• 366 KB
  • 17 lis 20 20:03
‹ wróć

Do tej pory najwyżej w rankingu Świątek była na 48. lokacie, na której znalazła się w zestawieniu z 3 lutego 2020 roku.

W sobotnim finale French Open Polka pokonała rozstawioną z numerem czwartym Amerykankę Sofię Kenin 6:4, 6:1. W trakcie całej imprezy w Paryżu nie straciła seta. Wygrała m.in. z najwyżej rozstawioną Simoną Halep 6:1, 6:2 w 1/8 finału. ...
Magda Linette natomiast spadła z 36. na 40. pozycję. Obsunęły się także Katarzyna Kawa, ze 128. na 134. pozycję, i Magdalena Fręch - ze 158. na 165.

...
Agencja AP podała, że 54. w światowym rankingu Polka była najniżej notowaną finalistką singla w Paryżu od początku obowiązywania listy WTA (1975).

Świątek przyznała, że ważnym momentem w tegorocznej edycji zmagań na kortach im. Rolanda Garrosa było dla niej pokonanie w 1/8 finału najwyżej rozstawionej Rumunki Simony Halep, głównej faworytki całej imprezy.

– To było czymś tak szalonym, że już wtedy pomyślałam o tym turnieju jako o swoim największym w życiu osiągnięciu. Więc potem naprawdę nie miałam już żadnych oczekiwań. Wiedziałam, że w finale będzie ciężko. Nie chciałam się za bardzo stresować, więc powiedziałam sobie, że nie dbam o wynik i starałam się w to wierzyć. Ostatecznie naprawdę cieszyłam się chwilą. To nie tak, że nie obchodziło mnie, czy wygram, czy przegram, ale po prostu nie myślałam o tym cały czas. Skupiam się na rzeczach, które robię teraz, bo wygrywanie jest tylko efektem pracy, którą wykonuję w każdej minucie – zwróciła uwagę.

Po meczu dziękowała m.in. obecnemu na trybunach ojcu Tomaszowi. "Zrobił wiele, by pomóc mi i mojej siostrze robić rzeczy, które kochamy. Poświęcił naprawdę wszystko. Ciężko opisać to, co teraz czuję. Jestem po prostu wdzięczna za wsparcie, które mi dał" - podsumowała nastolatka.
...

• 43 KB
7 meczów, 14 setów, 112 gemów! Iga Świątek wygrała French Open w imponującym stylu
10-10-2020, 18:39
Tenis
Siedem meczów, 14 setów, 112 gemów - tak w skrócie wyglądała droga Igi Świątek po tytuł w wielkoszlemowym turnieju French Open w Paryżu. 19-letnia tenisistka według oficjalnych statystyk w singlowych zmaganiach spędziła na korcie osiem godzin i 24 minuty.

Świątek w imponującym stylu przeszła kolejne rundy, nie tracąc w imprezie ani jednego seta. Nie grała nawet żadnego tie-breaka, a w jednej partii oddała rywalce maksymalnie cztery gemy. Łącznie oddała siedmiu przeciwniczkom zaledwie 28 gemów. Łącznie spędziła na korcie 8 godzin i 24 minuty.
Uwagę całego tenisowego świata skupiła na sobie, gdy w 1/8 finału pokonała główną faworytkę, najwyżej rozstawioną Rumunkę Simonę Halep. Inną rozstawioną zawodniczką, z którą wygrała, była w pierwszej rundzie Czeszka Marketa Vondrousova, grająca z "15" ubiegłoroczna finalistka.

Świątek w tym roku na kortach im. Rolanda Garrosa łączyła występy w singlu i deblu, w którym odpadła w półfinale.

• 228 KB
Finałowe starcie z Kenin to efektowny początek w wykonaniu polskiej tenisistki. Wygrała pierwszego gema, w kolejnym przełamała rywalkę i podwyższyła prowadzenie przy własnym serwisie. 3:0 dla Świątek! Kolejne gemy należały jednak do rywalki, która przełamała Polkę, a następnie odrobiła straty. Kolejny gem dla Polki, a następnie przełamanie na 5:3. To nie był jednak koniec emocji w tej odsłonie. Świątek miała piłkę setową przy stanie 5:3, 40:30, jednak nie wykorzystała szansy i rywalka zdołała ją przełamać. Kolejny gem to jednak zdecydowane zwycięstwo Polki, która po autowym bekhendzie przeciwniczki mogła pierwszego seta zapisać na swym koncie (6:3).

