Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
awall
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

Mężczyzna Andrzej

widziany: 11.12.2017 11:22

dodatkowe uprawnienia
 • pliki muzyczne
  117
 • pliki wideo
  174
 • obrazy
  386
 • dokumenty
  1300

2087 plików
36,15 GB

Ukryj opis Rozwiń
obrazek


Ryszard Kapuściński już za życia uzyskał miano cesarza – cesarza reportażu. Urodzony w 1932 roku już w latach swojej młodości musiał zmagać się z siłami sowieckiej agresji. Część okupacji spędził w puszczy Kampinoskiej po ucieczce z kolumny jeńców. Pierwszy raz swoje umiejętności literackiej zaprezentował w wieku 17 lat na łamach tygodnika „Dziś i Jutro”. Wykształcenie zdobył na wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Już w czasie studiów jak i po nich pracował jako redaktor „Sztandaru Młodych”. 1956 rok to data pierwszej zagranicznej podróży, którą Ryszard Kapuściński odbył do Indii. Od tego momentu do kraju powracał po to by wydawać reportaż i książki, a następnie znów rozpoczynał podróże po świecie. Podczas swojej wieloletniej kariery został odznaczony niezliczoną ilością nagród. Już w wieku 24 lat został odznaczony Złotym Krzyżem za Zasługi za reportaż o trudach pracy w hucie. Zmarł 23 stycznia 2007 roku w wieku 74 lat. Ostatnią posługę sprawował Prymas Polski Kardynał Józef Glemp, a ciało zostało złożone na Powązkach w Alei Profesorskiej.


 • 157,5 MB
 • 23 paź 10 15:49
W żadnej z dotychczasowych kiążek Kapuścińskiego nie dostrzegało się jeszcze świata jako spójnej całości. Dopiero "Wojna futbolowa" każe nam widzieć, że pomiędzy wyglądem ulicy Gwatemali podczas porwania Karla von Spreti, wyglądem wyludnionej Kinszasy, zamkniętej w skrzyniach Luandy a wyglądem słonecznej uliczki w Tbilisi - istnieje coś wspólnego. I tego wspólnego jest tak dużo, że spomiędzy egzotycznych miast i krajów wyjrzy ku nam często jakieś rodzime miasteczko, znajoma ulica, bar, twarz znajomego lub dobrze znanego człowieka... Wiemy, że owa spójność i niepodzielność świata istnieją dzięki ludziom, którzy go zaludniają, niszczą i budują.
 • 103,5 MB
 • 23 paź 10 15:49
"Szachinszach" to jedna z tych książek Kapuścińskiego, która nie są jest zbiorem reportaży, ale oddzielną pozycją opisującą konkretne wydarzenie. W tej pozycji chodzi o rewolucję islamską w Iranie w roku 1979. Na początku mamy (jak zwykle u Kapuścińskiego) przybliżenie miejsca i postaci. Dowiadujemy się, skąd na tronie Iranu (wcześniej Persji) dynastia Pahlawi oraz jak wygląda życie przeciętnego mieszkańca kraju. Poznajemy szachinszacha Pahlawi, jego charakter i metody rządzenia. Dalej pisarz zaznajamia nas z najważniejszymi postaciami opozycji oraz ich przekonaniami. Lecz tak naprawdę głównym tematem są, jak zazwyczaj u tego autora, zwykli ludzie, ich problemy i to, w jaki sposób zachowują się w obliczu rewolucji.

