Podroz przez Indie_02.avi
-
- ◢◤ (1) Film -
- ◢◤ (2) Film -
- ◢◤ (3) Film -
- ◢◤ Alkoholizm -
- ◢◤ Burzyński – Rak to poważny biznes pl -
- ◢◤ Dzika Polska -
- ◢◤ film dokumentalny -
- ◢◤ Film muzyczny -
- ◢◤ FILMY [KRYMINALNE] -
- ◢◤ Nie ma jak Polska -
- ◢◤ Piękniejsza Polska -
- ◢◤ Pod Mocnym Aniołem -
- ◢◤ Wkoło Wisły -
! Mam przepis na pielgrzymowanie -
! Nie ma jak Polska -
! Para w Polskę -
! Piękniejsza Polska -
! Polska według Kreta -
! Szlakiem gwiazd -
! Wkoło Wisły -
♫ Black Sabbath ♫ -
♫ Joe Bonamassa ♫ -
♫ muzyka_rar ♫ -
1900 - Człowiek Legenda - Lektor PL -
2013. Dr. John - Zuzu Man (2013) -
Albert King -
Antologia polskiego bluesa -
B. B. King -
Breakout -
Cee Cee James -
Hitlerowski Titanic -
Internet Download Manager 6.15 build 11 PL -
Jerzy Pilch- Pod Mocnym Aniołem -
KARPATY -
Lęk przed miłością -
Męskie igraszki w Afganistanie -
NOTATNIKI -
Polska oczami orła -
Profesor od serca. Zbigniew Religa -
Rosja kontra Zachód - Nowa zimna wojna -
Skarby prowincji -
Słowacja -
SUDETY -
Szlakiem gwiazd -
Tajemna droga Szambali -
Tajemna droga Szambali(1) -
Tatry -
Uwięzieni na K2 -
Waldemar Malicki - Filharmonia Dowcipu -
Żydowskie miasto w Lublinie
Chiny zwane Państwem Środka, którego historia sięga 4 tys. lat p.n.e. to cel naszej filmowej wyprawy. Zaczniemy ją od słynnego Wielkiego Muru, który ciągnie się obecnie przez 2,4 tys. km i jest jedynym dziełem człowieka widzianym z kosmosu. Poznamy wielotysięczną Terakotową Armię, która strzeże Pierwszego Cesarza, w jego pośmiertnych podbojach. Otworzą się przed nami bramy Zakazanego Miasta, zza którego murów kolejni cesarze przez wieki rządzili swoim krajem. Odwiedzimy też Świątynię Nieba i cesarski Pałac Letni. W Pekinie od kuchni poznamy sekret pieczenia wybornej kaczki po pekińsku. Potem spłyniemy Rzeką Perłową (Li) do krainy, w której taoistyczni mędrcy szukali sposobów na nieśmiertelność. Z kolei mnisi z klasztoru Shaolin w górach Song Shan pokażą swoją sztukę walki kung-tu, dzięki której stali się stawni na całym świecie. Następnie przeniesiemy się do Szanghaju miasta, które łączy w sobie stary świat wąskich chińskich uliczek, z sięgającymi nieba wieżowcami w dzielnicy Pudong, w której wyczuwa się już atmosferę XXII wieku. W końcu wybierzemy się na tropikalną wyspę Hajnan, raju dla turystów.
Pochodzący z Wielkiej Brytanii pisarz i historyk William Lindesay postanawia przebyć pieszą wędrówkę po Wielkim Murze Chińskim, aby osobiście przekonać się jak długa i monumentalna jest to konstrukcja. Podczas wyprawy ma okazję przyjrzeć się różnorodnym krajobrazom Chin.
Rozwój cywilizacji na terenie starożytnych Chin doprowadził do pojawienia się wielu wynalazków naukowych i technicznych, o których Europejczycy dowiedzieli się o wiele wieków później. Rzemiosło chińskie posiadało cechę, której nie obserwuje się w innych państwach, a mianowicie zdolność do technicznych innowacji. Oto niektóre z wynalazków naukowych i technicznych opracowanych w starożytnym państwie chińskim.
12 maja 2008 roku w biednej chińskiej prowincji Syczuan, trzęsienie ziemi spowodowało śmierć blisko 70 tys. ludzi. Zginęło także 10 tys. dzieci, głównie pod gruzami niedopracowanych konstrukcyjnie szkół. Zrozpaczeni rodzice próbują dochodzić sprawiedliwości i odnaleźć osoby odpowiedzialne za zaniedbania. Jednak ich wysiłki blokuje urzędnicza niekompetencja, korupcja i obietnice bez pokrycia.