Drugi set rozpoczął się od przełamania na korzyść Amerykanki, ale w kolejnym gemie Świątek zrewanżowała się rywalce, kończąc rozgrywkę efektownym zagraniem. Kolejny gem również dla Polki. Przed gemem numer cztery mająca problem z lewym udem Kenin, poprosiła o konsultację medyczną. Zawodniczka wraz z fizjoterapeutką opuściły kort i udały się do szatni.

Po kilku minutach przerwy amerykańska tenisistka wróciła do gry, nie był to jednak udany powrót, bo została przełamana przez Świątek. Polka miała autostradę do zwycięstwa i nie zmarnowała tej szansy, pewnie wygrywając dwa kolejne gemy i całego seta 6:1.

Najlepszym wynikiem w Wielkim Szlemie w dotychczasowej karierze Świątek był awans do 1/8 finału. Dokonała tego dwukrotnie – podczas French Open 2019 i Australian Open 2020. Podczas tegorocznej imprezy na kortach im. Rolanda Garrosa Świątek stała się trzecią zawodniczką z Polski – po Jadwidze Jędrzejowskiej i Agnieszce Radwańskiej – która dotarła do finału turnieju wielkoszlemowego w singlu. Jako pierwsza w historii wygrała imprezę tej rangi.

W drodze po tytuł w wielkoszlemowym turnieju French Open nie straciła nawet seta. W siedmiu grach na kortach im. Rolanda Garrosa rywalki urwały jej łącznie zaledwie 28 gemów.

Wynik finału singla kobiet French Open 2020:

Iga Świątek (Polska) – Sofia Kenin (USA, 4) 6:4, 6:1.
RM, Polsat Sport

• 454 KB
Jednak – jak dodała AP - styl gry Polki w trakcie turnieju "spowodował, że końcowy wynik nie jest aż taką niespodzianką". Oprócz słów uznania dla gry Świątek media w USA przypominają też, że polska mistrzyni dopiero w tym roku ukończyła liceum, a w czerwcu zdała maturę. I swoim triumfem w Paryżu poprawiła kilka rekordów.

Świątek jest pierwszą kobietą, która wygrała wielki turniej bez straty seta od 2007 roku. Wtedy Belgijka Justine Henin podobnie "suchą stopą" przeszła przez French Open i US Open. Polka jest też najmłodszym czempionem na kortach im. Rolanda Garrosa od pierwszego sukcesu Hiszpana Rafaela Nadala, zresztą jej tenisowego idola, w 2005 roku. Wśród kobiet młodszą niż Świątek triumfatorką French Open była ostatnio w 1992 roku Monica Seles.

Dziennik "Wall Street Journal" odnotował, że 19-latka zwyciężczyni tegorocznego French Open od swojego pierwszego meczu turnieju spędziła na korcie mniej niż osiem i pół godziny. - Świątek była tak brutalnie skuteczna, że wyjeżdża z Paryża nie tracąc seta w jej siedmiu singlowych meczach – podkreśliła nowojorska gazeta.

Portal "New York Times" natomiast zwrócił uwagę, że Świątek przegrała w turnieju jedynie 28 gemów, a w żadnym spotkaniu nie więcej niż pięć. Przypomina zarazem, że w rywalizacji w stolicy Francji nie uczestniczyły czołowe tenisistki globu - Ashleigh Barty z Australii oraz Japonka Naomi Osaka.
Z kolei w relacji z Paryża w "Washington Post" zwrócono uwagę, że nastolatka z Polski i jej otoczenie przykładają olbrzymią wagę do mentalnej strony gry w tenisa, co w równym stopniu pomogło pokonać bardziej doświadczone rywalki jak umiejętności czysto sportowe. Gazeta podkreśliła, że nawet w tym szczególnym roku, pełnym obostrzeń epidemicznych i wynikających z tego różnorakich ograniczeń, Świątek wszędzie towarzyszy psycholog sportowy.

- Trenerzy mentalni nie są niczym nowym w tenisie. Jednak podróżowanie wszędzie z nim zawodniczki w tak młodym wieku i bez żadnego tytułu WTA przed triumfem we French Open jest godne uwagi - wskazano i zaznaczono, że jednych ze źródeł sukcesu Polki były dobre samopoczucie i nastawienie do gry.

- Świątek po koronę French Open sięgnęła w finale dokładnie w taki sposób, jak rozegrała sześć wcześniejszych meczów na kortach im. Rolanda Garrosa - piorunującymi uderzeniami z głębi kortu wykonanymi z laserową precyzją, mocnym topspinowym forhendem i poczuciem spokoju przeczącym brakowi doświadczenia w tenisowym tourze - podsumował sukces stołeczny dziennik.

