-
35 -
6026 -
626 -
49
9273 plików
8324,7 GB
Matlab
Matlab (Matrix Laboratory) jest to program przeznaczony do wykonywania skomplikowanych obliczeń matematyczno-inżynierskich. Środowisko Matlab jest standardem współczesnych obliczeniach naukowo-technicznych a rzesza jego użytkowników z dnia na dzień się powiękasz na całym świecie. Najważniejszym celem twórców Matlab jest umożliwienie szybszego rozwiązywania zagadnień naukowo-technicznych dzięki dostępowi do wydajnych metod obliczeń i wizualizacji komputerowych. Jest to osiągane przez automatyzację każdego etapu pracy: od zbierania danych, poprzez ich analizę aż po sprawdzanie wyników. Matlab stał się ważnym narzędziem naukowca w pracy badawczej i dydaktycznych oraz inżyniera w projektowaniu i pracach rozwojowych.
W zakresie grafiki Matlab umożliwia rysowanie dwu i trójwymiarowych wykresów funkcji oraz wizualizację wyników obliczeń w postaci rysunków statycznych i animacji. Możliwe jest pobieranie danych pomiarowych z urządzenia zewnętrznego przez porty w celu ich obróbki. Wszystko to powoduje, że program ten znajduje bardzo szerokie zastosowanie.
Pra-początki Matlab-a sięgają lat siedemdziesiątych, gdy w USA na zlecenie National Science Foundation powstały biblioteki języka Fortran do obliczeń macierzowych: Linpack i Eispack. Jeden z autorów tych bibliotek, Cleve Moler prowadził zajęcia z algebry liniowej na Uniwersytecie stanu Nowy Meksyk. Chcąc ułatwić życie swoim studentom napisał on w 1980 r. program, który umożliwiał korzystanie z tych bibliotek bez potrzeby programowania w Fortranie. Program ten napisany (także w Fortranie) w formie prostego interaktywnego języka poleceń i rozprowadzany na zasadach public domain był pierwowzorem Matlaba.
W 1983 C. Moller oraz S. Bangert i J. Little (inżynier z Uniwersytetu Stanford) postanowili rozwinąć powyższy projekt - zastąpili Fortran językiem C i dodali zintegrowaną grafikę. Założyli oni firmę The MathWorks Inc., która do dziś zajmuje się rozwojem i sprzedażą pakietu Matlab. W 1985 roku pojawiła się pierwsza wersja programu.
Nie ma plików w tym folderze
-
0 -
0 -
0 -
0
0 plików
0 KB