-
21664 -
3450 -
2834 -
2005
32059 plików
649,99 GB
Pierwszą gitarę Żanna otrzymała w prezencie w wieku 17 lat. Z przyjemnością śpiewała piosenki amatorskie, studenckie, liryczne i turystyczne. Swoją miłość do muzyki rozwijała w Państwowej Szkole Sztuki Cyrkowej i Estradowej w klasie wokalu (1966 – 1971). W 1971 roku rozpoczęła profesjonalną karierę sceniczną.
Na estradzie zawsze istniała jako indywidualność. Niepodobna do nikogo niesie ze sceny swój temat, swój styl. Nie można powiedzieć o niej, że jest „modną piosenkarką”. Śpiewa to, co jest zgodne z jej duchowymi poszukiwaniami. – Każdą piosenkę długo noszę w sobie, obmyślam, pojawia się ona w mękach, jak dziecko...wkładam w nią cząstkę swojego serca – mówi artystka.
Pieśniami i romansami rosyjskimi zainteresowała się po spotkaniu z inną osobistością rosyjskiej sceny, Bułatem Okudżawą, którego nazywa swoim ojcem chrzestnym na scenie i nauczycielem.
Do jej repertuaru weszły narodowe romanse rosyjskie, ballady ludowe, utwory autorskie, m.in.: Bradiaga, Cziornyj woron, Matuszka, Razłuka, Wiecziernij zwon i wiele innych.
Żanna jest jedyną pieśniarką, która wykonuje styl folklor – kantry.
W 1973 roku została laureatką Państwowego Konkursu Artystów Estrady w Moskwie. Od tej pory zaczęła koncertować w kraju i za granicą. Podbijała publiczność niemal w całej Europie. 8 razy z rzędu zachwycała publiczność w paryskiej „Olimpii”. Występowała z koncertami w Ameryce, Kanadzie, Izraelu i w wielu innych krajach.
W 1980 roku została laureatką Międzynarodowego Konkursu Artystów Estrady w Poznaniu a w 1989 roku na Międzynarodowym Konkursie w San Remo otrzymała tytuł „Złotej gitary”.
Jej płyty z muzyką ludową, romansami, balladami, pieśniami duchowymi i bardowskimi rozchodzą się w milionowych nakładach w ponad 40 krajach. Popularność ta opiera się na solidnym fundamencie – zbudowana jest na nabożnych stosunkach do rosyjskiej pieśni ludowej, doskonałych warunkach wokalnych i oryginalnym sposobie wykonania.
Koncert artystki to niezapomniane wydarzenie w życiu kulturalnym kraju, który odwiedza. Mick Jagger powiedział, że piosenkarka jest wysepką prawdziwej, wiecznej sztuki w oceanie współczesnej muzyki.
W latach 90-ych Żanna Biczewska zaczęła śpiewać pieśni białogwardyjskie (album Liuba, bratcy, liuba..,Russkaja golgota) a następnie utwory przepełnione duchową treścią – pieśni ojca Romana i pieśni napisane przez jej męża Giennadija Ponomariowa.
Niedawno pieśniarka poszerzyła swój repertuar o nowy cykl pieśni o Rosji, w którym dominuje temat carski (Wieruju, Mój narod, Swaboda, Dwugławyj orioł).
W 1998 roku Żanna otrzymała tytuł Narodowej Artystki Rosji.
Prowadziła audycję w prawosławnym radiu „Radonież”. a od 1999 roku artystka jest autorką i prowadzącą program autorski „Od serca do serca” w radiu „Głos Rosji”.
Żanna Biczewska to wielka postać rosyjskiej muzyki, wspaniała interpretatorka, której charakterystyczny głos i maniera są rozpoznawalne po kilku pierwszych frazach nastrojowej muzyki.
Często gościła w Polsce, również jako jurorka Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.
- sortuj według:
-
0 -
1 -
0 -
0
1 plików
106 KB