-
19354 -
510208 -
130323 -
76663
771927 plików
140029,96 GB
Filmy dokumentujące najważniejsze wydarzenia związane z wystawą powstawały z inicjatywy dyrekcji łódzkiego kina „Luna”, mającego siedzibę w „Nowym Meisterhausie” czyli Domu Majstrów Tkackich przyul. Przejazd 1. Kino to ustawiło na terenach wystawowych własny, pawilon, mieszczący normalną salę projekcyjną oraz niezbędne pomieszczenia pomocnicze.
Nie znamy nazwisk operatorów kamer, można jedynie przypuszczać, że mogli oni być współpracownikami wytwórni filmowej „Collegia” z siedzibą w Warszawie w Alei Jerozolimskiej 18, co można odczytać na planszy końcowej filmu, zakładając , że jest to końcówka oryginalna.
Sam pomysł sporządzania filmowej kroniki wydarzeń wystawy nie był niczym nadzwyczajnym, gdyż znane nam są z przekazów lat 1910 i 1911 fakty sporządzania reportaży filmowych z różnego rodzaju wydarzeń w Łodzi, jak akcje gaśnicze straży ogniowej, sceny z ujęcia niebezpiecznych
przestępców, bądź wydarzenia z życia społecznego miasta, jak np. publicznej kwesty dobroczynnej pod nazwą „Dzień Kwiatka” jesienią 1911 roku. Letni kinematograf „Luna” rozpoczął działalność w niedzielę , 4 sierpnia, to jest ponad dwa tygodnie po otwarciu wystawy. Na inaugurację wyświetlono zmontowany już obraz „Poświęcenie wystawy rzemieślniczo przemysłowej” przedstawiający pierwszą część uroczystości otwarcia wystawy, w środę, 17 lipca 1912 roku.
Jako nawiązanie do tematyki wystawy pokazano wówczas również film naukowy „Dobywanie żelaza i cały proces przetapiania jego na surowiec”. Sposobem przyciągnięcia publiczności było kręcenie krótkich obrazów przedstawiających ruch zwiedzających na wystawie, które następnie
pokazywano w charakterze dodatku przed zwykłymi seansami. Filmy te kręcono głównie w niedziele, gdy wystawa cieszyła się szczególnie dużą frekwencją a już w następną niedzielę zainteresowani mogli obserwować na ekranie własne postaci w charakterze gości wystawy.
Szczególnym wydarzeniem w życiu wystawy, któremu poświęcono specjalny film był barwny korowód wozów cechowych z aranżowanymi na nich warsztatami roboczymi poszczególnych grup rzemieślników. Impreza nosiła nazwę „święto pracy” i odbyła się w niedzielę, 29 września.
W końcowym okresie trwania wystawy, ze scen nakręconych wcześniej na jej terenach zmontowano dwa krótkie, z pewnością nie przekraczające czasu 10 minut filmy:
1. Otwarcie Wystawy Rzemieślniczo Przemysłowej.
2. Wielkie Święto Pracy na placu Wystawy Rzemieślniczo-Przemysłowej.
Pierwszy z tych tytułów pokazywano co jakiś czas w pawilonie kina „Luna” przed zwykłymi seansami. Kilka scen z filmu drugiego zaprezentowano tamże, w piątek, 11 października.
Pierwszy pokaz obu filmów w ich ostatecznej wersji montażowej miał miejsce poza terenami wystawowymi już po zamknięciu wystawy. Odbył się on w piątek, 18 października 1912 roku w sali kina „Luna” przy ul. Przejazd 1 od godziny 2-ej po południu. Kierownictwo kina poinformowało, że pokaz filmów nakręconych podczas wystawy będzie trwał tylko jeden dzień, zaś dochód z biletów przekazany będzie na rzecz Resursy Rzemieślniczej.
- sortuj według:
-
0 -
0 -
1 -
0
1 plików
99,22 MB