Dwuczęścowy fabularyzowany dokument przedstawiający dzieje jednej z najpiękniejszych budowli na Dalekim Wschodzie - Zakazanego Miasta. Powstały w XV wieku kompleks pałacowy w centrum Pekinu to do dzisiaj największy tego typu obiekt na świecie. Na powierzchni blisko 720 tysięcy metrów kwadratowych znajduje się około 9 tysięcy pomieszczeń o najróżniejszych funkcjach. Pomysłodawcą budowy Zakazanego Miasta był Yongle, trzeci cesarz z dynastii Ming, który niedługo po przejęciu władzy w państwie, przeniósł stolicę do Pekinu. Zakazane Miasto miało wyrażać potęgę nowego władcy.
Persowie dwukrotnie próbowali zaatakować państwa greckie w Grecji macierzystej - raz w roku 490 p.n.e., ponownie w latach 480-479. Najważniejszym starciem pierwszej inwazji była bitwa pod Maratonem. Od strony strategicznej nie miała ona dużego znaczenia, ponieważ nie zapobiegła drugiej inwazji, do której doszło zaledwie dziesięć lat później. Była jednak ogromnie ważna dla morale armii ateńskiej. Było to pierwsze zwycięstwo Greków nad Persami, które pokazało, że taktyka i uzbrojenie hoplitów przewyższają taktykę i uzbrojenie wroga.
Ofensywa nad Ebro rozpoczęła się wieczorem 24 lipca 1938 roku i stanowiła ostatnią fazę hiszpańskiej wojny domowej. Ludzie, którzy doświadczyli już ciężkich 2 lat tej wojny, nie wierzyli w rychłe zakończenie konfliktu. W rzeczywistości bitwa nad Ebro była początkiem końca rządów republikańskich w Hiszpanii. Batalia ta stanowiła ostatni akt rewolty republikanów i doprowadziła do wyczerpania się zasobów materialnych i ludzkich oraz w decydujący sposób przyczyniła się do zwycięstwa frankistów. Latem 1938 roku wydawało się, że szanse republikanów na zwycięstwo są w zasięgu ręki. Bitwa nad Ebro była z pewnością największą ofensywą hiszpańskiej wojny domowej i wykazała, że armia republikańska była skuteczną siłą bojową.
Siła drzemiąca w rewolucji francuskiej skupiona w ręku jednego człowieka, Napoleona Bonaparte, była potężną bronią. Napoleon nie wahał się z niej korzystać. Realizował z jej pomocą zarówno cele państwowe, dążąc do dominacji Francji w ówczesnej Europie, jak i osobiste. W ciągu siedmu lat, które minęły od podpisania traktatu pokojowego w Tylży, gdy cesarz Francuzów był u szczytu potęgi, sytuacja całkowicie się zmieniła. Inne kraje Europy rozbudowały i zmodernizowały armie, korzystając z rozwiązań organizacyjnych i taktycznych zastosowanych przez Naopleona. W roku 1812 Rosja dowiodła cesarzowi, że jego władza nie jest nieograniczona. Wyprawa Bonapartego na Moskwę kosztowała życie ponad 400 tysięcy żołnierzy francuskich i zakończyła się klęską.
Przyjęło się pisać o niepowodzeniu wyprawy hiszpańskiej Armady jako triumfie małego, choć obeznanego z morzem narodu nad potężnym światowym imperium. Podkreśla się także wagę odniesionego przez Anglików zwycięstwa. Uważane jest bowiem za początek elżbietańskiego złotego wieku odkryć geograficznych, morskiej potęgi i zamorskiej kolonizacji. Porażka Hiszpanów umocniła reformację protestancką w Anglii, nadała temu krajowi status głównej siły na morzach i nadkruszyła bastion Światowej potęgi Hiszpanii.
Naczelne dowództwo armii Wietkongu opracowało spójną strategię podboju Wietnamu Południowego, której Amerykanie nie docenili. Generalnie planiści kierowali się zasadami wojny partyzanckiej Mao Zedonga. Pomysłowi stratedzy wietnamskich komunistów dostosowali ją jednak do wyjątkowych okoliczności. Była to taktyka opracowana na początku lat 60. XX w., gdy w Wietnamie przebywali jedynie doradcy amerykańscy. Trzymano sie jej kurczowo aż do końca, podczas trudnych lat działań wojennych. W istocie okazała się ona strategią zwycięską.