Gietrzwałd.jpg
-
- 000 - NOWE FILMY RELIGIJNE -
! - 001 - FILMY_RELIGIJNE -
! ONE LOVE MANCHESTER 04-06-2017 Koncert -
# 2016r. - PUCZ -
# Precyzja Jugendamt -
# XXV Rocznica Radia Maryja -
#Jedwabne - Świadek historii -
1050- lecie Chrztu Polski -
2016 Zmartwychwstały -
2Obraz--Benedykt XVI-Papież po JPII -
A.D.2016 -
A.D.2017 -
BITWA WARSZAWSKA 1920 -
BRAT NASZEGO BOGA -
Brigitte Bardot -
Dustin Hoffman -
Dzieje Warszawy 1920-1939 -
Głosy wewnętrzne (2008) - ZANUSSI -
Gosc oczekiwany - Kossak-Szczucka Zofia.1994 -
I Bogu dzieki 2002 - Komar -
Igraszki z Diablem 1979 - Jan Drda -
Julia Roberts -
KAMPANIA WRZEŚNIOWA 1939 -
Kasia na Eurowizji -
Ksiądz 2016 PL -
Leonardo di Caprio -
Mamy Prezydenta -
Najlepszą tarczą jest ta modlitwa -
Nicole Kidman -
Nowenna Pompejańska -
OBRONA WESTERPLATTE (1 - 7 IX 1939) -
Pasja - Pantak E.i.G.2006.PL -
PIES I DELFIN -
Prezydent Donald Trump w Polsce -
Prymas w Komańczy (2009) -
religijne po rosyjsku -
Robin Williams -
Różaniec do granic -
Stygmatyczka (2007) -
ŚDM 2016 -
Teatr religijny -
Totus Tuus 2016 - Paweł Woldan -
W Roli Boga 2010 - Mark St. Germain -
Wielka Pokuta -
Wilno(1) -
Zachomikowana historia -
Zawierzenie Jezusowi Chrystusowi -
Złodziej w sutannie (2008) -
музыка и песни -
понравились
Przydrożne kapliczki
Kapliczki warmińskie są charakterystycznym elementem warmińskiego krajobrazu, jak również widomym znakiem rozpoznawczym regionu. Elementem wyróżniającym kapliczki, które spotkamy na Warmii spośród innych tego typu obiektów jest ich charakterystyczna i niepowtarzalna architektura, mająca swoje korzenie w różnorodności dziedzictwa kulturowego i złożonej historii tych terenów.
Najstarsze kapliczki znajdują się w Dobrągu (1601) i w Barczewie (1607). Najwięcej zostało wybudowanych w okresie od początków II poł. XIXw. po wybuch II wojny światowej. W 1871 r. fotel kanclerza II Rzeszy objął Otto von Bisamrck, który od samego początku rozpoczął walkę z językiem polskim i katolicyzmem na Warmii i Mazurach - tzw. Kulturkampf. Mniej więcej w tym samym czasie miały miejsce objawienia maryjne w Lourdes, a także objawienia w Gietrzwałdzie. Warmiacy stawiając kapliczki nierzadko umieszczali na nich polskie napisy, aby w ten właśnie sposób zamanifestować swój związek z polskością oraz przywiązanie do religii katolickiej - elementów tak silnie zwalczanych przez Bismarcka.
Według danych jednego z badaczy - Janusza Jasińskiego - w roku 1918 na Warmii było ok. 1350 kapliczek. Dodać do tego należy kapliczki powstałe w XX-leciu międzywojennym, a odjąć te, które uległy zupełnemu zniszczeniu po II wojnie światowej (ok. 100). Te bardzo szacunkowe dane pozwalają nam ocenić ich dzisiejszą liczbę na ok. 1600.
O wyjątkowości - poza charakterystyczną architekturą - świadczy również liczba kapliczek. Rzeczywiście - przemieszczając się po drogach Warmii trudno na nie nie zwrócić uwagi. Chyba nigdzie na świecie nie spotkamy na tak małym obszarze takiej obfitości przydrożnych kapliczek.
Kapliczki przydrożne, tak charakterystyczne dla krajobrazu kulturowego Warmii fundowano zarówno z odruchu serca, z pobożności, jak również jako pokutę za grzechy, czy też w podzięce za uratowane życie, wyjście z nałogu. Co ciekawe - kapliczki są budowane po dzień dzisiejszy - także jako forma wdzięczności za wysłuchane modlitwy.
Kapliczki stawiano zwykle z inicjatywy ludzi prywatnych, nie rzadko na ich budowę składała się cała wiejska społeczność. Kościół, jakkolwiek zachęcał do pozytywnych, pobożnych inicjatyw - takich jak chociażby budowanie kapliczek - zazwyczaj nie miał bezpośredniego wpływu na ich powstawanie.