Download: Dubajski Zawrót Głowy.avi
Tytuł oryginalny: When Dubai shakes the world
Tytuł Polski: Dubajski zawrót głowy
Produkcja: Francja
Rok produkcji: 2005
Data emisji: 08-10-2008 r.
Kanał emisji: TVP2
Język: Polski
Lektor: Maciej Gudowski
Podstawowe dane techniczne:
Plik : 349 MB (349 MB), czas 0:50:43, rodzaj: AVI, 1 ścieżka(i) audio, jakość 46 %
Video : 324 MB, 894 Kbps, 25.0 fps, rozdz. 576*320 (16:9), XVID = XVID Mpeg-4, Obsługiwane
Audio : 24 MB, 112 Kbps, 48000 Hz, 2 kanał(y), 0x55 = MPEG Layer-3, Obsługiwane
Opis:
Dokument przedstawia cuda Dubaju: wielkie budowle, linie metra, autostrady, centra finansowe, imponujące lotnisko. Najbardziej ekstrawagancką inwestycją orientalnego państwa jest Palm Islands trzy sztuczne wyspy usypane w lagunie. Znajdują się na nich kompleksy wypoczynkowe, parki rozrywki, pola golfowe, wille i hotele. Do Palm Islands dołączy The World zespół wysp i wysepek usypanych w kształt mapy świata. Na sztucznej podstawie stoi luksusowy hotel Burj al-Arab, przypominający sylwetką żagiel. Mierzy on ponad 320 metrów.
Dawno, dawno temu...Nie! Nie tak dawno, bo zaledwie przed pięćdziesięciu laty Dubaj był skrawkiem rozpalonej słońcem pustyni, ziemią Beduinów, portem piratów, miastem żyjącym z połowu pereł w ciepłych wodach Zatoki Perskiej. W szóstej dekadzie ubiegłego wieku zaczęto eksploatować tam niezwykle bogate złoża ropy naftowej.
Z Dubaju wypływały objuczone ładunkiem wielkie tankowce, do dawnej kolonii brytyjskiej, potem niepodległego księstwa wchodzącego w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich płynęła rzeka petrodolarów. Ale szejk Raszid nie dostał zawrotu głowy od sukcesu. Nie zamienił miliardów, wzorem innych obdarowanych przez los władyków, na bajkowe pałace, złote klamki, oraz kolekcje rolls royce'ów, bentleyów i maserati. Wiedział, że każde złoża, choćby najobfitsze, wyczerpią się za kilkadziesiąt lat. Z myślą o przyszłości postanowił zainwestować zyski w rozwój miasta, zmienić je w nowoczesną metropolię. Książę ? wizjoner zaczął od budowy dróg i szpitali. Dzieło Raszida kontynuował jego syn, Mohammed. Dziś Dubaj, najmniejszy z emiratów federacji, zamieszkany przez niespełna półtora miliona obywateli, jest finansową potęgą i zarazem turystycznym rajem dla bogatych. W upalnym słońcu można tu szusować po stokach, grać w golfa na trawie zieleńszej niż w Anglii i, choć w księstwie obowiązuje szariat, rozkoszować się życiem nocnym jak na Ibizie.
Francuscy dokumentaliści przedstawiają widzom cuda orientalnego państwa: wielkie budowle, linie metra, autostrady, centra finansowe, imponujące rozmiarami lotnisko. Najbardziej ekstrawagancką inwestycją szejka jest Palm Islands ? trzy sztuczne wyspy usypane w lagunie. Z lotu ptaka wyglądają jak gigantyczne palmy. Znajdują się na nich ogromne kompleksy wypoczynkowe, parki rozrywki, pola golfowe, wille i hotele. Do Palm dołączy The World ? kolejny zespół wysp i wysepek usypanych w kształcie mapy świata. Na sztucznej podstawie stoi też superluksusowy hotel Burj al-Arab przypominający sylwetką żagiel orientalnej łodzi. Mierzy ponad 320 metrów. To niewiele w porównaniu z wznoszonym wieżowcem mającym, wedle niepotwierdzonych danych, osiągnąć wysokość ośmiuset metrów!