10 - Sonda - Olej.avi
-
▦ LEGO BATMAN 3 POZA GOTHAM PL [PC] -
Adobe -
ARMIA BOGA -
Bernard I Bianka 2. W Krainie Kangurów -
Cannabis-Trawka-Ganja -
Data -
DEU -
DIABEŁ TAZMAŃSKI -
DICK DASTERLY -
DICK DASTERY -
DirectX -
Docs -
DVD DO OBRÓBKI -
DVD2 DO OBRÓBKI -
ENG -
ESP -
Extras -
filmy 2017 -
Flinstonowie -
FRA -
GALERIANKI -
html -
images -
ITA -
Księżniczka Sisi -
KTOŚ JEST W TWOJIM DOMU -
KWIATY NA PODDASZU -
LAKI LUKE DALTONOWIE NA DZIKIM ZACHODZIE -
LEGO BATMAN 3 POZA GOTHAM PL PC -
MAD MAX 1-4 -
Mała księżniczka -
MIŁOŚĆ Z PRZEDSZKOLA -
MK1 -
Muzyka(1) -
P.Z.ZŚ -
PERYPETIE PENELOPY PITSTOP -
PORNO -
Prawdziwe przygody Jonny'ego Questa -
Rayman Legends -
RED -
rsrc -
Setup -
SOK Z ŻUKA -
Strażnicy Czasu - Time Squad -
TATA DO PARY -
THE ADDAMS FAMILY -
Twin Peaks (2017) SEZON 3 -
ZŁY DOM2 VHS -
Żużel - Grand Prix 2019 -
Żużel - Grand Prix 2021
Logo programu SondaWedług dostępnych (m.in. dzięki Tomaszowi Pyciowi) zapisów, na antenie ukazało się ponad pięćset programów premierowych. Łącznie z powtórzeniami i programami zrealizowanymi po wrześniu 1989 r., kiedy to w wypadku samochodowym zginęli twórcy Sondy, ukazało się ponad 560 programów. Były one powtarzane na antenie TVP, więc nie sposób określić dokładnie, ile razy można było zobaczyć program Sonda w TVP. Większą część taśm emisyjnych skasowano - szczególnie tych z początku programu (głównie z powodu braków taśmy). W kilku odcinkach SONDY zamiast Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka możemy - jako prowadzących - zobaczyć Tomasza Pycia i Marka Siudyma.
Formuła programu
Pierwsze wydania Sondy realizowane były w formule typowego magazynu w studiu, z udziałem gości i felietonami filmowymi.
Wkrótce jednak wykrystalizowała się następująca formuła programu:
Każdy odcinek poświęcony jest jednemu zagadnieniu z dziedziny nauki lub techniki.
Dwaj prowadzący program dyskutują zagadnienie z przeciwstawnych pozycji sceptyka i entuzjasty, bez ostatecznego rozstrzygnięcia.
Dyskusja odbywa się najczęściej w studio, połączona z wykonywaniem doświadczeń i prezentacją pomocy poglądowych. W niektórych przypadkach program odbywa się poza studiem, np. w zakładach przemysłowych.
Dyskusja zawiera element komizmu i inscenizacji, prowadzący często występują przebrani w kostiumy, ważną rolę gra scenografia.
Doświadczenia i demonstracje wykonywane najczęściej za pomocą prostych i pomysłowych, często jakby "domowych" środków. Jedną z przyczyn wymuszających tę formułę były skromne środki finansowe jakimi, w porównaniu z dzisiejszą telewizją, dysponowali twórcy programu .
Dyskusja przeplatana i podsumowywana przez felietony filmowe, pokazujące szersze tło zagadnienia i przykłady jego zastosowań.
W dyskusji unika się sięgania do zawiłych teorii, których nie można przedstawić obrazowo. Stanowiło to ogromną siłę programu, oglądać ją mógł każdy, nawet dziecko (również kilkuletnie - duży odsetek obecnych "fanów" programu miało wtedy kilka lat) czy osoba mająca 100 lat. Polonista, matematyk, fizyk, mechanik, każdy kto tylko wykazywał zainteresowanie nauką i techniką.
Logo i czołówka programu
Logo Sondy wymyślił Andrzej Kurek. Najbardziej jednak kojarzonym z Sondą symbolem stała się czołówka programu przedstawiająca m.in. lot sondy kosmicznej Mariner 5.
Czołówka wizyjna: zmontowana na taśmie filmowej 16 mm z wykopiowań z kilku materiałów filmowych i z plansz zamówionych w Studiu Eksperymentalnym TV. Materiały filmowe uzyskane były z bibliotek filmowych przy ambasadach (USA, Anglii, Francji, ZSRR) i ośrodków kultury różnych państw. Główną pracę przy montażu wykonał Andrzej Kurek z pomocą Tomasza Pycia, a także kwalifikowanej montażystki Bożeny Szostkowskiej.
Czołówka dźwiękowa: Czas trwania 46 sek. Zmontowana została przez Teresę Bancer.
ZRÓDŁO: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sonda_(program_telewizyjny)
Filmy popularnonaukowe i inne:
http://www.sm.fki.pl/index.php?nr=filmy-popularno-naukowe
Data najnowszego aktualizowania : 8 marca 2009 roku.
http://chomikuj.pl/TWL