-
1940 -
263 -
1292 -
804
4654 plików
43,72 GB
Zniszczenia wojenne spowodowały, że brak tu jest cenniejszych zabytków, jednak zobaczyć można: neogotycki kościół św. Michała Archanioła z 1878 roku, cerkiew grecko - katolicką, pomnik ofiar I wojny światowej, pomnik Tarasa Szewczenki, rezerwaty przyrody "Jezioro Iłowatka", "Jezioro Głębokie", ścieżkę przyrodniczo leśną wokół jeziora Łobez, dawny gmach Sądu Grodzkiego w stylu neogotyckim z 1878r., szachulcowe kościoły rzymsko - katolickie w Stępieniu i Kazimierzu.
Czyste powietrze, brak przemysłu ciężkiego, czysta woda, liczne jeziora, piękne krajobrazy, różnorodność flory i fauny sprzyjają rozwojowi turystyki wodnej. Dużą atrakcję stanowią wczasy w siodle organizowane przez Stado Ogierów Skarbu Państwa w Białym Borze oraz ośrodki jazdy konnej w Miłobądziu i Brzeźnicy. Tereny gminy są doskonałymi terenami do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Obsługę ruchu turystycznego zapewniają obiekty gastronomiczne i noclegowe, ośrodki wczasowe i punkty małej gastronomii oraz liczne kwatery prywatne. Gospodarka gminy opiera się na rolnictwie, leśnictwie i kopalinach. Największym zakładem przemysłowym jest Koszalińska Kopalnia Surowców Mineralnych w Sępólnie Wlk. Rozwinęła się też produkcja materiałów budowlanych oraz produkcja domów z drewna i galanterii drewnianej.
Plan rozwoju uwzględnia dwa kierunki inwestycji: turystyka i przetwórstwo rolno - spożywcze. Dla rozwoju turystyki przeznaczono tereny o szczególnej atrakcyjności nad jeziorami: Dołgie i Łobez. Władze miasta są otwarte na współpracę z innymi regionami.
W najbliższym czasie miasto Biały Bór zakończy budowę oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej. Gmina należy do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Pojezierza Drawskiego i Stowarzyszenia "Euroregion Pomerania". Oprócz działek turystycznych miasto i gmina oferuje do sprzedaży działki zabudowane i niezabudowane oraz tereny uzbrojone na korzystnych warunkach zapewniając jednocześnie pomoc organizacyjną i ulgi podatkowe w okresie inwestowania.
- sortuj według:
-
0 -
42 -
0 -
0
42 plików
28,99 MB