-
2685 -
331 -
41211 -
197
44554 plików
190,29 GB
Nie nadaję tu określeniu "ilustracje" umniejszającego znaczenia służebnej sztuki. Przecież artyści od wieków ilustrowali Biblię i mitologię, dzieła literatury, legendy i baśnie. W tym ostatnim celowali zwłaszcza angielscy malarze epoki wiktoriańskiej, jak: Arthur Backham, John Anster Fitzgerald, Richard Doyle, czy John Waterhouse. Wszyscy oni z upodobaniem portretowali
(z wyobraźni rzecz jasna) wróżki, elfy i koboldy zamieszkujące krainę czarów. W obrazach Joanny Sierko odnajdujemy pewne genetyczne, jeśli tak można to ująć, pokrewieństwo z baśniową poetyką, marzycielską aurą i uderzającą precyzją szczegółu, jakie cechują sztukę wiktorianów. Sama malarka nie zetknęła się jednak z pracami wspomnianych artystów, nie ma tu więc mowy o bezpośrednich inspiracjach ich sztuką, a raczej o szczególnym duchowym powinowactwie wyobraźni.
Natrafimy za to w jej obrazach na bardziej uchwytne, choć niejednoznaczne powiązania z polskim modernizmem - z twórczością Jacka Malczewskiego, czy Vlastimila Hofmana. Z Malczewskim wiązać można pojawienie się nagich postaci kobiecych (niekiedy obdarzonych skrzydłami anielic, czy chimer) w realistycznie ujętym, rodzimym pejzażu - podmokłych łąk z kwitnącymi kaczeńcami, przeciętych ścieżkami pól, czy zarośli nad rzeką, gdzie w Noc Świętojańską zbierają się wodnice.
Od czasów najdawniejszych żywiołem symbolicznie powiązanym z elementem kobiecym jest woda. Warto więc zauważyć, że bohaterki obrazów Joanny Sierko ukazują się nam często na tle wodnych pejzaży. "Wenus słodkowodna" pojawia się pośród lilii wodnych i trzcin leśnego jeziorka. W "Nocy Świętojańskiej" anielice-dziwożony urządziły sobie piknik na brzegu lśniącej w blasku księżyca rzeki. "Wiosna" w wianku z motyli brodzi przez błękitne mokradła usiane żółtymi kwiatami, a orszak jej tworzą ni to wiejskie dzieci, ni to trzpiotowate elfy (takie dziecięce postaci to jeden z powracających motywów malarskich).
Iluzyjny, wypracowany realizm pogłębia sugestywność obrazów. Widzimy prawie jak soki krążą w mięsistych liściach, kolorowe motyle, wydaje się, za chwilę sfruną z płótna, światło modeluje formy stosowne do określonej pory dnia.
Twórczość Joanny Sierko zaprasza widza w nierealną rzeczywistość dobrej bajki, której atmosferę przesyca prowokujący, ale niewinny erotyzm. Powołuje świat pełen wewnętrznej harmonii, niczym wspomnienie szczęśliwych wakacji z odległego już dzieciństwa. Patrząc na jej obrazy możemy doń powrócić chociaż na chwilę...
- sortuj według:
-
0 -
25 -
0 -
0
25 plików
1,66 MB