-
1332 -
6140 -
1114 -
1033
12261 plików
1993,78 GB
ACTA,- koniec wolnego internetu !
Nie bądź obojętny to dotyczy także Ciebie !
26 stycznia Polska podpisze Anti-Counterfeiting Trade Agreemen (ACTA) jest to międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z naruszeniami własności intelektualnej projektowane w ukryciu od 2007 roku. Szczegóły prowadzonych negocjacji były tajne do 22 maja 2008, kiedy to robocza wersja dokumentu pojawiła się w serwisie WikiLeaks. 16 grudnia 2011 Rada Unii Europejskiej przyjęła porozumienie w sprawie ACTA. Przyjęcie ACTA przez Radę UE zostało dokonane w okresie polskiej prezydencji.
ACTA oznacza Anti-Counterfeiting Trade Agreement i ma w teorii za zadanie chronić (?) rynek przed zalewem podrobionych towarów oraz piractwem internetowym oraz wspomaganie i ochronę praw autorskich - czytaj praw największych i najbogatszych na świecie korporacji i koncernów.
Pod tym – jak zawsze – niewinnym płaszczykiem kryje się jednak ogromne ograniczenie wolności działań w sieci, a także jej cenzura.
Ostatnie ożywienie dyskusji w internecie na temat amerykańskich ustaw SOPA i PIPA pokazało jak wiele może internet i jak ważne dla ludzi jest "poczucie wolnego internetu".
Dlaczego o ACTA porozumieniu zagrażającemu prawom prywatności i wolności słowa nikt nic oficjalnie nie mówi, dlaczego tak ważny dokument oddziałujący w tak inwazyjny sposób na nasze życie nie jest poruszany w szerszym aspekcie medialnie ..?
ACTA w moim mniemaniu jest dokumentem narzucającym Nam amerykański sposób myślenia o własności intelektualnej. ACTA zadziała szkodliwie na innowacyjność w krajach Starego Kontynentu. Innowacje mogą być ryzykowne z punktu widzenia finansowego, a do tego ACTA może ponownie zbudować mury tam, gdzie już osiągnięto kompromis.
ACTA chroni własność intelektualną w sposób agresywny i szkodliwy dla osób trzecich. W akcie często pada słowo „przemysł”, ale o prawach obywateli już się tak dużo nie mówi.
Porozumienie może zaangażować dostawców Internetu w walkę z piractwem, co może zaowocować blokowaniem niektórych usług i monitorowaniem ruchu, a więc ograniczaniem komunikacji i naruszaniem prywatności abonentów.
Tymczasem, mimo licznych apeli organizacji pozarządowych (na przykład Internet Society i Panoptykon) ani polski rząd, ani Parlament Europejski nie wspominają nawet słowem o konsekwencjach podpisania porozumienia.
- sortuj według:
-
0 -
15 -
2 -
2
19 plików
70,23 MB