W poniedziałek dotychczasowa 54. rakieta świata zamelduje się na 17. miejscu klasyfikacji tenisistek.
A.J., PAP

• 0,6 MB

• 418 KB
A to jeden z najbardziej prestiżowych laurów nie tylko w tenisie, ale i w całym światowym sporcie - wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju, bezcenny. Zwycięzca przestępuje próg salonu, gdzie jest miejsce tylko dla najlepszych z najlepszych, wkracza do elity. W tę przestrzeń, do tego wąskiego grona najwybitniejszych sportowców na świecie, wkroczyła właśnie 19-letnia Polka z Raszyna. Dokonała tego, co nie udawało się ponad 80 lat temu legendarnej Jędrzejowskiej i osiem lat temu Radwańskiej.
Zrobiła to dziewczyna, która ma zaledwie 19 lat. Tenisistka pochodząca z kraju, w którym tenis wciąż uważany jest za dyscyplinę niszową. Dla porównania - w Stanach Zjednoczonych, skąd pochodziła finałowa rywalka Świątek, w tenisa (również amatorsko) gra 18 milionów osób, a w Polsce 250-300 tys. Amerykańska federacja tenisowa wspierająca przez lata Kenin ma budżet wynoszący kilkadziesiąt milionów dolarów, a Polski Związek Tenisowy - kilka milionów złotych. Obie zawodniczki pochodziły z dwóch rożnych tenisowych, ale i sportowych światów.

Ale to Iga Świątek pokazała w tym roku w Paryżu, że w sporcie to, skąd się pochodzi, historia, statystyki, dorobek nie mają znaczenia. Liczy się talent, kto jak go potrafi wykorzystać w ciężkim treningu, bezpośrednie przygotowanie do najważniejszych imprez. Polka na Roland Garrosie zagrała wyjątkowy turniej. Nie straciła seta. Jej mecze trwały niewiele ponad godzinę.

Najdłuższy i najcięższy był finał, choć trwał zaledwie godzinę i 24 minuty. Ale można się było tego spodziewać. Sofia Kenin ma za sobą zwycięstwo w tym roku w Australian Open.

Były w tym meczu momenty bardzo trudne. W pierwszym secie Świątek miała wręcz popisowy początek. Zaczęła od prowadzenia 3:0, ale potem zaskakująco łatwo przegrała trzy gemy. Wtedy nadszedł najbardziej emocjonujący moment meczu. Polka wyszła na prowadzenie 5:3. Amerykanka obroniła break pointy. Uderzała mocno, na granicy ryzyka, często bardzo skutecznie. Zrobiło się 5:4 dla Świątek. Polka dobrze czuła się, gdy mogła sobie pozwolić na skróty, grać długie wymiany i nie załamywała się w trudnych momentach. Następnego gema wygrała tracąc jeden punkt. Wykorzystała pierwszą piłkę setową.
Drugi set 19-latka z Polski zagrała tak jak cały turniej - koncertowo. Szybko uzyskała dużą przewagę. Dominowała na korcie. Przegrała tylko drugi gem. Kenin nie pomogła przerwa medyczna. Nie wiadomo, czy wzięła ją z rzeczywistych powodów, czy ze względów taktycznych. Po powrocie Amerykanki z szatni nic się nie zmieniło. Świątek szła po swoje, po zwycięstwo. Mecz zakończyła pięknym zagraniem z forhendu.

Po ostatniej piłce przyłożyła ręce do ust. Chciała ukryć zdumienie. Chwilę potem spytała sędzinę, czy może wbiec na trybuny. Dostała zgodę. Pobiegła. Najpierw wyściskała trenera Piotra Sierzputowskiego, potem psycholog Darię Abramowicz, ojca i siostrę. To były wielkie chwile dla niej, dla polskiego tenisa i sportu, dla Polski.
Finał Roland Garrosa w grze pojedynczej pań:

Iga Świątek - Sofia Kenin (USA, 4.) 6:4, 6:1

• 87 KB
Iga Świątek - Nadia Podoroska 6:2, 6:1. Ile za awans do finału zarobi Świątek ?
Tenis
8 października (16:17) 2020

Już sam awans do półfinału dawał Świątek bardzo wysoką nagrodę pieniężną - nasza tenisistka miała na tym etapie zagwarantowane już ponad 425 tysięcy euro.

Awans do finału sprawił jednak, że 19-latka przynajmniej podwoiła swoją nagrodę. W wersji pesymistycznej Polka za niesamowity turniej zgarnie 800 tysięcy euro - i to jeśli przegra finałowe starcie. Jeśli wygra - otrzyma oszałamiającą kwotę 1,6 mln euro!