Dostrzegłem w tej książce bardzo dużo analogii do "Cesarza". Jakże podobna jest bieda i niemoc ludności, a z drugiej strony kontrastujący z nią przepych pałacu władcy. Kończąc książkę doszedłem do wniosku, że rewolucja wszędzie wygląda tak samo i nie jest rozwiązaniem żadnego problemu. Wiemy, że zwycięzcy podświadomie przejmują metody pokonanych. Dlatego terror rodzi terror i bardzo trudno wyjść z tego błędnego koła. My, żyjący w Europie, nawet nie potrafimy zrozumieć problemów Afryki i Bliskiego Wschodu. Nam wydaje się, że problemem są głód i choroby. Te są tylko jednymi z wielu, ale źródłem pozostaje niestabilna sytuacja polityczna, korupcja oraz odwieczne walki plemion i religii. Kapuściński pozwala nam poznać problemy Trzeciego Świata i zastanowić się nad nimi. Tym razem mamy Iran i rok 1979.
 • 126,7 MB
 • 23 paź 10 14:48
Najnowszy, szósty tom Lapidariów Ryszarda Kapuścińskiego, to pasjonujący zapis przekształcania reporterskich spostrzeżeń w filozoficzną refleksję o świecie i człowieku. Lapidarium jest tekstem pisanym spontanicznie od przypadku do przypadku - jest to rodzaj pisania spontanicznego. Lapidaria stanowią taki odrębny nurt, nie powiązany innymi moimi książkami. Jest to rodzaj zapisu stanu, zapisu wrażeń i refleksji. Czasami to jest jakiś cytat, czasami fragment rozmowy, czyichś wypowiedzi. To jest luźny zbiór w formie bardzo różnych rzeczy, bo takie, jak powiadam, jest nasze myślenie - bardzo różnorodne, bardzo nieskfadne, często bardzo niepowiązane. I to jest technika i forma Lapidarium.
 • 57,8 MB
 • 23 paź 10 14:48
Kirgiz schodzi z konia to zbiór reportaży zawierający relacje z podróży po kaukaskich i środkowoazjatyckich republikach należacych wtedy do Związku Radzieckiego. (Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, Turkmenistan, Tadżykistan, Kirgistan i Uzbekistan). W krótkich szkicach poświęconych poszczególnym krajom ukazana jest ich różnorodność kulturalna widziana z perspektywy zwykłych ludzi, ich obyczajów, sposobu postrzegania świata.
 • 120,1 MB
 • 23 paź 10 14:48
Jeden z największych bestsellerów światowych.

Przedmiotem reportażu-powieści są ludzie dworu cesarza Etiopii Hajle Sellasje, zmarłego w 1975 roku. Ukazując ich służalczość, lizusostwo, strach, pazerność, uległość oraz walkę o względy władcy, Kapuściński w mistrzowski sposób przedstawia ponure kulisy jego panowania. Książka ma uniwersalny charakter, obnaża mechanizmy władzy nie tylko politycznej.

"Cesarzem" Ryszard Kapuściński rozpoczął karierę międzynarodową i nadał reportażowi wymiar literacki.
 • 164,3 MB
 • 23 paź 10 11:13
Heban - książka wydana w 1998 roku. Zbiór reportaży afrykańskich.

Jest to reporterski zapis z podróży Ryszarda Kapuścińskiego po Afryce (m.in. Etiopia, Tanzania, Nigeria, Ghana), od 1958 do wczesnych lat sześćdziesiątych, kiedy kraje te były ogarnięte ogniem różnych rewolucji i przewrotów politycznych. Jest to książka pisana w stylu, w którym reportaż przeplata się z powieścią, tworząc coś na kształt pamiętnika reportera. W książce występuje wiele porównań życia mieszkańców Afryki do życia mieszkańców Europy.
 • 47,3 MB
 • 23 paź 10 11:13
Podróże z Herodotem to dzieło autobiograficzne, wydane w 2004.

W książce tej autor porównuje swe podróże po Azji i Afryce z przygodami starożytnego kronikarza Herodota. Prowadzi dywagacje i często przytacza zabawne lub ciekawe anegdoty ze swoich eskapad oraz Dziejów Herodota.
 • Pobierz folder
 • Aby móc przechomikować folder musisz być zalogowanyZachomikuj folder
 • dokumenty
  0
 • obrazy
  0
 • pliki wideo
  0
 • pliki muzyczne
  0

7 plików
777,19 MB
tukaz

tukaz napisano 21.03.2016 17:13

zgłoś do usunięcia
radmatuszewski

radmatuszewski napisano 4.06.2016 15:35

zgłoś do usunięcia
wagnerka9595

wagnerka9595 napisano 27.08.2016 16:58

zgłoś do usunięcia
obrazek
Qarina

Qarina napisano 3.09.2016 15:53

zgłoś do usunięcia
Świetne książki !!
bol.bial

bol.bial napisano 8.10.2016 22:28

zgłoś do usunięcia
Dzięki za wiedzę
bol.bial

bol.bial napisano 8.10.2016 22:32

zgłoś do usunięcia
Ja Cię zauważyłem, a PB Cię widzizi cały czas !!!
Tiili

Tiili napisano 3.06.2017 01:13

zgłoś do usunięcia
Witam, pozdrawiam i zapraszam do mnie Filmy, ciekawe Filmy Dokumentalne, Seriale, TV Show, Książki, Artykuły, Teledyski, Tapety, Emotki i wiele innych. obrazek
LukeLuke25

LukeLuke25 napisano 28.02.2018 20:08

zgłoś do usunięcia
Co trzeba zrobić by uzyskać hasła do książek Hrabiego Saint Germain
ezo-Rita

ezo-Rita napisano 3.04.2018 21:37

zgłoś do usunięcia
Pozdrawiam. Ciekawe zbiory

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (47)Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (47)
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności