Nie ma plików w tym folderze
-
0 -
0 -
0 -
0
0 plików
0 KB