W tym roku podczas Rolanda Garrosa nagrody finansowe w turniejach kobiet i mężczyzn są takiej samej wysokości. W zeszłym roku tenisiści i tenisistki mogli liczyć na jeszcze wyższe wynagrodzenia, ale z powodu pandemii koronawirusa i licznych trudności pula nagród została zmniejszona o ponad 4 mln euro.
...
Dla Polki, która przed turniejem zajmowała 54. miejsce w rankingu WTA, ważna będzie także zdobycz punktowa. W przypadku wygranej w finale Rolanda Garrosa do jej dorobku zostanie dopisanych 2000 punktów, w przypadku przegranej - 1400 punktów. Może jej dać to awans nawet na 17. pozycję w światowym rankingu.
...

• 30 KB
Wimbledon2018. Iga Świątek wygrała turniej juniorek! Sakowicz-Kostecka: Pompujemy balon? Na pewno nie
Łukasz Jachimiak
14.07.2018 18:28
- Iga Świątek nie będzie żadną następczynią Agnieszki Radwańskiej. Dajmy Idze spokojnie pracować na to, na co ją stać. A stać ją na wiele - mówi była tenisistka, a obecnie komentatorka, Joanna Sakowicz-Kostecka. 17-letnia Świątek wygrała juniorski Wimbledon, pokonując w finale Szwajcarkę Leonie Kung 6:4, 6:2.

Łukasz Jachimiak: "Jest tyle rzeczy, które by się chciało powiedzieć przy okazji takiego sukcesu" - napisała Pani na Twitterze chwilę po tym jak Iga Świątek wygrała juniorski Wimbledon. Podzieli się pani tymi rzeczami?

Joanna Sakowicz-Kostecka: Pamiętam jak dziś mistrzostwa Polski dla dzieci, które organizowaliśmy w Krakowie.

Który to był rok?

- Po raz pierwszy Iga była u nas w roku 2012, później była na pewno jeszcze w roku 2014. Za pierwszym razem miała niespełna 11 lat [Świątek urodziła się w maju 2001 roku] i startowała w kategorii do 12 lat. O Idze się wtedy praktycznie zupełnie nie mówiło. Oczywiście wyróżniała się wśród swoich rówieśniczek, ale uwaga obserwatorów była skierowana na innej zawodniczce, dziewczynie z rocznika 2000. Nie chcę wymieniać jej nazwiska, ale z nią wiązano wielkie nadzieje. Jej na każdym kroku towarzyszyło ogromne zainteresowanie. A Iga szła swoim szlakiem. To był szlak pokory. Idąc nim z roku na rok Iga pokazywała, że to ona będzie tą zawodniczką, z której w najbliższym czasie będziemy mieć najwięcej radości. Pewnie teraz dużo osób będzie mówić, że pompujemy balon.

Na pewno tak będzie.

- Właśnie nie, nie robimy tego i przy Idze nigdy tego nie robiono. Nie mówiono o niej, że oto rośnie nowa gwiazda, następczyni Agnieszki Radwańskiej. Niestety, mamy taką tendencję, że jeżeli tenisistka się wyróżnia spośród dzieci 12- czy 13-letnich, to zaraz ogłaszamy ją następczynią Agnieszki. Iga tego uniknęła. Bo choć się wyróżniała, to nie aż tak, żeby wszyscy zwracali na nią uwagę. Ona cały czas bardzo spokojnie kroczy swoją drogą, przy bardzo mądrym wsparciu rodziców. Tam nigdy nie było szaleństwa, tam zawsze był spokój. Tata Igi, Tomasz Świątek, był olimpijczykiem [był siódmy w konkurencji wioślarskich czwórek na igrzyskach w Seulu w 1988 roku], więc dobrze wiedział, ile pracy wymaga wyczynowy sport, ile trzeba z siebie dać, żeby osiągnąć mistrzostwo. I tego nauczył Igę. Jak widać, już na tyle, że ona osiągnęła mistrzostwo w kategorii juniorek.

Zaryzykujmy oskarżenia o pompowany balon i zastanówmy się, jak może się rozwinąć kariera kogoś, kto osiąga taki sukces jak Iga.

- Można powiedzieć, że Iga zdała juniorski egzamin dojrzałości. Jest mistrzynią Wimbledonu i tego jej nikt nie odbierze, zawsze będzie tak można o niej powiedzieć. To jest piękne, w pełni zasłużone. Ten turniej wygrała dziewczyna, która ma bardzo poukładane w głowie. I to cieszy najbardziej.