Mięsa.doc
-
ACER_2490_Driver -
Acura -
ALFA ROMEO -
ANATOMIA CZŁOWIEKA xxx -
ANTEROS -
ASCARI -
AUDI -
BENTLEY -
BITTER -
BIZZARRINI -
BMW -
CyberPower Panel v 2.3 -
Discovery I body repair manual -
Discovery I MY95 workshop manual -
Discovery I podręcznik kierowcy PL -
Discovery II RAVE for Android -
Discovery III Owners manual -
Discovery IV Owners manual -
DVD A -
DVD B -
DVD C -
DVD D -
Funai_combo_DVD+VCR -
instrukcje Suzuki Burgman AN650 -
JAGUAR -
Katalogi Discovery 4 -
LAND ROVER -
Land Rover D II '04 owners handbook - NAS -
Land Rover RAVE -
Land Rover RAVE_NAS -
Land Rover Series III -
LR Katalogi -
MAZDA -
MERCEDES-BENZ -
NAVI Gen 2.1 2020 Land Rover, Jaguar, VOLVO -
Naviagtion 2014 - Naviteq -
OLD_NAVI -
PORSCHE -
Router SAPIDO GR-1736 -
RR P38 Owners Handbook -
RR Sport 2007 Owners Handbook -
Sensus_Update_RTI_Europe -
SKODA -
Skoda.Przewodnik 4x4 po Polsce -
TOYOTA -
Trasy off road'owe 4x4 - BFGoodrich -
TV SAT -
VOLKSWAGEN -
V-Scan OBD2 ITS -
Zdjecia samochodów - super
Indeks glikemiczny (IG)
To lista produktów uszeregowanych ze względu na poziom glukozy we krwi po ich spożyciu. Oblicza się go dzieląc poziom glukozy we krwi po przeprowadzeniu testu żywnościowego z udziałem 50 gram węglowodanów, przez poziom glukozy uzyskany po spożyciu danego produktu.
Na przykład indeks glikemiczny wynoszący 70 oznacza, że po spożyciu 50 gram danego produktu, poziom glukozy wzrośnie o 70 procent, tak jak po spożyciu 50 gram czystej glukozy.
Indeks glikemiczny żywności nie może być ustalony na podstawie jej składu lub wskaźników wchodzących w jej skład węglowodanów. Aby go wyznaczyć, należy podać konkretny produkt, konkretnej osobie. Podaje się dany produkt grupie osób a następnie przez dwie godziny, co 15 minut pobiera im krew i bada się poziom cukru. W ten sposób uzyskuje się przeciętną wartość IG.
Stwierdzono, że wartość średnia jest powtarzalna, a badania wykonane w różnych grupach ochotników dają zbliżone wyniki. Wyniki uzyskiwane u osób chorych na cukrzycę są porównywalne z wynikami uzyskanymi u osób zdrowych. Im wyższa wartość IG danego produktu, tym wyższy poziom cukru we krwi, po spożyciu tego produktu.
Zjedzenie węglowodanu o wysokim IG doprowadza do gwałtownego skoku poziomu cukru wywołującego w odpowiedzi duży wyrzut insuliny. Poziom cukru szybko ulega obniżeniu i podobnie do wahadła, które znacznie wychyliło się w jedną stronę i musi to podobnie uczynić w przeciwną - poziom cukru nie spada do wartości wyjściowej lecz znacznie niższej, źle już tolerowanej przez organizm a nazywanej hipoglikemią.
Poza różnymi niemiłymi doznaniami - objawem hipoglikemii jest głód. Chęć jego zaspokojenia jest powodem niekontrolowanego pojadania.
Produkty o wysokim IG sprzyjają tyciu w dwojaki sposób: wywołują głód, co sprzyja częstszemu jedzeniu i działają anabolicznie dzięki powodowaniu dużych skoków poziomu insuliny. Insulina reguluje poziom cukru ale też powoduje aktywacje procesów przyswajania, składowania określanych mianem anabolizmu, co w praktyce przekłada się na tycie.
Insulina aktywuje procesy neolipogenezy - tworzenia tłuszczy - głównie z dostarczanych węglowodanów. W tej też formie następuje składowanie. Ponadto insulina ułatwia deponowanie tłuszczy krążących w surowicy krwi do komórek tłuszczowych. Jest więc ona tzw. hormonem anabolicznym.
Wysoki poziom insuliny sprzyja tyciu. Ów wysoki poziom związany jest zaś z konsumpcją pewnej grupy węglowodanów, które w sposób gwałtowny i znaczny podnoszą chwilowy poziom glukozy w surowicy krwi, czyli innymi słowy, mają tzw. wysoki indeks glikemiczny (wyższy lub równy 70). Natomiast spożycie produktu o niskim indeksie glikemicznym powoduje powolny i relatywnie niewielki wzrost poziomu cukru i co za tym idzie - niewielki wyrzut insuliny.
Produkty takie nie są więc sprzymierzeńcem tycia. Warto pamiętać, że przetwarzanie produktów żywnościowych (obróbka termiczna, czas obróbki termicznej) podwyższa ich indeks glikemiczny.
Indeks Glikemiczny - zakresy wartości
Niski Indeks Glikemiczny = 55 lub mniej
Średni Indeks Glikemiczny = 56-69
Wysoki Indeks Glikemiczny = 70 lub więcej